Ministr Nečas dnes promluvil na téma týraného Ondřeje

Ministr Nečas dnes promluvil na téma týraného Ondřeje | foto: Mirek Vorlíček, iDNES.cz

Nečas pátrá, kdo zveřejnil výpověď týraného chlapce

  • 15
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas oznámil, že jeho úřad podá trestní oznámení. Chce, aby policie zjistila, kdo předal médiím výpověď týraného sedmiletého Ondřeje a kdo je autorem webu, kde jsou záběry nahého chlapce. Zároveň ale Nečas oznámil, že se musí změnit systém ochrany dětí.

"Jedná se o obzvlášť závažné porušení mlčenlivosti a ochrany osobních údajů," prohlásil Nečas.

Zároveň sdělil, že se chce detailně zabývat postupem úřadů. Má podezření, že zdaleka ne vše bylo v pořádku. Kritizoval například práci soudů. 

"Chceme důsledně prošetřit celou kauzu, která je nesmírně komplikovaná, v každém případě se tím budeme zabývat," podotkl.

Vyzval média, aby dál nezveřejňovala autentické videozáběry, fotografie a další osobní údaje jakýchkoli týraných dětí.

Ochrana dětí bude vypadat jinak
Odpolední prohlášení vicepremiéra ukázalo, že připravuje kolem ochrany dětí dosti zásadní změny.

Například? Ochrana dětí přejde od obcí zcela pod kontrolu státu tak, aby péče o ně byla podstatně lepší.

"Proto navrhujeme vytvoření jednotného národního úřadu pro zaměstnanost a sociální správu. Návrh připravíme do konce června," řekl s tím, že chce také sázet mnohem více na sociální pracovníky v terénu.

Z jeho slov rovněž vyplývá, že děti budou odebírány rodinám méně, než je tomu dosud. "Dnes to někdy funguje tak, že při prvních problémech rodiny je univerzální řešení odebírání dětí," stěžoval si.  

Jeho vystoupení bylo de facto prvním konkrétním vystoupením představitele vlády k případu týrání v Kuřimi.

Existuje Anička, nebo neexistuje?
Už dříve sice na toto téma napsal článek do MF DNES ministerský předseda Mirek Topolánek, ale ten se zabýval spíše širšími souvislostmi tohoto případu.

V něm existuje stále více otázek než odpovědí. Například u sedmiletého Ondřeje není jasné, proč státní úředníci i zástupci školy umožnili matce, aby svého syna vůbec nedala do školy.

Ještě více otázek vzbuzuje vše, co se týká třináctileté Aničky Mauerové a dvaatřicetileté Barbory Škrlové. Státní úřady ani policie nedokáží sdělit ani základní informaci, zda vůbec Anička existovala.

"Stále vycházíme z toho, že dívka existuje, nemůžeme se v této chvíli chovat jinak," řekl Nečas.

Systém ochrany dětí selhal, tvrdí ředitelka
Přístup úředníků státu kritizovala ředitelka Institutu náhradní rodinné péče Natama Petra Vrtbovská.

"Případ týraného Ondřeje i případ Anny ukazují nejen na selhání konkrétních osob, ale i na selhání celého systému ochrany dětí v Česku," řekla.

Podle ní se ukázalo, jak vážné mezery systém sociálně právní ochrany dětí má.

"Anna, pokud skutečně existovala, byla svěřena do rizikové rodiny. Jak to, že nikdo nepoznal, co se v rodině děje? To vidím jako problematické, tady systém selhal," dodala Vrtbovská.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video