Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nečas dostal petici, podle něj dokládá potíže mezi vnitrem a policií

  19:14aktualizováno  19:14
Předseda policejních odborů Milan Štěpánek předal v úterý v podvečer premiérovi Petru Nečasovi tři tlusté balíky. V nich byly petiční archy podepsané 35 tisíci policisty a hasiči, kteří žádají odchod ministra vnitra Radka Johna. Podle Nečase jde o vážný signál, který nelze bagatelizovat.

Policejní a hasičské odbory po premiérovi Petru Nečasovi žádají, aby odvolal ministra vnitra Radka Johna. | foto: Stanislav PeškaČTK

"Celá řada problémů minimálně nasvědčuje, že mezi vedením ministerstva vnitra a policií není dobrá komunikace a je tu prostor pro nápravu nedostatků," řekl po schůzce premiér Petr Nečas. "Petice podepsaná každým druhým policistou je velmi vážný signál, který nejde bagatelizovat," dodal.

Nečas si proto chce s ministrem vnitra Radkem Johnem promluvit. K jednání přizve také zástupce odborů policistů a hasičů. Kdy by mohla schůzka proběhnout, předseda vlády neupřesnil. Odboráři již dříve uvedli, že Nečas bude mít jeden měsíc na reakci. Pak se uvidí, co bude dál.

Podpisy pod petici adresovanou Nečasovi sbíraly odbory od 15. února do 22. března. Archy podepsalo 26 168 policistů a 4 521 hasičů a občanských zaměstnanců hasičského sboru.

Odbory: Obešly jsme se bez kampaně, podpisy byly spontánní

Po Nečasovi podepsaní žádají, aby odvolal ministra vnitra Radka Johna. Odbory Johnovi vytýkají vyšší pokles platů, než původně ministr avizoval, i to, že nezajistil pro resort dostatečné množství peněz.

Předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek ale Nečasovi neřekl jen to. "Nejde jen o peníze, ale také o spokojenost policistů, lidský přístup nebo dodržování zákonů a kvalitu interních předpisů," uvedl po schůzce předseda policejního odborového svazu.

Štěpánek zopakoval, že policisté vyjádření peticí myslí vážně a nešlo jen o politickou snahu. Zdůraznil také, že podepisování bylo spontánní a nedoprovázela ho ze strany odborů žádná kampaň.

Nečas odmítl diktát odborů, Johna neodvolá

K odvolávání Johna po protestní akci nedojde. Nečas po schůzce zopakoval, že odbory nerozhodují o tom, kdo resort povede.

Štěpánek takový krok od premiéra čekal. "Vidíme-li, jaké problémy jsou ve vládě a jaké ministři ustojí, pak to, že je tu několik desítek tisíc lidí nespokojených, není důvodem pro odvolání ministra. To je mi jasné. Jsem realista, odvolání by zasahovalo do otázky stability vlády," řekl před jednáním iDNES.cz.

Ministr vnitra na setkání premiéra s odbory přizván nebyl. "Mne samotného bude především zajímat přezkum pravosti hlasů pod peticí. Nevím, jak toto odboráři vyřešili," řekl před jednáním John.

Ministerstvo vnitra letos hospodaří s 52,9 miliardy korun, což je téměř o 7 miliard korun méně než loni.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz