Petr Nečas přichází k výslechu na policii (12. července 2013). | foto: Petr Topič, MAFRA

Nečase při výslechu napomenuli, státní zástupce mu hrozil prstem

  • 738
Výslech bývalého premiéra Petra Nečase trval přesně 70 minut, vznikl z něj protokol o sedmi stranách. Ten mimo jiné zachytil, jak politika dvakrát napomíná státní zástupce Rostislav Bajger.

"Státní zástupce, který prováděl výslech, chtěl zabránit panu Nečasovi, aby se k nějaké věci vyjádřil, a řekl mu, že využije paragrafu, který mu umožňuje uložit pokutu, pokud dojde k urážce. Pokuta nakonec uložena nebyla," řekl iDNES.cz Nečasův advokát Josef Lžičař.

Na detail z výslechu upozornil server Lidovky.cz. Nečas byl napomenut dvakrát, přičemž žalobce Rostislav Bajger mu v jednom případě hrozil prstem. Nečas mu na to řekl, že se ho snaží zastrašit.

Politika žalobce přerušil v druhé polovině výslechu. Poprvé to bylo ve chvíli, kdy upozorňoval, že dle svého názoru činil politická rozhodnutí a ta nikdy a nikde v Evropě nejsou trestná (část konkrétní pasáže z výslechu si přečtěte v boxu).

Nečas u výslechu

V protokolu výslechu stojí tato Nečasova slova:

(...) Je absurdní, že po dvaceti letech státu, který má založeny ústavní principy jako demokratický právní stát, existuje určitá skupinka osob v rámci orgánů činných v trestním řízení, která dospěla k názoru, že jednání, která byla doposud běžná, se jako mávnutím kouzelného proutku a telefonního operátora...

Protokol dále pokračuje takto:

Poznámka: Svědek byl státním zástupcem upozorněn na znění paragrafu 66 trestního řádu na možné urážlivé chování vůči orgánům činným trestným řízení. Na to svědek prohlásil, že trvá na protokolaci, že je státním zástupcem zastrašován. Dále bylo svědku umožněno pokračovat ve výpovědi.

Svědek řekl "chci dodat" a odkázal na dnes zveřejněný rozhovor pana Ištvana v Hospodářských novinách a poukazuje na to, že rozdíl proti minulosti je právě v existenci operativních odposlechů, v čemž on spatřoval ono mávnutím kouzelného proutku na základě některého dosavadního politického jednání, které nikdy nebylo trestné a trestné nebylo ani v demokratické Evropě a které je z ničeho nic označeno za korupční (...).

Sokol: Nečas nepřekročil žádná pravidla

"Státní zástupce výslovně neřekl, v čem spatřuje rušení průběhu výslechu, jen na to dvakrát upozorňoval a v jednom případě dokonce zvedl prst, což pan svědek požádal, aby bylo zaprotokolováno," popsal v České televizi advokát Tomáš Sokol. Výslechu se účastnil jako obhájce v kauze vazebně stíhaného Ondreje Páleníka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství.

Sokol je přesvědčený, že Nečas při výslechu žádná pravidla neporušil. "Neřekl bych, že překročil nějakou společenskou mez nebo to, co by bylo přijatelné v rámci výslechu svědka v trestním řízení," dodal Sokol.

"Pan Nečas nebyl napomínán. Byl pouze dvakrát poučen podle trestního řádu, nic víc," komentoval situaci pro Lidovky.cz Ištvan.

Podle Lžičaře byl páteční výslech ztrátou času, protože Nečas s žalobci hovořil jako svědek, nikoliv jako stíhaný člověk. Ištvan přitom už Sněmovnu požádal o vydání poslance Nečase.

Samotný výslech expremiéra trval jednu hodinu a deset minut čistého času. Kromě obhájců obviněných a Nečase se ho účastnili tři státní zástupci. Protokol z výslechu má i s poučením sedm stran.

"Je to vykonstruovaný politický proces," uvedl po výslechu novinářům politik.

V kauze je nyní osm obviněných včetně šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, tří exposlanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře. Obviněn je také Roman Boček a další tři pracovníci Vojenského zpravodajství včetně jejich bývalých šéfů Ondreje Páleníka a Milana Kovandy.

Na policii už byli v souvislosti s kauzou podávat vysvětlení lobbista Roman Janoušek, šéfka Sněmovny Miroslava Němcová nebo poslanec Boris Šťastný.

Reakce Petra Nečase po výslechu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video