Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nebojme se vegetariánství

  16:28aktualizováno  16:28
V zemích českých a moravských je vegetariánství mnohdy stále ještě přijímáno se značnou nedůvěrou. Naše národní povaha se jaksi zdráhá přijmou myšlenku, že by člověk mohl žít bez masa, jen "o ptačím zobu" - jak někteří ironicky říkají. Asi se tomu nelze divit. Skoro všichni jsme asi vyrostli s názory, že nejzdravějším jídlem je silná slepičí polévka a že nejlepším obědem je svíčková nebo vepřo-knedlo-zelo. Možná i proto máme o mase často značně idealistické představy. Jako by to byl nějaký zázračný, absolutně dokonalý pokrm, který obsahuje úplně vše, co člověk potřebuje k životu.

Je to ale opravdu tak? Je člověk opravdu tolik závislý na mase, jak si u nás často myslíme? Hrozí člověku zdravotní problémy, pokud nebude jíst maso? Řada zahraničních lékařských organizací ujišťuje, že dobře plánovaná vegetariánská strava je zdraví prospěšná v jakékoliv údobí lidského života, včetně těhotenství a dětství.

Takové prohlášení vydala např. Světová zdravotnická organizace (WHO), Americká dietní asociace (ADA), americká nevládní organizace Lékařský výbor pro zodpovědnou medicínu (Physicians Committee for Responsible Medicine - PCRM) a v neposlední řadě i americký vládní Úřad pro potraviny a léčiva (Food and Drug Administration - FDA) při Ministerstvu zemědělství (U.S. Department of Agriculture - USDA) a Ministerstvu zdravotnictví vlády USA (U.S. Department of Health and Human Services).

Podívejme se blíže na materiály FDA - http://www.fda.gov/ a http://www.fda.gov/ . Tento úřad pravidelně aktualizuje dokument "Stravovací doporučení pro Američany" (Nutrition and your health: Dietary Guidelines for Americans), který je shrnut do tzv. "Potravinové pyramidy" (USDA's Food Guide Pyramid). Poslední 5. vydání pochází z května 2000. Tento dokument je americkými lékaři a především tzv. "registrovanými dietology" považován za závazný co se týká stravovacích doporučení a řídí se jím i americké nemocnice a lékařské fakulty.

V "Doporučeních" se např. uvádí: "Sestavujte svá jídla především z celozrnných obilnin, ovoce a zeleniny. Tím si vytvoříte předpoklady pro správný příjem živin a dobré zdraví a snížíte riziko vzniku některých chronických nemocí. (...) Ovoce a zelenina jsou klíčovou součástí vaší denní stravy. Obsahují základní vitamíny, minerály, vlákninu a další látky potřebné pro vaše zdraví.

Mnoho lidí, včetně dětí, jí méně ovoce a zeleniny, než je doporučováno. (..) Různé potraviny obsahují rozdílné živiny a další zdraví prospěšné látky. Žádné jednotlivé jídlo vám nemůže dodat všechny živiny, které potřebujete. Např. z pomeranče získáte vitamín C a kyselinu listovou ale ne vitamín B12, naopak sýr vám dodá vápník a vitamín B12, ale nikoliv vitamín C. (...) Maso, ryby a drůbež jsou zdrojem železa, zinku, a vitamínů skupiny B. Pokud se rozhodnete vyřadit ze své stravy většinu nebo všechny živočišné produkty, ujistěte se, že jíte dostatek jiných zdrojů
železa, vitamínu B12, vápníku a zinku." Dokument obsahuje také přehled živočišných i rostlinných zdrojů jednotlivých živin.

V komentáři k tomto dokumentu (vydaném v časopise FDA customer) se mimo jiné uvádí: "Mnoho Američanů jí vegetariánskou stravu, ať již z důvodů kulturních, náboženských nebo zdravotních. Většina vegetariánů jí mléčné výrobky a vajíčka a jako skupina se tito lakto-ovo vegetariáni těší výbornému zdraví.

Vegetariánská strava je ve shodě s těmito "Stravovacími doporučeními" a dokáže vyhovět i normám pro příjem živin (Recommended Dietary Allowances). I z vegetariánské stravy můžete získat dostatek bílkovin když jíte adekvátní množství a pestrost stravy."

