Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nečas neobměkčil ČSSD. Pokud levice vyhraje volby, změní reformu penzí

  13:10aktualizováno  16:56
Důchodovou reformu bude muset vláda protlačit bez sociální demokracie, jednání špiček stran vládní koalice a opoziční ČSSD k dohodě nevedlo. Po zhruba půlhodinové schůzce s premiérem Petrem Nečasem předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka řekl, že si ČSSD vyhrazuje právo penzijní reformu po volbách změnit.

Kvůli penzijní reformě se sešli lídři ČSSD a vládní koalice. | foto: ČTK

Sociálním demokratům a komunistům se po celodenní diskusi ve Sněmovně nepodařilo reformu penzí zamítnout. Vládní návrh teď budou řešit parlamentní výbory.

"Vláda nemůže počítat s tím, že bychom tolerovali to, že se sníží odvody na sociální pojištění a tyto peníze směřovaly do soukromých penzijních fondů," řekl po schůzce Sobotka.

"Vláda trvá na druhém důchodovém pilíři se systémem opt-outu," prohlásil po schůzce premiér Petr Nečas. Opt-out je dobrovolné vyvedení části peněz z průběžného systému do soukromých fondů.

Reforma je výhodná jen pro lidi s vysokými příjmy, namítá ČSSD

Za vládu se jednání zúčastnili premiér Petr Nečas, ministr financí Miroslav Kalousek a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Za ČSSD kromě Sobotky ještě první místopředseda Michal Hašek a místopředseda Zdeněk Škromach. Sociální demokraté po schůzce řekli, že budou hlasovat proti všem vládním návrhům.

Vadí jim to, že by lidé měli dostat šanci snížit o 3 procenta své odvody na sociální pojištění a vložit dobrovolně příslušnou částku do penzijních fondů, pokud přidají další 2 procenta ze svého. "Nepokládáme to za řešení ani za důchodovou reformu, bude to výhodné jen pro lidi s příjmem nad 40 tisíc měsíčně," řekl po schůzce v premiérově kanceláři ve Sněmovně Sobotka.

O čem je ochotna se ČSSD s vládou bavit, je modifikace současného systému penzijního připojištění se státním příspěvkem, kterou vláda také chystá. Nyní, pokud si lidé spoří, dostanou od státu k vložené pětistovce příspěvek 150 korun měsíčně, a vkládají-li alespoň 1 500 korun měsíčně, mohou si 12 tisíc korun ročně odečíst od daňového základu.

Nově bude stát přispívat 230 korunami k vložené tisícovce a odečíst z daňového základu bude možné 12 tisíc korun za rok, ale jen pokud člověk do příslušného fondu vloží alespoň 2 tisíce měsíčně.

Experti vládní koalice a ČSSD se budou bavit o možnosti, že by lidé v těžkých profesích šli do "předdůchodu"

V expertní skupině, kterou ustaví koalice s ČSSD, bude chtít sociální demokracie ujištění, že při plánované transformaci současných fondů a změně podmínek pro státní příspěvek nebudou ohroženy vklady více než čtyř milionů lidí, kteří si už takto spoří.

"Budeme se chtít s vládou bavit i o požadavku odborů, aby se vytvořily speciální programy pro zaměstnance ve zvláště těžkých profesích, a budeme chtít, aby se také našel nějaký nový algoritmus pro zvyšování důchodového věku, aby se nezvyšoval bez omezení až na 70 let," řekl Sobotka.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)

Ministr Drábek iDNES.cz po schůzce řekl, že experti se budou bavit o tom, že by se po roce 2043, kdy má být věk pro odchod do důchodu 67 let, důchodový věk dál zvyšoval jen v případě, že se bude prodlužovat střední délka života.

Nečas potvrdil, že experti vládní koalice a ČSSD se budou bavit o požadavku odborů, aby vznikla speciální pravidla pro zaměstnance některých těžkých profesí, jimž by zaměstnavatel mohl přispívat na to, aby mohli fakticky odejít do penze dřív a čerpali jakýsi "předdůchod". V okamžiku, kdy budou moci podle svého věku odejít do skutečného důchodu, nebude jim krácen kvůli tomu, že přestali pracovat již o něco dříve a čerpali "předdůchod".

"Pro mě je pozitivním výsledkem to, že jsme se dohodli na expertní skupině," řekl Drábek. To, jestli bude zaveden "předdůchod" a kterých profesí by se mohl týkat, je podle ministra práce předčasné. Záležet bude na postoji zaměstnavatelů, kolik na to budou ochotni dát peněz a zda to bude pro zaměstnance finančně zajímavé.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz