Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nečas: Být na místě Béma, odešel bych z postu primátora

  15:15aktualizováno  25. června 14:20
Nový předseda ODS Petr Nečas se přidal ke spolustraníkům, kteří volají po rezignaci pražského primátora Pavla Béma. "Ten krok by pro něj byl bolestivý a v mnoha ohledech by ho považoval za nespravedlivý, ale já bych ho na jeho místě udělal," řekl v on-line chatu na iDNES.cz.

Předseda ODS Petr Nečas. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Petr Nečas se stal minulý víkend novým předsedou ODS. Na kongresu neměl soupeře a dostal 538 ze 617 hlasů. Delegáti navíc dali důvěru i Nečasovým favoritům: Miroslavě Němcové, Alexandru Vondrovi, Jiřímu Pospíšilovi, Pavlu Blažkovi a Pavlu Drobilovi.

Strana tím dala najevo, že nechce být spojována s takzvanými kmotry. Na změnu reagovala i pražská ODS. Část jejích členů vyzvalo k odchodu primátora Pavla Béma. Nečas v on-line rozhovoru uvedl, že být na jeho místě, odešel by.

"Podle mého názoru je to odpovědnost Pavla Béma. Musí vědět, který krok ODS před volbami prospěje. Vím, že ten krok by pro něj byl bolestivý a v mnoha ohledech by ho považoval za nespravedlivý, ale já bych ho na jeho místě udělal," napsal Nečas.

Petr Nečas odpovíDAL zde

Nově zvolený předseda ODS také zmínil, že je znepokojený situací v jihočeské ODS. V Českých Budějovicích se občanští demokraté po odvolání tamějšího primátora Juraje Thomy rozštěpili na dva tábory. Thoma po svém odvolání založil nový zastupitelský Klub občanských demokratů. Tvoří ho jeho věrní, kteří z klubu ODS vystoupili. (více o situaci v Českých Budějovicích čtěte zde)

"Vím, že řada poctivých členů ODS naši stranu v jižních Čechách již opustila a určitě se tím budeme zabývat," reagoval v on-line rozhovoru na dění v jižních Čechách Nečas.

Také se vyjádřil k jednáním o skládání vlády. Čtenářům iDNES.cz odepsal, že při jednání o ministerských postech chce dohodu, ne rvačku.

"Předvádět veřejnosti rvačku o křesla bych považoval za nechutné a odpuzující. Ano, politika je i bojem o moc a konkrétní pozice, ale nesmí se z toho stát její obsah. Nemůžeme si dovolit znechutit rvačkou o křesla voliče. Ti od nás očekávají dohodu a především tvrdou práci. Ne rvačku o koryta," napsal Nečas.

Předseda ODS Petr Nečas.Předseda ODS Petr Nečas.

Dodal, že před následujícími komunálními volbami se ODS bude chtít dohodnout se svými koaličními partnery na určitých pravidlech soupeření o voliče. "Představa, že naše tři strany budou žít v neustálém vztahu soupeření a soutěže, by byla pro funkčnost vlády zničující."

Po sněmovních volbách, v nichž ODS skončila druhá za vítěznou ČSSD, se Nečas postavil do čela vyjednávání o trojkoalici s TOP 09 a VV. Ta dá v Poslanecké sněmovně dohromady 118 hlasů. Jednání o vládě by měla skončit do poloviny července, řekl nedávno Nečas.

PETR NEČAS

Petr Nečas se narodil 19. listopadu 1964 v Uherském Hradišti, je ženatý a má čtyři děti. Po studiu na gymnáziu šel na Přírodovědeckou fakultu Univerzity J.E. Purkyně v Brně, kde vystudoval obor fyzika a získal titul RNDr.

V letech 1988 až 1992 působil jako technolog a výzkumný a vývojový pracovník v Tesle Rožnov. Členem ODS je od roku 1991, poslancem nepřetržitě od roku 1992. Než se stal předsedou ODS, zastával funkci místopředsedy. Ve vládě Mirka Topolánka byl ministrem práce a sociálních věcí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

D1 u Humpolce, zastavenou nehodami, zprůjezdnili po 19 hodinách

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Okolo středeční 8. hodiny se povedlo na D1 na 99. kilometru ve směru na Prahu zprůjezdnit jeden jízdní pruh. Dálnice v...

Policie znovu udělala razii u Rittigových právníků kvůli krácení daní

Protikorupční policie zasahuje v sídle právnické kanceláře MSB Legal, která

Policie po letech znovu vyrazila do právní kanceláře MSB Legal. Podle Vrchního státního zastupitelství to souvisí s...

Okamura varoval před novými pravidly pro azyl. Nestrašte lidi, řekl Babiš

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

Najdete na iDNES.cz