Vít Bárta z Věcí veřejných se chce domluvit s ČSSD a komunisty na pokusu svrhnout vládu Petra Nečase, premiér je ale v klidu. Věří, že i případné hlasování o nedůvěře jeho kabinet přežije.

Vít Bárta z Věcí veřejných se chce domluvit s ČSSD a komunisty na pokusu svrhnout vládu Petra Nečase, premiér je ale v klidu. Věří, že i případné hlasování o nedůvěře jeho kabinet přežije. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Nečas nemá obavy ze svržení vlády. Bárta to chce zkusit s ČSSD a KSČM

  • 347
Premiér Petr Nečas se neobává pádu vlády ani poté, co nechal z funkce ministryně obrany odvolat šéfku strany LIDEM Karolínu Peake. Nemyslí si, že by se v případě hlasování našlo 101 poslanců nutných pro svržení jeho kabinetu. Vít Bárta z Věcí veřejných iDNES.cz řekl, že se pokusí s ČSSD a komunisty domluvit na mimořádné schůzi, na níž by opozice zkusila vládu shodit.

"Nemyslím si, že se to stane," odvětil ve čtvrtek večer sebejistě Nečas na otázku iDNES.cz, jestli má dobře spočítanou situaci ve Sněmovně, kdyby ministři za stranu LIDEM opustili kabinet. K tomu je vyzvalo jejich předsednictvo kvůli odvolání Peake z čela obrany (více zde).

Na adresu strany LIDEM Nečas ve čtvrtek večer řekl, že očekává, že s ním bude i po odvolání Peake z obrany jednat. Neřekl sice, koho by rád viděl v čele ministerstva obrany, ale očekával by, že nový ministr přehodnotí odvolání Vlastimila Picka z pozice prvního náměstka.

Bárta: Pojďme zkusit vládu shodit

Sebejistotě premiéra, že se jeho vládu svrhnout nepodaří, ani kdyby LIDEM vládu opustili, nahrává i to, že jen faktický vládce Věcí veřejných Vít Bárta mluví nahlas o pokusu opozice vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Sociální demokraté i komunisté jsou zdrženlivější. K vyslovení nedůvěry je přitom třeba 101 hlasů, ale opozice nemá jistotu, že by je dala dohromady.

"Věci veřejné v pátek mají výkonnou radu. Několik členů rady žádá jednání s opozicí o vyslovení nedůvěry vládě. O čem je třeba jednat, to jsou podmínky, jak to nejen shodit, ale udělat i minimalistický záchranný balíček," sdělil iDNES.cz Bárta, který je jednání s komunisty a ČSSD nakloněn.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ale teď na úspěch hlasování o svržení vlády moc nevěří. "Na protivolební koalici se bohužel nic nezměnilo. Na poslancích LIDEM je po tom všem, co jim Nečas provedl, vidět, jak se doslova třesou hrůzou při každé zmínce o možnosti voleb. Jsem pro hlasování, pokud bude reálnější šance na pád vlády," sdělil iDNES.cz Sobotka.

Ani předseda komunistů Vojtěch Filip si není jist tím, že hlasování o pádu vlády má teď smysl. "Vláda dávno důvěru občanů nemá, a pokud jde o důvěru parlamentu, tak jsem zvědav, jakého kriminálníka si zase vláda půjčí a koho přinutí k rezignaci a za jaký post, aby se udržela. Pokud si sami neuvědomí, že jsou trapní, tak takové hlasování jen dál prohloubí špatné jméno naší země v Evropě a ve světě," uvedl pro iDNES.cz předseda KSČM Filip.

Poskládat 101 hlasů může být pro opozici obtížné

I kdyby se Bártovi nakonec podařilo ČSSD i komunisty přesvědčit, nebyl by úspěch hlasování zaručen. Museli by se přidat všichni poslanci, kteří teď stojí při Peake, a navíc ještě dva nezařazení poslanci. ČSSD a komunistů je 80, VV mají 11 poslanců, LIDEM 8. Číslo 101 by pak mohli doplnit národní socialisté Jiří Paroubek s Jiřím Šlégrem.

Předpokládá to ale, že by se akce vedoucí v důsledku až k předčasným volbám zúčastnili všichni poslanci strany LIDEM. A to v situaci, kdy by nové volby takřka jistě znamenaly konec pro poslance, kteří od VV zběhli k LIDEM, i pro původní Věci veřejné.

Nečas také věří, že už Sněmovna nebude muset znovu hlasovat o daňovém balíčku, pro který by potřebovala hlasy poslanců LIDEM, kdyby balíček vetoval prezident Václav Klaus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video