Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nečas objíždí regiony. Tamní sdružení mu dávají nůž na krk

  12:24aktualizováno  20:04
Předseda ODS a premiér Petr Nečas začal objíždět regiony. V nich sílí protivládní kritika i názor, že vedení strany nekomunikuje, jak by mělo. Nečas si na cestování vyčlenil pět týdnů. Mělo přijít dříve, míní starostka Sadské Cecilie Pajkrtová nebo primátor Plzně Martin Baxa.

Petr Nečas na setkání se starosty v Pardubicích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V pondělí 18. února se Petr Nečas setkal s podnikateli a některými členy ODS v Nymburce. V pátek jednal v Plzni. V pondělí odpoledne si promluvil se zástupci Hospodářské komory a členy ODS v Pardubicích.

"Jsou to standardní vnitrostranická interní setkání. Plánem je vydat se ještě do dalších regionálních sdružení ve všech krajích. Bude to relativně rychlé," řekl iDNES.cz Jiří Sochor, zástupce mediální sekce ODS.

Nečas objíždění republiky věnuje zhruba pět týdnů. Program cest se ještě dolaďuje. Podle Sochora nejsou návštěvy v regionech reakcí na situaci uvnitř ODS. Ve straně sílí hlasy zejména starostů, kteří nejsou spokojeni s komunikací vedení a části vládní politiky. Někteří letití členové dokonce v minulosti z ODS vystoupili (více o odchodu z ODS čtěte zde).

ODS ztrácí

Že ODS není v dobré kondici, ukázaly nejen výsledky voleb do krajů a Senátu, ale také poslední průzkum volebních preferencí. Strana spadala na 11,6 procenta, ČSSD má 28,2 procenta (více o průzkumu čtěte zde).

Při posledních senátních volbách ODS získala jen čtyři místa a celkem má 15 senátorů, což je historicky nejméně mandátů (více zde).

"Určitě to není reakce na kritiku. Jde o standardní výjezdy předsedy strany do regionů. To se děje každý rok. Jen se o nich ne vždy píše, protože o nich neví média," doplnil Sochor. "Máme před sebou příští rok, ve kterém budou čtvery volby, takže ODS se na něj musí kvalitně připravit," řekl novinářům Nečas.

Podle něj strana potřebuje zpětnou vazbu. "Vždycky jsme ji uplatňovali, vždycky jsme se snažili zapojit co nejvíce členů ODS do formulace naší politiky," uvedl.

Z regionů však zní něco jiného. "Co se týká Pardubického kraje, tak tady bude pan premiér poprvé. Už dvakrát se jeho návštěva plánovala, ale vždy do ní něco vlezlo a setkání se muselo zrušit," řekl iDNES Radim Jirout, poslanec ODS a předseda regionálního sdružení v Pardubickém kraji.

Na setkáních se straníky si Nečas podle jednoho z přítomných na takové schůzce mohl vyslechnout výtky na špatnou komunikaci v ODS, chybějící osobnosti i jednoduchá a obhajitelná hesla či na málo rázné vystupování. "Dávají mu solidně naostřený nůž na krk a ty výtky jsou všude stejné," poznamenal účastník setkání.

Starosta středočeské Líbeznice Martin Kupka si myslí, že na základě svého stabilního programu by po současné "stabilizaci veřejných financí" nyní ODS měla hledat, nalézt a vymyslet způsob, jak prezentovat své nosné téma pro budoucí měsíce.

Je dobře, že jezdí, jen jestli to nepřišlo pozdě

Regiony vedení ODS dlouhodobě vyčítají absenci kontaktu a nedostatečnou komunikaci. Občanským demokratům vadí i jiné věci. "Mají kritické připomínky třeba k přijímané legislativě a velké připomínky byly také k amnestii," vyjmenoval příklady Jirout.

V pondělí odpoledne proto očekává bouřlivou diskusi. "Myslím, že tam zazní hodně hlasů. Některé budou i nepříjemné, ale bez sebereflexe to nepůjde. Snahu premiéra vítám, jen doufám, že už na ni není pozdě," míní politik.

Na debatu s členskou základnou si předseda ODS v Pardubicích vyčlenil zhruba čtyři hodiny, konala se bude v zázemí pardubického hotelu Euro. "O návštěvě jsme se dozvěděli zhruba před třemi týdny. Pozvánku dostali všichni členové strany, očekávám, že nejméně sto se jich zúčastní," doplnil Jirout.

Poměrně narychlo přijel premiér minulý týden na Nymbursko. Jenže část politiků, ač se s ním chtěla setkat, nakonec u jednání nebyla. "U nás se konalo mimořádné zasedání rady města. Objíždění regionů dle mého přišlo pozdě. Hodně dlouho se kritické hlasy z místních úrovní vůbec k vrcholnému vedení nedostávaly. Ještě na kongresu ODS mi přišlo, že tam hovoří předseda strany, která nemá popularitu kolem deseti procent, ale mnohem vyšší," tvrdí Cecilie Pajkrtová, starostka města Sadská a místopředseda nymburského oblastního sdružení.

"Budou parlamentní a komunální volby, jestli se restart ODS podaří, ukáže až čas a hlasy voličů," doplňuje politička.

