Nečas se vrátil na samý začátek své minulé řeči a mluvil dlouhé desítky minut. Ilustrační foto

Nečas se vrátil na samý začátek své minulé řeči a mluvil dlouhé desítky minut. Ilustrační foto | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Nečas dvě hodiny „vzdělával levici“ o nemocenské, pak se poslanci rozešli

  • 1197
Mimořádná schůze Sněmovny o nemocenské zkrachovala hned v úvodu kvůli nepokryté obstrukci. Program sice prošel, ale pak dostal slovo místopředseda ODS Petr Nečas. Pravil, že chce vzdělávat levici a posledně ho přerušili po hodinové řeči. "A proto tu první pětinu svého vystoupení zopakuji," upozornil.

Prvním bodem mimořádné schůze byl návrh, aby se nemocenská opět vyplácela po celou dobu pracovní neschopnosti. Dnes první tři dny nedostává pacient nic.

Pravicové strany to považují za dobré opatření, které pomohlo vyloučit "fiktivní" marody a ušetřit miliardy. Podle levice je to nesolidární a asociální opatření.

O tématu se jednalo už na jedné ze schůzí začátkem února, Nečas byl tehdy přerušen.

"Mé ambice jsou vyšší, než jen sdělit stanovisko," začal po deváté hodině zeširoka. "Má to být také edukační mise, chci zejména levicové kolegy poučit o historii systému nebo ukázat mezinárodní komparaci," dodal a zákonodárcům hned bylo jasné, oč jde.

ODS naplnila zdržovací taktiku, kterou podle svých slov brání dalšímu zadlužení státu. Připojují se k ní také poslanci TOP 09 a Strana zelených.

Nečas se vrátil na samý začátek své minulé řeči a mluvil přes dvě hodiny. Když vypočítal, že počet krátkodobých pracovních neschopností klesl skoro o polovinu, ozval se potlesk. Nejprve z pravicových, později i z levicových lavic, neboť atmosféra ve Sněmovně byla uvolněná.

"Konstatuji, že kolegům na levici jde skandovaný potlesk lépe než pravicovým. Jsou znát léta cviku," vzpomněl v narážce na dobu vlády jedné strany. "Děkuji, přátelé, protivníci a soupeři," kvitoval Nečas.

Pak mimo jiné po jednotlivých krajích vypočítal, o kolik klesl počet lidí požívajících nemocenské dávky. "Prosím Sněmovnu o klid, jsou to velmi důležitá čísla. Kdybych to spletl, musel bych to číst znovu," pobavil také místopředseda ODS poslance.

"Zajímavé informace je potřeba zpracovat. Chceme pauzu."

Když čtvrt hodiny po jedenácté končil, odměnili ho patnáctisekundovým potleskem. Pak schůze nabrala rychlý spád.

Po faktické poznámce komunistického poslance Opálky požádal o hodinovou přestávku čtyřčlenný klub Strany zelených. "Pan poslanec Nečas tady přednesl řadu zajímavých informací, které potřebujeme zpracovat," odůvodnil to předseda klubu SZ Přemysl Rabas.

Jeho kolega, šéf poslanců ODS Petr Tluchoř, byl podle svých slov tímto požadavkem překvapen. "Chtěl jsem požádat o přestávku na jednání našeho klubu od 12. do 14. hodiny. Tak prosím o jejich spojení do jednoho bloku," řekl Tluchoř.

Předsedající Lucie Talmanová oběma návrhům vyhověla. A přerušila schůzi, protože ta se měla zabývat jen třetími čteními zákonů. O nich není možné v pátek po 14. hodině hlasovat. Poslanci se proto mohli rozejít.

"Marně hledám slušná slova pro chování občanských demokratů v posledních týdnech. Pokud jde o proplácení první tři dnů nemocenské, tak musím říci jenom to, že občanští demokraté na ty skutečně nemocné občany ukazují prostředníček," komentoval jednání předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek na Nečasovu adresu konstatoval, že "takové mlácení prázdné slámy se vidí málokdy". Sociální demokraté ale stále věří, že se jim do voleb podaří alespoň některé blokované návrhy prosadit.

Včera se poslanci častovali "hovězími výrazy"

Už ve čtvrtek se poslanci pohádali o to, zda je možné na mimořádné schůzi řešit zákon vrácený Senátem. (o tom, jak by to mohlo ovlivnit mateřskou, čtěte zde)

Když předseda komunistů Vojtěch Filip označil stanovisko sněmovních právníků za cár papíru, předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř netajil své rozčarování a narážel na Vítězný únor:

"Pokud tady 25. února roku 2010 komunista mluví o tom, že stanovisko legislativy je cár papíru, tak se bojím, co bude zítra."

"Bude pátek. Tak to chodí každý rok, po 25. únoru vždy následuje 26. únor a život jde dál," odvětil mu Bohuslav Sobotka z ČSSD. Za to prý schytal spršku nadávek a místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek vyzval poslance, aby se nečastovali "hovězími" výrazy.

A sněmovní groteska gradovala. Martin Říman z ODS si postěžoval, že mu Zdeněk Škromach hučí do vystoupení. Zaorálek ale tvrdil, že hučení je snesitelné.

Říman pak na Škromacha zaútočil znovu: "Teď nehučí, protože se na něj všichni dívají. Až se na něj přestanou dívat, zase začne. Já ho znám."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video