Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nebudou-li letouny CASA do půl roku opravené, vrátíme je, hrozí Vondra

  10:28aktualizováno  11:04
Ministerstvu obrany došla trpělivost s poruchami armádních dopravních letounů CASA. Výrobci a dodavateli dalo půl roku na odstranění všech závad. Pokud čtveřici letounů do konce května neopraví, navrhne ministr Alexandr Vondra vládě úplné vrácení letadel. Stroje CASA nesmějí do opravení létat.

Jeden ze čtyř českých letounů CASA | foto: Armáda ČR

Vondra vůbec poprvé načrtl cestovní mapu vedoucí ke vrácení čtyř nespolehlivých strojů, které Česko pořídilo za nezvykle vysokou cenu (stály 3,6 miliardy a pět bitevníků L-159). Není přitom pravděpodobné, že by se "vrácení zboží" obešlo bez arbitráží a sankcí, otevřená hrozba odstoupením od smlouvy tak dokládá vážnost situace.

Ministerstvo usoudilo, že poruch strojů CASA už je prostě příliš mnoho na to, aby je šlo připsat na vrub zavádění nových technologií. Letounům nefunguje pasivní ochrana (čili nejsou nasaditelné v misích), autopilot je může poslat do strmého klesání, navigační a komunikační systémy se dovedou samovolně přelaďovat. Naposledy musela česká CASA přistávat jen na jeden motor.

Vypnutá baterie, přetížení sítě a špatné údaje z motoru

Podle vyšetřovatelů zavinil poslední případ (o přistání na jeden motor čtěte zde) výpadek části elektroinstalace. Automatické sepnutí hydraulických čerpadel před přistáním přetížilo síť, zároveň byl jeden klíčový vypínač baterie přepnut do polohy "vypnuto". Souběh podmínek vedl k tomu, že posádka začala dostávat údaje o rostoucí teplotě chladicí kapaliny a poklesu tlaku oleje a motor vypnula.

Vyšetřovatelé proto navrhli doplnit kontrolování vypínačů baterií do seznamu úkonů před přistáním a upravit vypínač proti neúmyslnému vypnutí. Zůstává však s podivem, že něco takového vůbec bylo možné.

Navíc to nebyl jediný problém při posledním letu do Sevilly a zpět. Celkem třikrát při něm došlo k samovolnému přeladění či výpadku navigačních či komunikačních systémů - a to navzdory dvojí modernizaci softwaru v minulosti, protože tento problém ministerstvo reklamovalo už v dubnu 2011.

Vondra: Omnipol problémy uznával, ale zlehčoval je

"Výrobce Airbus Military i dodavatel Omnipol problémy uznávají, ale z našeho pohledu je zlehčovali. To nemůžeme připustit, v sázce je bezpečnost našich pilotů i plnění úkolů. Nebudou-li problémy řádně vyřešeny, navrhnu vládě odstoupení od smlouvy," prohlásil na tiskové konferenci Vondra.

Jeho náměstek Rudolf Blažek dodal, že nejzazší termín na opravu je šest měsíců po 30. listopadu, kdy měly být plně funkční letouny předány české straně. Lhůta tedy běží do konce května 2012.

Armáda má připravený "plán B" pro případ, že by letouny španělské výroby musela vrátit, ministr ale odmítl sdělit podrobnosti. Letectvo si nicméně nechalo staré ruské antonovy, kterým by mohlo prodloužit životnost. Podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka ale čeští piloti na "andulách" už necvičí a případný výcvikový cyklus by trval kolem šesti měsíců.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Začátek týdne bude větrný a teplý, ochlazovat se opět začne od středy

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...Najdete na iDNES.cz