V ohrožení je v každou chvíli každý ministr, řekl premiér Petr Nečas krátce poté, co mu kongres ODS o půl roku prodloužil mandát.

V ohrožení je v každou chvíli každý ministr, řekl premiér Petr Nečas krátce poté, co mu kongres ODS o půl roku prodloužil mandát. | foto: Petr Topič, MAFRA

Nečas: Každý ministr je v ohrožení. S kým jsem nespokojen, dobře to ví

  • 172
Bude mít jasný úspěch premiéra Petra Nečase na kongresu ODS vliv na složení vlády? "Pokud jsem se nějakým ministrem nespokojen, tak to ode mě ví," řekl iDNES.cz Nečas. Přímé odpovědi na otázku, zda je pravda, že je v ohrožení teď hlavně ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, se vyhnul. "Každý ministr je v ohrožení stále," odvětil s úsměvem premiér.

Později novinářům k možným změnám ve vládě řekl: "Máte pocit, že když z vlády, která začínala v patnácti členech, je již pět vyměněných, že to nejsou dostatečně výrazné personální změny? Víc k tomu nemám co dodat."

Nečas nechce veřejně probírat svou personální politiku. To, že je ale schopen prakticky ze dne na den vyhodit z vlády ministra, o němž není přesvědčen, že je k němu loajální, předvedl, když požádal prezidenta o odvolání ministra zemědělství Ivana Fuksy.

Nahradil ho Petr Bendl, čímž chtěl premiér zvýšit jeho šance ve středočeské ODS při souboji o post předsedy s Nečasovým kritikem Petrem Tluchořem. Tah vyšel, Bendl souboj vyhrál a Tluchoř opět ztratil část své síly před kongresem ODS. (o výměně Fuksy čtěte více zde)

Pospíšil potvrdil pád Rampuly proti vůli Nečase

Proč se v souvislosti s možnými změnami ve vládě hovoří nejvíce právě o Pospíšilovi? Důvodů je několik.

Pospíšil přes Nečasovy výhrady potvrdil odvolání pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly (více zde). V parlamentu se také již delší dobu mluví o tom, že na Pospíšilův post mají zálusk Věci veřejné. A že by ho mohly získat výměnou za to, že kývnou, aby ODS znovu posadila svého člověka do čela ministerstvo vnitra.

O možnosti, že by ministerstvo spravedlnosti získaly přeházením křesel ve vládě Věci veřejné, se mluvilo už v létě - když ODS, TOP 09 a Věci veřejné vyjednávaly o dodatku ke koaliční smlouvě.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil na nevolebním kongresu ODS 22. října 2011

Třetím důvodem pro možný Pospíšilův pád, který iDNES.cz zmínil vysoce postavený zdroj z vládní koalice, by bylo dokončení "odplaty" za jarní krizi, která málem povalila vládu. Šlo o to, zda ve vládě skončí Věci veřejné, ale v konečném důsledku i o to, jestli padne i vláda a premiér. A v takovém případě část ODS nenakloněná Nečasovi uvažovala o tom, že by novým premiérem mohl být právě Pospíšil.

Když ale vláda na jaře pnutí vydržela, postaral se Nečas o to, aby jako šéf poslanců skončil Petr Tluchoř, který byl v čele boje proti koalici s Věcmi veřejnými. Nedávno pak padl Tluchořův spojenec ve vládě Fuksa. A teď se nejvíce spekuluje právě o možném blížícím se konci Jiřího Pospíšila.

Pospíšil: Považoval bych za vážné, pokud by justici měla vést strana, jejíž přední politik byl nedávno obviněn

"Premiér mi neřekl, že je se mnou nespokojen," uvedl pro iDNES.cz na kongresu občanských demokratů Pospíšil.

"Na své funkci nelpím. Pokud bych měl skončit proto, aby ministerstvo připadlo Věcem veřejným, považoval bych za velmi vážné. Justici by řídila strana, jejíž přední politik byl nedávno obviněn," uvedl Pospíšil v narážce na šéfa poslanců Víta Bártu, kterého poslanci vydali k trestnímu stíhání kvůli podezření z korupce. Pospíšil zároveň pro iDNES.cz popřel ambici vystřídat Nečase.

Ministr obrany Alexandr Vondra na nevolebním sněmu ODS 22. října 2011

Druhým ze členů vlády za ODS, který by mohl být v blízké době v ohrožení, je ministr obrany Alexandr Vondra. Ten už před časem nabídl Nečasovi svou funkci kvůli kauze ProMoPro, předražené zakázce na technické zajištění českého předsednictví v Evropské unii. Nečas ale Vondru podržel (připomeňte si, o co jde v kauze ProMoPro).

Situace by se nejspíš mohla změnit, kdyby policie kvůli této kauze obvinila některé z Vondrových podřízených z doby, když byl ještě ve vládě Mirka Topolánka vicepremiérem pro evropské záležitosti. Policie by o tom přitom podle informací serveru aktuálně.cz měla rozhodnout už do konce listopadu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video