Že jsou tyto materiály opravdu v USA používané v praxi, se můžeme přesvědčit například na stránkách "Výzkumného ústavu pro dětskou výživu" (USDA/ARS Children's Nutrition Research Center) - http://www.bcm.tmc.edu/cnrc/index.htm. Můžeme se zde dočíst: "Držte se zásad uvedených v "Potravinové pyramidě". Ty vám pomohou sestavit nutričně bohatou stravu. Ve zkratce to znamená jíst denně minimálně 6 porcí obilných jídel, 4 porce mléčných výrobků nebo jiných potravin bohatých na vápník, 2 porce ovoce, 3 porce zeleniny a 2 a více porcí jídel bohatých na bílkoviny. Zdravé alternativy masa, bohaté na bílkoviny, jsou např. vajíčka, mléčné výrobky, sojové výrobky, luštěniny, arašídové máslo a ořechy (...) Dobře plánovaná vegetariánská strava obsahuje obvykle mnohem více vlákniny a ochranných fytonutrientů a méně nasycených tuků než obvyklá americká strava. Díky tomu se mezi vegetariány méně vyskytují kardivaskulární nemoci, cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak a obezita, než u jejich vrstevníků, kteří jedí maso".

Vědecké důkazy opravdu ukazují na spojitost mezi vysokou konzumací masa a vzrůstem výskytu rakoviny, nemocí srdce a cév, vysokého krevního tlaku, obezity, mozkových příhod apod. V USA dokonce proběhla reklamní a osvětová kampaň "5 a Day for Better Health" (5x denně pro lepší zdraví), kterou financoval mimo jiné i americký Národní institut pro rakovinu (National Cancer Institute). Cílem bylo přesvědčit Američany, aby jedli mnohem více čerstvého ovoce, zeleniny a obilnin a naopak omezili konzumaci masa a denaturovaných potravin.

Jednalo se o rozsáhlou kampaň v obchodech, v televizi, ve školách, ba dokonce i v církvích. A důvod? Ten objasňuje materiál FDA o této kampani: "Studie Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva zemědělství a Národní akademie věd (National Academy of Sciences) ukazují, že látky obsažené v ovoci a zelenině, společně se stravou obsahující malý podíl tuku a cholesterolu a naopak velký podíl celozrnného pečiva a dalších výrobků z celozrnných obilnin, mohou snížit riziko vzniku nemocí srdce a rakoviny".

Počty těchto onemocnění jsou v USA alarmující a léčba stojí ročně - bez nadsázky - desítky miliard dolarů. Zde jsou některé údaje týkající se zmíněných chorob v USA (údaje americké nevládní organizace Lékařský výbor pro zodpovědnou medicínu - PCRM - http://www.pcrm.org <http://www.pcrm.org.

 * Vysoký tlak - odhaduje se, že asi 63 miliónů Američanů má vysoký krevní tlak. Výdaje na zdravotní péči, které s tím souvisí, představují ročně více než 12 miliard dolarů. Výskyt vysokého tlaku u vegetariánů je zhruba o jednu třetinu až o jednu polovinu menší, než u lidí konzumujících
maso.

 * Srdeční choroby - odhaduje se, že každoročně postihne infarkt zhruba 1 milión Američanů, přičemž asi 45% z nich je mladších 65-ti let. Srdeční choroby ročně stojí zdravotnictví okolo 40 miliard dolarů. Lakto-ovo-vegetariáni mají nižší riziko úmrtí na srdeční choroby zhruba o třetinu až o polovinu v porovnání se zbytkem populace.

 * Rakovina - každoročně je u 1,2 milionu Američanů diagnostikována rakovina a každoročně 526 000 Američanů umírá kvůli této nemoci - je to pětina ze všech úmrtí v USA. Léčení této nemoci stojí ročně 35 miliard dolarů. Rovněž výskyt rakoviny u vegetariánů je téměř o polovinu nižší, než u zbytku populace.

