Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nečas: Lidi by už neměli běhat po úřadech

  8:05aktualizováno  8:05
Jaká bude a kam nás zavede vláda Mirka Topolánka? Jak se změní porodné, sociální dávky? Podaří se konečně odbourat fronty při vyřizování dokladů? Na to vše odpovídá vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí i místopředseda ODS Petr Nečas.

Naším cílem je, aby zemí běhala data, ne lidé, říká ministr o systému, který by měl umožnit lidem kontakt s úřady na jediném místě | foto: Dan Materna

Pane vicepremiére, všichni víme, co znamená vztyčený prostředníček. Je to vulgární gesto. Jen premiér tvrdí, že tím ukazuje Miroslavu Kalouskovi, že je jednička. Ukazuje i vám něco posunky?
Pan premiér je proslulý svými takzvanými ukazovacími vtipy. Ale nejsem si vědom, že by měl nějaký specifický nečasovský.

Vy nejste jednička?
Zřejmě ne až taková, jako pan kolega Kalousek.
Váš další kolega, pan Čunek, se také nezdá jedničkou.

Co říkáte tomu, že ho Senát vydal?
Znám ho dlouho, protože jsme působili v jednom okrese. Vydání Senátem není překvapivé. Říkám však otevřeně, že mnohé okolnosti toho případu vyvolávají otazníky. Například konkrétní policejní složka, která za tím stojí a kterou já považuji za jeden z nejslabších článků v našem bezpečnostním systému. Podivné je načasování a otázky vyvolávají i další podobné kauzy.

Které?
Týkající se poslance ODS Vladimíra Doležala. Před rokem byl vydán a dodnes řízení neskončilo. Nebo senátor Železný. Pateticky vydán a řízení neskončilo. Či senátor Novák. Přemýšlím, proč mají být tyto případy natolik medializovány, když je nemá policie dotažené. Po měsících či dokonce letech se pak zjišťuje, že kauzy zdaleka nebyly zdokumentovány tak, jak by měly. Jinak by ti lidé byli přece dávno odsouzeni.

Pokud bude pan Čunek skutečně obviněn, měl by podle vás odstoupit z funkce vicepremiéra a ministra?
Bezpochyby je to pro vládu i pro KDU-ČSL zátěží. Dlouhodobě je to neudržitelná situace. Doufám, že má pan Čunek všechno pohromadě, aby to mohl uspokojivě vysvětlit.

Ono to spíše vypadá, že to pouze lopotně dává dohromady.
Je možné, že jak rychle vystartoval z regionální politiky do jejích nejvyšších pater a mezi pražské mediální vlčáky, tak situaci podcenil.

Vysvětlil vám to alespoň na vládě?
Ne. Nebyl důvod. Je spíše důležité, aby to objasnil veřejnosti a orgánům činným v trestním řízení.

Ještě jedna aktuální věc. Vy náhodou nejedete na dva měsíce na Mount Everest?
Nedovedu si představit, že bych tady v úřadě dva měsíce nebyl.

Pražský primátor a první místopředseda ODS si to představit umí a nejvyšší horu světa chce zdolat.
Nebudu to hlouběji komentovat.

Vy byste tedy na podobnou cestu rozhodně nejel?
Hlavně si nedovedu představit, jak bych to zdůvodnil.

Třeba právě tím, že zdoláte nejvyšší vrchol světa. Může to být výzva.
Já mám Mount Everest na ministerstvu v podobě sociálních reforem. To je velmi vysoká hora.

Podívejme se proto, co vaše vláda slíbila a co můžeme ve skutečnosti očekávat. Nazval jsem si to Evangeliem podle Petra Nečase, protože jedním z hlavních otců programového prohlášení kabinetu jste prý vy.
Byl jsem skutečně jedním z hlavních koordinátorů toho textu, společně s panem Čunkem a Bursíkem. Vznikal u stolu, u kterého sedíme a u stolu, který je metr za vámi.

V koaliční smlouvě jste říkali, že zrušíte pohřebné, pastelkovné, snížíte porodné a termín byl do konce června. Ve vládním prohlášení to není. Tam píšete o přehodnocení sociálních dávek. Jak to tedy je?
Uděláme kroky, které povedou k větší adresnosti a efektivnosti dávek. Chceme je více provázat s trhem práce a k tomu, aby lidi byli aktivnější. Když jste hovořil o evangeliu, tak můj základní postulát je, že těm lidem, který se ocitnou v nesnázích, má sociální systém poskytnout druhou šanci.

Dobře, ale nejvíce bude všechny zajímat, které dávky přehodnotíte?
Je to ve stadiu úvah.

Já chci vědět, zda skutečně zrušíte pohřebné, pastelkovné a snížíte porodné?
Navrhnu, aby bylo pohřebné ve stávající podobě zrušené, stejně jako pastelkovné. Porodné bylo populisticky navýšeno nad míru, která je rozumná. Bude vyšší než bylo do března loňského roku, ale mělo by být nižší než dnes.

Kolik to bude? Teď je to 17 tisíc.
Něco mezi původní dávkou, která bylo přes 8 tisíc, a dneškem.

To nastávající maminky nepotěšíte, protože výchova dítěte je drahá.
O tom nepochybuji, sám jsem čtyřnásobný otec. Ale na další děti není potřeba vše kupovat znovu.

Počkejte, vy máte dva kluky a dvě holky. To všechny vaše děti vyrostly v jedné postýlce?
A víte, že jo?

To jste zřejmě skromná rodina. Vy byste dokázal vyžít i za minimální mzdu, která je osm tisíc?
To není částka stanovovaná podle životních nákladů. To je ekonomická, nikoli sociální kategorie. Má být stanovována tak, aby nelikvidovala pracovní příležitosti. Zpravidla platí, že na minimální mzdě jsou závislí nejvíce lidi, kteří se těžko uplatňují. Mají různé handicapy či minimální kvalifikaci. Když příliš zvednete minimální mzdy, tak pracovní místa pro tyto lidi zaniknou.

Zeptám se jinak. Uznáváte, že i když máte dvanáct tisíc hrubého a to třeba i oba rodiče a máte dvě děti, tak život není jednoduchý?
Mimo vší pochybnost. Právě proto chceme zavést sociální systém provázaný s trhem práce, který bude lidi motivovat k tomu, aby měli zaměstnání a nežili z dávek.

Nemůže to znamenat, že vaše vláda bude asociální a mnozí lidí se mají obávat o svoji budoucnost?
Naopak! Rodinám s dětmi s nejnižšími příjmy má podat stát pomocnou ruku. Ovšem opakuji, že chceme obrátit celý systém a nastavit jej tak, aby se lidem vyplatilo pracovat i při nízkém příjmu.

Tomu rozumím, ale Češi jsou stejně jako další Evropané navyklí na sociální stát. Mnozí pořád k němu natahují dlaně. Dokážete to změnit?
Lidé umí počítat. Když zjistí, že je pro ně lepší žít ze sociálních dávek, tak to udělají. Nesázím na to, že změníme hned toto myšlení, ale věřím, že pozitivní ekonomická motivace povede ke změnám.

Mohu si to přeložit tak, že sociální stát je v koncích?
Určitě je demotivující ve své stávající podobě.

Jenže vy sám o sobě tvrdíte, že jste pravicový politik se sociálním cítěním. To jde spolu dohromady?
Jistě. Jde to dohromady a dokonce bez problémů.

Jen jestli jste to nevytáhli pouze před posledními volbami, abyste si rozšířili spektrum možných voličů.
Já jsem označován za jednoho z hlavních ideologů ODS a proto si troufám říci, že je to i dlouhodobý názor naší strany. Jen jsme si nechali chybně svoji rétorikou v devadesátých letech vyfouknout sociální témata levicí.

Tak se na to vaše sociálno podívejme dál. Budete třeba pomaleji zvyšovat statisícům státních zaměstnanců platy?
Není pro to důvod. Pokud tedy chceme udržet kvalitní lidí, kteří by jinak odešli do soukromého sektoru. Na druhou stranu jde o určitou racionalizaci počtu lidí.

Racionalizací myslíte propuštění? Vláda slíbila, že počet úředníků se sníží o tři procenta každý rok do roku 2010. To posloucháme pořád a byrokratů pořád přibývá.
Slyšeli jste to, ale můžete se pak sami podívat, jak to dopadne.

To jsem zvědav. Začnete s tím přímo tady na ministerstvu?
Už se stalo a budu v tom pokračovat.

A nemůžete tomu normálně říkat, že lidi propouštíte?
Ne. Na některá místa lidi přicházejí, z jiných odcházejí. Celkově jich bude méně. To je racionalizace.

Vida, jakým krásným slovem se dá říkat vyhazovu. A nepřesouváte pouze lidi mezi úřady?
Ne. Kvůli zákonu o sociálních službách se měl počet lidí na ministerstvu zvýšit, ale to se nestalo a nestane. Přitom práce přibylo.

A půjdou politici příkladem? Poslanci si něco schválí a pak na něco zapomenou a tím si přidají. Veřejnost to vnímá velmi negativně.
Ano, ale veřejnost vnímá skrze média pouze ty poslance a to je chyba. Řeknu to natvrdo: byl jsem velmi překvapen jak vysoké platy včetně odměn mají vedoucí pracovníci na ministerstvech. Jsou vyšší než ty poslanecké. A to platí i pro kraje.

To jste teď své kolegy na ministerstvu asi moc nepotěšil.
Není mým úkolem tady kohokoli těšit, ale vyžadovat práci.

