Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nečas chce šéfovat ODS

  15:08aktualizováno  15:08
Se zájemci o křeslo předsedy ODS se v poslední době roztrhl pytel. Zatímco na počátku neměla ODS jediného kandidáta, nyní má už čtyři. Vedle Jana Zahradila, Mirka Topolánka a Miroslavy Němcové chce této straně šéfovat i Petr Nečas. Možná přibude i další uchazeč. Očekává se totiž kandidatura Pavla Béma.

"Chci se stát plnohodnotným předsedou ODS, nikoli pouze jejím dočasným šéfem. Proto mám v úmyslu usilovat o silný mandát včetně vytvoření a vedení stínové vlády," uvedl ČTK Nečas, který v úterý oslavil 38. narozeniny.

Nečase jako svého nástupce preferoval Klaus, v posledních měsících však poukazoval na místopředsedovu nečinnost. Kritizovali ho i někteří kolegové za to, že se od červnových voleb politicky neangažuje, Klaus o něm dokonce řekl, že je v depresi.

Nečas chce prosadit reformu ve struktuře a fungování ODS, více stranu otevřít veřejnosti a hlouběji zapojit do rozhodování i řadové členy ODS. Vzhledem ke svému věku a současně působení na řadě postů v uplynulých letech může členům ODS a veřejnosti nabídnout dostatečnou politickou zkušenost a rozhled na jedné straně a dynamiku s prosazením změn na straně druhé.

V tuto chvíli se o místo uvolňované Václavem Klausem hlásí již tři kandidáti: minulý týden to udělal místopředseda strany Jan Zahradil (39) a šéf senátorského klubu Mirek Topolánek (46). Další, kdo by chtěl nahradit Klause je Pavel Bém (39), který chce svou kandidaturu oznámit až 28. listopadu.

Klaus v sukních
Miroslava Němcová sdílí se všemi svými soupeři jeden podstatný rys: její kariéra v ODS začala strmě stoupat před pěti lety, v době, kdy se strana po finančním skandálu rozštěpila.

"Hovořili jsme o tom, jak dále v ODS. Dlouho jsem se zabývala úvahou o kandidatuře, ovšem nyní jsem cítila skutečnou podporu," řekla Němcová ČTK.

V roce 1998 se do té doby málo známá komunální politička a majitelka knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou dostala překvapivě na první místo jihomoravské kandidátky ODS pro volby do sněmovny.

Letošní volby přinesly Němcové další postup: stala se místopředsedkyní sněmovny. Nerodilo se to však lehce: když vládní poslanci "natruc" ODS odmítali právě Němcovou dlouho zvolit, objevily se na tváři političky dokonce i slzy.

I političtí oponenti přiznávají Němcové mimořádnou pracovitost. Zároveň je Miroslava Němcová proslulá svou velkou loajalitou k Václavu Klausovi - ve žďárském zastupitelstvu jí to dokonce vyneslo přezdívku "Klaus v sukních".

Zahradil: Překlenu postklausovskou éru
Lavinu kandidátů odstartoval Jan Zahradil. Místopředseda ODS 14. listopadu na tiskové konferenci oznámil, že v prosinci bude bojovat o šéfovský post.

"Po Tošenovského rezignaci se ODS dostala do poněkud nedůstojné situce, kterou nelze protahovat," řekl Zahradil. Po jeho vystoupení zvažuje vážně kandidaturu také šéf senátorů ODS Mirek Topolánek.

Místopředseda ODS si vytýčil jasný cíl. Chce stranu provést dobou, kdy se bude vzpamatovávat z odchodu Václava Klause.

"Svůj mandát, v případě že bych byl zvolen, považuji za časově vymezený a to do dalšího kongresu ODS," tvrdí Zahradil.

"Chci tak ODS poskytnout čas k překlenutí transformační doby z období klausovského a postklausovského," vysvětlil.

Zahradil by chtěl jako předseda dovést stranu k výraznému vítězství ve volbách do Evropského parlamentu a připravit půdu pro vítězství v komunálních i senátních voleb v roce 2004.

Topolánek: Pokud mne navrhnou, jdu do toho
Svou kandidaturu na předsedu ODS nevylučuje šéf senátorů Mirek Topolánek. "Pokud z členské základny takový návrh přijde, neodmítnu a půjdu do toho," uvedl pro ČT dvě hodiny po Zahradilově vystoupení Topolánek.

"Jsem oslovován nějakou dobu, abych do vedení strany kandidoval, buď na místopředsedu nebo předsedu," dodal.

Svoji kandidaturu Topolánek nehodlá žádným bombastickým způsobem oznamovat. "Neoznamuji tu kandidaturu nijak halasně proto, že tu podporu vyjednánu nemám v této chvíli. Jan Zahradil konstatoval..., že ho podporuje deset regionů. To já říct nemohu," řekl Topolánek.

Zahradil: S Klausem nemám závažný problém
Zahradil ráno informoval o svém rozhodnutí vedení strany. Jaký názor má na jeho kandidaturu Václav Klaus, ale místopředseda neřekl.

"Pokud jde o politickou profilaci a ideologické zaměření, není mezi námi žádný závažný rozpor. Na Klausův názor na mou kandidaturu se ale zeptejte jeho," řekl novinářům.

"Jeho kandidaturu na předsedu schvaluji," řekl MF DNES Klaus. "Bude to dobrá zdravá soutěž," dodal.

Právě kvůli tomu, že necítil podporu dosavadního předsedy Václava Klause, odstoupil od svého záměru kandidovat Evžen Tošenovský.

Proč to vzdal Tošenovský?
(on-line)

Bém: Zahradil má šanci
Zahradil má podporu u dosavadního předsedy Václava Klause i u dalších lidí z vedení ODS. "Řekl bych, že má i šanci," řekl ČTK budoucí pražský primátor Pavel Bém.

Bém ovšem stále nevyloučil, že právě on může být na prosincovém kongresu strany Zahradilovým soupeřem.

Podle Zahradila je právě Pavel Bém "politikem budoucnosti" ODS. "S Pavlem Bémem jsme přátelé, denně spolu diskutujeme. Rozhodnutí, zda bude kandidovat, je na něm," řekl Zahradil. "Doufám, že tento můj krok pobídne váhající, aby kandidovali také," dodal.

Bém svou kandidaturu podmínil už před časem tím, že bude zvolen pražským primátorem, což se díky koaliční dohodě mezi ODS a ČSSD na magistrátu stane.

Zahradilovo rozhodnutí kandidovat na šéfa ODS Bém očekával a nijak ho prý neovlivnilo.

Zopakoval, že se ke své kandidatuře vyjádří až po zasedání pražského zastupitelstva, které se má konat 28. listopadu. Na něm by měl být zvolen primátorem.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...Najdete na iDNES.cz