 * Cukrovka - odhaduje se, že cca 10 až 14 milionů Američanů trpí cukrovkou. V roce 1986 dosahovaly bezprostřední náklady na zdravotní péči spojenou s cukrovkou 6,8 miliardy dolarů, a další 4,8 miliardy dolarů byly vydány na léčbu cévních chorob a dalších zdravotních problémů souvisejících s ní souvisejících. Výzkumy ukázaly, že počet zjištěných případů cukrovky je zhruba o 90% větší u mužů masožravců a o 40% vyšší u žen konzumujících maso, než u vegetariánů. Když tyto výsledky zkorigujeme o rozdíly ve hmotnosti těla, tak se tato čísla zmenší, ale i tak je výskyt cukrovky mezi konzumenty masa větší, než mezi vegetariány. Strava založená na rostlinné stravě často zlepšuje nebo zcela odstraňuje cukrovku (která předtím vyžadovala léčbu) a redukuje i neuropatii (onemocnění periferních nervů) a nemoci oční sítnice.

 * Onemocnění žlučníku - každoročně více než 500 000 Američanů podstoupí operaci žlučníku, což vyžaduje náklady cca 3 miliardy dolarů. U vegetariánů je výskyt problémů se žlučníkem (a následných operací) zhruba o 3/4 menší než u "všežravců".

* Obezita - nadváha je hlavní příčinou mnoha závažných nemocí, přičemž
u vegetariánů se vyskytuje mnohem méně než u ostatních lidí. Vegetariáni
jsou v průměru štíhlejší než lidé, konzumující maso a přechod na tento
způsob stravy vede ke snížení tělesné hmotnosti.

Zdají se vám ta čísla nepravděpodobná? Je možno nahlédnout i do statistik
Světové zdravotnické organizace WHO -  http://www.who.org a http://www.who.org. Mimo jiné zde také objevíme, že naše republika figuruje
na čelných místech ve výskytu rakoviny, nemocí srdce a cév apod. V ukazateli
"počet onemocnění na 100 000 obyvatel" porážíme řadu vyspělých západních
zemí. Jistě se ale shodneme na tom, že takovéto prvenství je velmi smutné a
sotva se s ním lze chlubit.

V literatuře jsou také uváděny výzkumy, prováděné v nejchudších zemích
světa. Ty ukázaly, že tamní obyvatelé trpí podvýživou z toho důvodu, že mají
málo stravy a tudíž nejedí dostatek kalorií a tato strava je často velmi
monotónní. Podvýživu tedy u nich nezpůsobuje to, že jedí pouze rostlinnou
stravu. Na vině je chudoba a nedostatek.

Z těchto skutečností lze tedy vyvodit závěr, že názory o nevhodnosti či nebezpečnosti vegetariánské stravy a přehnané obavy z ní nejsou na místě. Samozřejmě, že mezi vegetariány - stejně jako v jakékoliv jiné lidské činnosti - existují extrémisté.

A to jak v otázkách složení stravy, tak postojích a názorech. Co se týče složení stravy - tak budeme-li jíst pouze ovesné vločky nebo pouze rýži, dozajista si tím ublížíte. Ale stejně by to dopadlo, kdyby jsme jedli pouze a jen maso. Co se týká postojů a názorů - k vegetariánství se dnes hlásí řada filozofických, náboženských a někdy i politických směrů. Ovšem samotná myšlenka bezmasé stravy se nadčasově táhne napříč staletími a většinou šla ruku v ruce s etickými a humanistickými postoji.

Každý extrém dozajista škodí. Nezavrhujme ale kvůli extrémistům samu podstatu. Mnozí zahraniční vědci nás ujišťují a každodenní zkušenost to potvrzuje, že dobře praktikovaná vegetariánská strava je zdraví prospěšná a snižuje riziko vzniku řady nemocí. To by přeci mohlo být zajímavé i pro naše zdravotnictví. Prevence je podle odborníků vždy levnější než následná léčba.

Josef Machytka, Praha 4
mailto:josmac@e-mail.czHlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Mercedes Třída S S 350 CDI
Mercedes Třída S S 350 CDI

r.v. 2011, naj. 128 000 km, diesel
729 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz