Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nebožtík dostane deku a pantofle

  14:08aktualizováno  14:08
Moskevské zastupitelstvo v rámci zajištění sociální ochrany obyvatel připravuje výnos, kterým zřídí netradiční výhody pro nebožtíky. Zesnulý bude mít například nárok na přikrývku, pantofle, věnec a pohřeb zdarma. Zdarma bude mít i dopravu a dokonce, bude-li chtít, i kremaci. K dispozici bude i několik typů rakví, mezi nimiž bude moci volně vybírat.

Představitel moskevské správy spotřebního trhu a služeb Georgij Sjutkin nepředpokládá, že by se počet zájemců o pohřeb zdarma v desetimilionové ruské metropoli v budoucnu razantně zvýšil. Zdůrazňuje, že už dnes se v Moskvě pohřbívají zdarma nepracující důchodci, mrtvě narozené děti a také bezdomovci. Loni bylo takto pohřbeno zhruba osm tisíc lidí.

Rusové totiž přistupují ke smrti velmi pietně a považují za svoji čest mít na poslední cestu nějaké peníze.

Realita: Nebožtíkům kradou i zuby
Městská správa navíc hodlá zřídit i ochranku na všech moskevských hřbitovech. Krádeže a rabování se tu totiž neuvěřitelně rozmáhají.

Zloději se neštítí pronikat pod náhrobní kameny v naději, že tam najdou cenné předměty, jako například zlaté zuby či peníze. Ty se v souladu s ruskou tradicí někdy ukládají do hrobu, aby si mrtvý na onom světě mohl koupit místo a aby jeho duše nebloudila.

Nyní má ostrahu ze 68 moskevských hřbitovů pouze jeden.

Přímo u hřbitovních zdí mají své stánky firmy, které vykupují barevné kovy. Kříže, ohrádky, dvířka od schránek s urnami a další předměty se vyměňují za peníze na počkání. Překupníci mají zájem také o urny z mramoru, které se na tržištích často prodávají jako starožitné vázy.

Obrovské kovové sochy bolševika Nikolaje Baumana nebo bolševického námořníka Železňaka na Vagaňkovském hřbitově jsou prý pro zloděje velkým lákadlem. K jejich odcizení by ale potřebovali přinejmenším jeřáb. Kovové květináče, nejrůznější bronzoví orli a andělé přitom putují z hřbitova přes nízký hřbitovní plot bez problémů. Jediný pětasedmdesátiletý hlídač se třemi psy těmto krádežím nemůže zabránit ani v nejmenším.

I mezi hřbitovy existuje elita
V Moskvě je několik takzvaných elitních hřbitovů, kam mají přístup jen vybraní obyvatelé metropole. Vagaňkovský hřbitov například patří k nejpopulárnějším. Jsou zde pohřbeni mnozí oblíbení umělci, ale také příslušníci mafiánských struktur.

Dnešní ruská elita si potrpí na okázalé pohřby i posmrtná privilegia. Snad více než za života jsou přitom vidět společenské rozdíly ve městě mrtvých.

Na starých hřbitovech ve středu města jsou dnes pochováváni jen boháči. Pro chudé a nemajetné jsou k dispozici pouze místa na okraji metropole.

Těm patrně finanční výhody plánované radnicí přijdou vhod.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Najdete na iDNES.cz