"Na jednání jsem nebyl, protože v ten samý den tu byl i ministr zemědělství. Objíždění regionů je správný krok, protože u nás v Lysé nad Labem členská základna již dlouho volala po tom, že vrcholné vedení strany málo komunikuje dovnitř strany, a pamatovala si časy, kdy vrcholní představitelé ODS jezdili po krajích a komunikovali s nimi," řekl iDNES.cz starosta Lysé nad Labem Jiří Havelka. "Neumím zhodnotit, zda jednání splnilo účel. Doufám ale, že vedení si z něj vezme náměty a názory členů strany tak, aby se obraz ODS vylepšil," doplnil.

Cestují i místopředsedové. Předpolí si neděláme, míní Pospíšil

Více než tři hodiny v pátek diskutoval Nečas se členy ODS v Plzni. "Za to, že mezi nás pan předseda přijel, jsem rád, ale tato setkání měla probíhat dříve, protože na komunikaci je stále hodně co zlepšovat," řekl iDNES.cz plzeňský primátor Martin Baxa. "Na premiéra zazněla řada dotazů, v některých ohledech i velmi kritických. Například já jsem ho velmi naléhavě žádal o to, aby se řešila situace kolem registrů. Stále neexistuje jistota, že bude dostatečně fungovat registr vozidel, což je velký problém," popsal Baxa.

"Nemám pocit, že to, co se slibovalo na kongresu, se naplňuje tak, jak by se naplňovat mělo. Je nejvyšší čas, aby se změnila politika naší strany, protože volby se blíží," tvrdí Baxa.

"Debata o současném postavení ODS byla klidná, nebudu ale zastírat, že na ní zazněly i kritické ohlasy," uvedl poslanec a předseda tamějšího regionálního sdružení Jiří Pospíšil. Jaká témata se konkrétně řešila, neupřesnil s tím, že se to je vnitrostranická záležitost.

Co ODS mohlo uškodit

O některých krocích předseda ODS Petr Nečas mluví sám jako o nepopulárních. Co mohlo stranu v poslední době srazit v očích voličů?

  • Spolupodepsání prezidentské amnestie, která zastavovala trestní řízení u velkých kauz
  • Rozhádaní členové (proklausovské křídlo, hádky kolem zvyšování daní)
  • Trafiky pro rebelující poslance
  • Rozkol kolem zrušení anonymních akcií, novela zákona poslance ODS Tomáše Úlehly pro solárníky
  • Odvolání ministra Jiřího Pospíšila z vlády
  • Vládní reformy a církevní restituce
  • Vysoké odměny pro náměstky na různých ministerstvech, odměna šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové
  • personální rošády ve vládě nejprve s VV, pak s LIDEM

"Takové cesty vítám, minulé vedení do regionů příliš nejezdilo. Neumím posoudit, jak a zda taková jednání mohou upevnit pozici pana předsedy ve straně. V každém případě jsem u většiny členů zaznamenal, že vítají, že předseda ODS začal jezdit po regionech a začal se ptát na názory členské základny," doplnil.

Sám Pospíšil v roli poslance a místopředsedy strany byl mimo jiné na jednání v Karlovarském kraji. Hodně v poslední době po regionech cestují také místopředsedové Martin Kuba a Tomáš Chalupa. "Cesty do regionů nevnímám jako snahy někoho vytvářet si předpolí před dalším kongresem," tvrdí Pospíšil.

Kritik poměru ve straně Boris Šťastný dnes ČTK zopakoval, že ODS je nemocný pacient, jenž už si možná ani svou nemoc neuvědomuje. Příčinou je prý ústup od programových principů a ztráta důvěry voličských skupin. "My slibovali řešení a ten program jsme v řadě věcí pod tlakem reálného vládnutí opustili a voliče odehnali," uvedl Šťastný.

Rozbuškou v minulých týdnech byla omluva místopředsedkyně Miroslavy Němcové za trafiky rebelům (více o omluvě čtěte zde). Část strany jí takový postoj vyčetlo, naopak poslankyně ODS za Němcovou stojí.

Na začátku února založil exposlanec Jiří Janeček Pravou frakci ODS. Umožňuje podle něj registraci a komunikaci těch členů strany, kteří se hlásí ke konzervativnímu proudu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Hašek opět dostane klíč od Sněmovny. Bude asistovat poslanci Běhounkovi

Hejtmani Josef Novotný, Michal Hašek, Jiří Běhounek a Jiří Zimola na mimořádné...

Bývalý poslanec a jihomoravský exhejtman Michal Hašek opět dostane vstupní kartu do Poslanecké sněmovny. Bude totiž za...

TEST: Stejná cesta, třikrát vyšší cena. Kdy se nevyplatí jezdit s Uberem?

Takto vypadá mobilní aplikace Uber, když si řidiče objedná zákazník. Na přijetí...

„Jezdím s Uberem, je levnější než taxi.“ Tak zní častý argument těch, kdo si oblíbili službu, která před čtyřmi lety...

V tělocvičně policie se šířil černý kašel. Čelím šikaně, tvrdí nakažený

(Ilustrační snímek)

Vrchní komisař Marian Janoušek se loni v listopadu nakazil černým kašlem v policejní tělocvičně. Poté, co se snažil...Najdete na iDNES.cz