Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý Bártův bezpečák ve vládě nebude, odmítá Nečas diktát Peake

  10:26aktualizováno  11:18
Konečnou odpovědnost za to, kdo se stane ministrem, mám já, odmítl si premiér Petr Nečas nechat diktovat šéfkou LIDEM Karolínou Peake, kdo bude ministrem dopravy. "Ta představa je dětinská, naivní a hloupá," řekl Nečas k tomu, že strana LIDEM trvá na jmenování Roberta Vacka, jinak hrozí odchodem z vlády.

Nenechám si diktovat, koho si vezmu do vlády, vzkázal premiér Petr Nečas vicepremiérce Karolíně Peake, která trvá na nominaci Roberta Vacka na dopravu. | foto: ČTK

"Bývalý bezpečnostní ředitel Víta Bárty v mé vládě sedět nebude. Tečka," odvětil Nečas na otázku iDNES.cz, co mu přesně na Vackovi vadí. Peake totiž tvrdí, že jí premiér konkrétní výhrady k navrženému kandidátovi na ministra dopravy neřekl.

"Jsem-li přesvědčen, že tam nemá být, tak tam nebude," zdůraznil Nečas. Vacka mu strana LIDEM jako kandidáta na ministra navrhla poté, co premiérovi současný ministr dopravy Pavel Dobeš předal svou demisi k 3. prosinci. Respektoval tak výzvu strany, že má z vlády odejít.

Kvůli jednomu jménu klidně vládu opustíme, tvrdí Peake

Peake dál spor s premiérem vyhrocuje. Tvrdí, že kvůli Vackovi klidně strana vládu opustí. "Robert Vacek má prověrku na stupeň přísně tajné. Pokud není nebezpečím pro stát, nechápu, čím je nebezpečný panu premiérovi. Na ministerstvo dopravy nastoupil 1. září 2010, přivedl ho Radek Šmerda. Nikdy nepracoval pro ABL, ani jinou bezpečnostní službu. Pokud pan premiér říká, že kvůli jednomu jménu nepadne vláda, pak já říkám, že kvůli jednomu jménu klidně strana LIDEM opustí vládu. Nejde o Roberta Vacka, jde o princip dodržování dohod," reagovala Peake.

Oficiálním důvodem pro Dobešův avizovaný odchod jsou přetrvávající problémy s fungováním registru vozidel, ale vztahy Dobeše s Peake jsou napjaté už delší dobu. Vicepremiérka jeho odvolání z vlády požaduje dlouhodobě, straně vadí, že se podle ní Dobeš chová spíš jako ministr za ODS a v jeho okolí se pohybují lobbisté blízcí této straně.

Nečas prohlásil, že má jako předseda vlády i informace, které nejsou veřejné a které by neměl sdělovat. "Bude-li v té nesmyslné argumentaci pokračovat, nebude to příjemné ani pro pana Vacka," odmítl stížnosti Peake, že jí Nečas neřekl, co mu na kandidátovi strany LIDEM do vlády vadí.

Kandidát na ministra dopravy Robert Vacek

Muž, kvůli němuž je teď vláda v ohrožení. Robert Vacek, člen dozorčí rady ČEZ za LIDEM a bývalý bezpečnostní ředitel na dopravě za Víta Bárty.

Bývalý policejní vyšetřovatel Vacek, který působil i v Národním bezpečnostním úřadu, působil na ministerstvu dopravy v letech 2010 a 2011, když byl ministrem dopravy Vít Bárta. Tehdy byl bezpečnostním ředitelem. Nyní je podřízeným Peake na Úřadu vlády a za stranu LIDEM sedí také v dozorčí radě společnosti ČEZ.

Nečas předpokládá, že až emoce opadnou, v klidu s Peake probere, kdo by za stranu LIDEM mohl Dobeše ve vládě nahradit. Podle Nečase by měla zvítězit odpovědnost a spor by neměl eskalovat tak, aby bylo ohroženo další fungování vlády. Peake ve čtvrtek uvedla, že vedení její strany bude příští týden řešit, zda má smysl, aby LIDEM ve vládě zůstali.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Najdete na iDNES.cz