Expremiér Petr Nečas zřejmě bude spolupracovat s Cevro Institutem. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Nečas bude zřejmě pracovat pro vysokou školou spjatou s lidmi z ODS

  • 216
Expremiér Petr Nečas během podzimu pravděpodobně začne spolupracovat s Centrem transatlantických vztahů, které patří pod vysokou školu Cevro Institut. Nečas se má podílet na projektech školy, publikační činnosti, případně i výuce. Centrum od září vede bývalý ministr obrany Alexandr Vondra.

O vyjednávání Nečase s vysokou školou informoval server Lidovky.cz.

Prorektor pro rozvoj Cevro Institutu Ladislav Mrklas řekl iDNES.cz, že je vysoce pravděpodobné, že se škola s Nečasem na spolupráci dohodne. Bývalý premiér by měl v centru působit už v nadcházejícím zimním semestru. Podílet se má na projektech, konferencích či publikační činnosti.

Cevro Institut

Soukromou vysokou školu v roce 2006 založili politici ODS v rámci sdružení Cevro – Liberálně-konzervativní akademie. Na vzniku školy se podílel zejména bývalý ministr vnitra Ivan Langer, který vede správní radu sdružení; jejím dalším členem je například europoslanec Jan Zahradil.

Na škole učí například bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, advokát Tomáš Sokol či někdejší šéf hasičů Miroslav Štěpán.

"V jeho případě je možností celá řada. Patří mezi nejzkušenější politiky na mezinárodním poli, účastnil se řady summitů Evropské unie, má zkušenosti s bezpečnostní a sociální politikou. Myslím, že jeho možnosti jsou neskonalé. Hlavní náplní centra jsou ale samozřejmě zejména bezpečnostní otázky a mezinárodní vztahy," uvedl Mrklas. 

Vysoká škola věří, že angažování Nečase přiláká studenty. "Navíc je to samozřejmě velmi zajímavá figura z hlediska navazování nejrůznějších vztahů do zahraničí," podotkl prorektor.

Vyjádření Nečase redakce iDNES.cz zjišťuje.

Nečas se v centru sejde s bývalým vládním kolegou

Zatím není rozhodnuté, zda Nečas bude zaměstnancem centra. "Je to ve stadiu diskuzí a jednání. Když jsme s ním začali jednat, byl ještě poslanec, takže jsme hovořili o částečném úvazku, teď jsou možnosti větší," doplnil Mrklas.

Podle něj je možné, že Nečas se bude podílet i na výuce. "Počítá s tím, že by si do budoucna mohl nějaký prakticky zaměřený kurz připravit," uvedl zástupce školy. 

Alexandr Vondra

Centrum transatlantických vztahů od začátku září vede Nečasův někdejší kolega z vlády i předsednictva ODS Alexandr Vondra. Podle Mrklase ve škole pracuje jako zaměstnanec na částečný úvazek. Vondrovo působení na škole ale prý při rozhodování Nečase roli nehrálo. "Finalizace obou jednání probíhala paralelně," řekl Mrklas.

Prorektor nechtěl upřesnit, zda Nečas s Vondrou budou oproti ostatním pedagogům nadprůměrně honorováni. "Je to oboustranně výhodná záležitost. Lidé, kteří v našich centrech působí, ale mají velmi zásadně odvislou svou odměnu od toho, jak centra fungují a jak také do školy dokáží přinést další peníze," dodal.

Nečas po srpnovém rozpuštění Sněmovny přišel o práci poslance. Posty premiéra a předsedy občanských demokratů opustil v červnu poté, co policie obvinila jeho nejbližší spolupracovnici Janu Nagyovou či bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu.

Vondra loni na podzim neuspěl v senátních volbách, skončil i jako ministr obrany a místopředseda ODS.

Podívejte se na krátké shrnutí Nečasova působení v čele vlády

21. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video