Pod vaše ministerstvo spadá i Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. V poslední době bylo mnoho kauz kolem vydávání dětí do ciziny a z ciziny. Provází je napětí a velké emoce. Hodláte to změnit?
Primární odpovědnost je na rodičích a klíčová rozhodnutí přijímá soud, ale něco změnit chci. Současný systém je byrokratický a rigidní. Málo přistupujeme k řešení problému s tím, že má jít hlavně o zájmy dítěte a eliminaci jeho psychických traumat. Děti bereme jako věci. To je chyba!

Už příští týden mi má ředitel toho úřadu dodat dvě zprávy: o kauze holčičky Sáry Barao a koncepci, co změníme. Centrem naší pozornosti musí být hájení zájmů dítěte, nikoli zájmů nějaké země.

Pokročme dál při studiu vašeho evangelia. Mají se zavést poplatky za recepty, za pobyt v nemocnici či návštěvu pohotovosti. Hodlá ale vaše vláda zavádět v příštích letech ve zdravotnictví i další platby?
Ne. To jsou věci dohodnuté na toto volební období. Nějaké regulační poplatky jsou nutné, není přece normální abychom měli dvojnásobek průměrných návštěv lékařů než je třeba v západní Evropě.

Zaujala mě tam další věc. Zdravotní spoření s podporou státu. To by něčím připomínalo populární stavební spoření?
Je to jeden z možných institutů připojištění. Dostaly by se tím do systému další peníze. Stát by to mohl podpořit v podobě daňové úlevy či jako přímou subvenci. Jako u stavebního spoření či důchodového připojištění. Není o tom ale rozhodnuto. Umožnilo by to placení nadstandardních zdravotních služeb.

Dále jste slíbili, že okamžitě odstraníte nelogičnosti ze silničního zákona. Podle vás je okamžitě kdy?
Zlí jazykové říkají, že okamžitě znamená nejpozději ihned. Ministr dopravy Aleš Řebíček připravuje novelu zákona a mělo by to být do několika týdnů.

Bude obsahovat i omezení jízdy kamionů na pátek odpoledne, sobotu dopoledne a neděli odpoledne. A zrušení některých výjimek pro jízdu kamionů o víkendu?
Připravuje se úprava jízdy automobilů nad 7,5 tuny v pátek, o víkendech a svátcích. Má také zahrnovat a zohledňovat i ekonomické požadavky dopravců, protože jedno odvětví tím zahubit nemůžeme, ale současně i požadavky ekologické. A myslím si, že se na tom dohodneme i se Stranou zelených, protože ta o tom před volbami hodně hovořila.

Jako velmi zajímavá mi přišla z vládního prohlášení myšlenka zavedení takzvaného Czech Pointu. Tedy aby si občané mohli elektronickou cestou vyřídit z jakéhokoli místa potřebné doklady. To skutečně nebudeme muset jezdit někam daleko na úřady a nestát ve frontách?
Mělo by se tímto způsobem dát vyřídit skoro všechno. Naším cílem je, aby běhala zemí elektronická data a nikoli lidé.

Chtěl bych vám věřit, ale to bude skutečností?
Doufám, že do konce tohoto volebního období.

Uvidíme a počkáme si, ale určitě by to bylo velké ulehčení pro lidi. Poslední věc z programového prohlášení vlády: Prý se budete snažit o posílení soudržnosti rodiny. Pro vás, jako pro známého vyznavače konzervativních hodnot a otce čtyř dětí, asi nebude problém takovou věc propagovat, že?
Samozřejmě, že ne. A navíc je to i součást pravicových hodnot. Určitě je o tom přesvědčena i většina normálních slušných lidí.

Aha. A co premiér Topolánek a soudržnost rodiny. To jde dohromady?
Všichni víme, že život není černobílý a je plný různých zatáček. To, že jeden vztah končí a druhý začíná, nemusí znamenat, že si ten člověk neuvědomuje nutnost sounáležitosti a soudržnosti v rámci rodiny.

Za ministra Zdeňka Škromacha mu visel tady v pracovně obraz Petry Buzkové. Vidím, že jste ho nahradil oficiální fotografii prezidenta Václava Klause.
Je přece elementární slušností aby v kanceláři ministra visel portrét hlavy státu. To, že tady nevisel za pana Škromacha, je věc jiná.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Voliči na Trutnovsku vloží dva lístky do jediné obálky. Hrozí zmatky

Volební hlasování.

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku se v případě konání druhého kola odehrají ve stejné době jako volba hlavy...

Vydání údajného ruského hackera do USA je možné, potvrdil vrchní soud

Rusky Hacker

Pražský vrchní soud v pátek potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. USA muže viní z...

Pospíšil míří do čela TOP 09. Kalousek říká, že nebude nástupci škodit

Miroslav Kalousek, končící předseda TOP 09, a europoslanec Jiří Pospíšil, který...

Miroslav Kalousek končí v čele TOP 09. Strana, kterou založil spolu s Karlem Schwarzenbergem, si po propadu ve volbách...Najdete na iDNES.cz