Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nečas: Peníze za vysokoškolské studium chceme až z výdělku

  14:26aktualizováno  14:26
ODS uvažuje o připlácení za vysoké školy. Místopředseda Petr Nečas ale v rozhovoru pro iDNES.cz vysvětluje, že by student splácel až dodatečně z určité výše příjmů v zaměstnání. Nečas také připustil, že strana po volbách znovu otevře otázku poplatků u lékaře. Ten za položku na receptu se totiž těžko vysvětluje.

Většina lidí, hlavně z mladé generace, si podle místopředsedy ODS Petra Nečase uvědomuje, že důchodová reforma je nutná. | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Veřejným "nepřítelem číslo jedna" jsou podle vašeho nového programu Vize 2020 dluhy státu. Není spíš problém v tom, že to řada lidí sice ví, ale stejně se nakonec přikloní k logice "žijeme teď" a nechtějí o těch dluzích moc přemýšlet?
Samozřejmě že takoví lidé tu také jsou. Věřím ale, že je více těch zodpovědných, kteří si uvědomují, že problém se týká i jejich dětí a vnoučat, které ty dluhy státu jednou budou muset splácet.

VIZE ODS: Boj s dluhy, méně zákonů a připlácení za studium

Když jste mluvil o nutnosti důchodové reformy, zmínil jste, že musíte mít odvahu říci čtyřicátníkům a mladším, že nemohou spoléhat jen na státní důchody, jinak je čeká penze v bídě. Nebojíte se, že vám utečou další voliči, když jim to takto povíte?
Mám silný dojem ze setkávání s voliči, že především mladá generace si je palčivosti toho problému velice dobře vědoma. Podle průzkumu, který jsme si nechali udělat, myšlenku důchodové reformy podporuje až 75 procent lidí.

V programu Vize 2020 připouštíte finanční spoluúčast studentů při placení za vysokoškolské studium. Jak přesně by to vypadalo?
Uvažujeme o systému takzvaného odloženého školného, kdy ho člověk začne splácet až ve chvíli, kdy dosahuje ve svém zaměstnání určitých příjmů a je schopen ho platit. Jako to zavedli labouristé v Austrálii.

To byste zavedli už v příštím volebním období?
Chceme o tom otevřít debatu. Samozřejmě to bude vyžadovat širší politickou shodu, protože je špatné zavádět systém, který by fungoval jen několik let a pak by měl být zrušen. My jsme přesvědčeni, že do rozvoje vysokého školství musí jít více soukromých prostředků.

Na poplatcích ve zdravotnictví právě široká shoda nebyla. Budete na nich něco měnit, pokud ve volbách uspějete?
Za prvé je nutné odstartovat reformu zdravotnictví, protože tady vzniklo špatné klišé, že zavedení poplatků je reforma. To ale reforma není. Zdravotnické poplatky se jednoznačně osvědčily, možná ale přece jen otevřeme diskusi o některých typech poplatků, jako je položka na receptu. Ne že by to bylo špatně, ale obtížně se to vysvětluje.

Ještě se pojďme vrátit k nutnosti úspor. Připustíte, že je i řada velmi vzdělaných lidí, jako jsou učitelé, kteří vědí, že se musí šetřit, ale nesouhlasí s tím, aby se to týkalo právě jich? Třeba proto, že vidí, jak při veřejných zakázkách mizí peníze do nejrůznějších kapes, řekněme za "provize"?
Ano, evidentně. Transparentní způsob zadávání veřejných zakázek, zveřejňování všech informací na internetu, princip "donaha" pro firmu, která se uchází o veřejné peníze, tedy že o sobě bude muset říci vše a nemůže se odvolávat na obchodní tajemství, to přinese nějaké úspory. Ale na druhou stranu - nejde si myslet, že se tím ušetří tak vysoké částky, jak by bylo třeba.

Nejde přece jen o množství ušetřených peněz při veřejných zakázkách. Přece když budou lidé věřit, že veřejné peníze nemizí kvůli korupci, mohla by se zvýšit i jejich ochota připustit, že stát bude šetřit i na nich.
To je bezesporu pravda.

Preference ODS spadly podle Centra pro výzkum veřejného mínění zhruba na 20 procent. Čemu to přičítáte?
Ten průzkum je do jisté míry anomální, protože výzkumy jiných agentur ukázaly, že se preference ČSSD a ODS sbližují.

Není přece jen problém, že mohou být lidé, kteří by podporovali váš program, ale nejsou pro ně přesvědčiví lidé, kteří ho prezentují?
I toto může hrát roli. Musíme přesvědčit voliče, kteří by byli ochotni volit ODS, ale jsou momentálně něčím zklamáni nebo znechuceni, aby přece jen přišli k volbám, protože přece jen jde o příliš mnoho, než aby právě teď trestali ODS. Potrestali by nejen ODS, ale i sebe a své děti.

Myslíte si, že Mirek Topolánek je dobrý předseda?
Ve všech volbách, s jednou výjimkou v roce 2008 na podzim, přivedl ODS k vítězství. A to je jediné kritérium, podle kterého se posuzuje dobrý nebo špatný předseda.

Samozřejmě máte ambici volby vyhrát. Pokud by se vám to nepovedlo a vládu by sestavoval Jiří Paroubek, byli byste s ním ochotni jednat o vládě? Třeba proto, aby tu nevznikl kabinet závislý na komunistech?
Takové rozhodnutí by dělalo už jiné vedení ODS, než to stávající.

Vy byste všichni rezignovali, pokud s Paroubkem prohrajete?
Jsem pevně přesvědčen, že ODS volby vyhraje. V opačném případě bude volební kongres.

Podporujete, aby si všichni vysokoškoláci připláceli na studium?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. března 2010. Anketa je uzavřena.

Ano 3170
Ne 1893


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz