Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je to politický proces a svévole, řekl po výpovědi na policii Nečas

  13:12aktualizováno  18:03
Expremiér Petr Nečas, kterého chce policie stíhat kvůli údajnému podplácení bývalých poslanců ODS, si po páteční výpovědi na policii v centru Prahy nebral servítky. "Je to vykonstruovaný politický proces," prohlásil Nečas. Nehodlá požádat Sněmovnu o zbavení imunity, aby mohl být stíhán. Nechce to orgánům činným v trestním řízení ulehčovat.

"Doposud mě vázala funkce předsedy vlády. Byla tam i moje přirozená loajalita a oddanost naší zemi, která mě nutila být velmi zdrženlivý v mých vyjádřeních. Toto břímě od úterý nemám. Můžu tedy mluvit naprosto otevřeně. Jedná se o politický proces, jjednoznačně o svévoli státního zastupitelství, o vykonstruovanou záležitost," řekl Nečas. V žádném případě se necítí vinen.

Nečas vypovídal přesně měsíc poté, kdy policie a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci rozjely akci, při níž byla zatčena šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová a exposlanci Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr. "Nikdy nebyla uzavřena žádná dohoda, že za to, že odstoupí, dostanou nějaké pozice," prohlásil v pátek po výpovědi na policii bývalý premiér.

Upozornil, že sám vrchní stání zástupce v Olomouci Ivo Ištvan ve čtvrtek v ČT označil případ za právní konstrukci. "Zarazilo mě, že nikoho z vás nezaujalo, že velmi upejpavě přiznal, že u těch 150 milionů korun z bankovních schránek, které vytvořily tu výbušnou směsici politické kauzy, nemá žádný důkaz o spojitosti s kýmkoli z obviněných," řekl novinářům Nečas. Podle něj jsou v případu splétány různé příběhy a z nich je vytvářena kauza, která má závažné ústavní a politické dopady.

Nečas se podivil, že advokáti obviněných nesměli klást dotazy

Za zvláštní označil postup státního zastupitelství, kdy mu bylo posláno předvolání k podání vysvětlení, aby se to náhle změnilo ve výslech svědka. "Aniž by bylo advokátům obviněných umožněno klást dotazy. Přerušili výslech po úvodním slovu a znemožnili kladení dotazů. To je velmi nestandardní postup," rozhořčeně si stěžoval poté, co v doprovodu svého právního zástupce Josefa Lžičaře opustil budovu policie v centru Prahy.

Nečas kritizoval i podle něj uměle nafukovaný seznam vyslýchaných svědků. "Jsou vytvářeny předpoklady pro umělé natahování kauzy a vše nasvědčuje tomu, že chtějí držet co nejdéle všechny obviněné ve vazbě. Je to nátlaková vazba," prohlásil bývalý předseda vlády a ODS. Nečas činí Ištvana zodpovědným za to, že zadržené ničí společensky, existenčně a zdravotně. 

Ištvan kritiku odmítl. Postup je podle něj standardní, o zdravotních problémech vazebně stíhaných neví. "Takovou informaci o vážných zdravotních potížích nemám, ale samozřejmě pokud někdo zdravotní potíže má, v rámci výkonu vazby jsou nastaveny mechanismy, jak tyto problémy řešit," řekl Ištvan v ČT.

Nečas rezignoval na své funkce čtyři dny po zatčení Nagyové a tří exposlanců. A po necelém měsíci státní zástupce požádal Sněmovnu o vydání Nečase ke stíhání. Podle žádosti o vydání je podezřelý ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci a podplácení (více zde).

Fotogalerie

Mandátový a imunitní výbor začne o tom, zda doporučí Nečasovo vydání, jednat příští týden ve středu.

Nečas od začátku říká, že se ničeho protizákonného nedopustil. Žalobce vidí podstatu korupčního jednání v tom, že rebelujícím poslancům ODS Ivanu Fuksovi, Marku Šnajdrovi a Petru Tluchořovi bylo přislíbeno, že když rezignují na své poslanecké mandáty, dostanou výměnou jiné funkce v polostátních firmách. Poslanci se skutečně mandátů vzdali a umožnili vládě, aby prosadila daňový balík.

Fuksa nastoupil do Českého aeroholdingu, kde se stal členem představenstva a vrchním ředitelem pro strategii a rozvoj, Šnajdr se stal předsedou dozorčí rady státní firmy ČEPRO a Tluchoř umístil jím požadovaného Libora Antoše do dozorčí rady Českých drah. Na vyjednávání s poslanci se podílela Nagyová a člen představenstva ČD Roman Boček. Celá pětice je teď vazebně stíhána.

Vypovídali i náměstek Zajíček a poslanec ODS Šťastný

Dvě hodiny strávil před Nečasem u výslechu i náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček. "Podával jsem informace související s tím, že mám na ministerstvu svěřenou správu státního majetku," řekl Zajíček. Měl tedy mj. na starost administrativní zajištění toho, aby se bývalí poslanci do orgánů státních firem dostali. Do podrobností, o čem s policisty mluvil, Zajíček jít nechtěl.

Už ráno dorazil na policii poslanec ODS Boris Šťastný, který měl k daňovému balíčku také výhrady, ale na rozdíl od rebelující skupiny se nakonec "zařadil", nedělal vládě problémy a hlasoval s ní.

Boris Šťastný po pátečním výslechu na policii:

Šťastný vypovídal více než dvě hodiny, ale příliš sdílný nebyl. "Šlo o předání informací policii z celého průběhu projednávání daňového balíčku. Otázky směřovaly i k jednotlivým obviněným poslancům," řekl Šťastný. "Chci zdůraznit, že přípravné řízení je neveřejné. Každý svědek podepisuje, a stejně tak já jsem podepsal prohlášení, které ze zákona zakazuje hovořit o tom, co bylo předmětem dotazování," uvedl poslanec ODS (více zde).Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz