Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nebojím se, že jednou budeme zavaleni odpadky

  0:01aktualizováno  0:01
Naše rodina bydlí na lehce odtrženém okraji jednoho malého města. Jediný kontejner, který se zde vždy jednou za měsíc objevil, sloužil k vyhození všeho nadměrně velkého, co nejde prostě strčit do popelnice. V počátcích diskusí o recyklaci se u nás odpadky tedy stále třídily na malé a velké. A lidé tak byli zvyklí už pěknou řádku let.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Když se rok po vstupu do Evropské unie v naší "dědině" objevily barevné kontejnery na opravdové třídění odpadu, nečekala jsem, že to s kýmkoliv u nás v Zapadákově jakkoli pohne.

Moji rodiče však jsou, jak jsem tehdy zjistila, velmi akční a téměř okamžitě začali odpad třídit - alespoň v rozmezí sklo a plasty, jak nám umožnilo město. Při vhazování PET lahví mě však čekalo druhé překvapení, a to, že kontejnery jsou vždy téměř plné i přes pravidelný vývoz, což značilo, že i sousedé se naplno zhostili úkolu chránit matku přírodu.

Časem přibyl kontejner na papír a já se se sousedy u kontejnerů potkávám pravidelně. Jejich přístup mě mile překvapil. Nejsme žádný satelit, všechno jsou to postarší lidé. Nečekala jsem, že si tuto povinnost tak rychle vezmou za svou.

Ne každý třídění pochopil

I přes snahu většiny spoluobčanů se najdou i tací, kteří vedou boj úplně opačný. Jedni sousedé si co dva měsíce dělají táborák z plastů a pneumatik, jako by se snažili vyrobit si nad domem vlastní ozonovou díru. Druzí si zase založili osobní černou skládku, kterou dokonce pojmenovali a všeobecně se k ní chovají jako ke svému mistrovskému dílu. To jsme ale spadli do extrémů. Ty se však vyskytují na obou stranách.

Není tomu tak dávno, co jsem na internetu četla rady, jak začít třídit odpad naplno v pěti krocích. Předposlední rada vyzývala k tomu, abychom se při koupi každé věci zamýšleli nad tím, zdali ji OPRAVDU potřebujeme a jaký z ní bude odpad po jejím užití. Ve finále článek hlásal: „Nestyďte se za používání starých věcí. Ti, kteří používají nové, jsou trapní.“ Po dodržení rad z článku by prý člověk už vůbec nepotřeboval obyčejnou popelnici.

Jsem dívka v pubertálním věku a s přehledem budu dál trapná v novém oblečení, stejně jako drtivá většina lidí, kteří si recyklací nenechají změnit celý styl života. I přesto, že lidé „nemyslí zeleně“ na 100 procent, se ale situace s tříděním odpadu ubírá správným směrem.

Sice to ještě potrvá, než se v každé domácnosti objeví tři odpadkové koše, ale nemyslím si, že je to nemožné, když vidím, jak rychle si i starší generace přivykly na třídění odpadu alespoň na základní úrovni.

Vše jde dobrou cestou

Podle mého názoru se problém s odpadem podchytil zavčas, má dobrou propagaci a světové organizace se starají, aby se barevné kontejnery objevovaly na co nejvíce místech. Situace sice stále není ani zdaleka ideální, ale aspoň se nemusíme bát, že v roce 2050 budeme zavaleni odpadky.

Alžběta Bajerová,
Gymnázium Boskovice

Autorka dostane od redakce knihuZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

STUDENTI: Prapor morálky tančí valčík na rozloučenou

(ilustrační snímek)

Kdysi, když už byli lidé znechuceni stavem světa, šli a napsali dlouhé knihy o společnosti, která byla ztělesněním...

STUDENTI: Svět je barevná mozaika. A to dělá náš život zajímavým

Protesty proti USA a amatérskému snímku Nevinnost muslimů v Kábulu (21. září

Globální morálka. Co si pod tímto pojmem máme vůbec představit? Každá kultura, náboženství nebo politická strana bude...

STUDENTI: Nesahat, neplivat, nesvlékat. Každá země to má jinak

Ilustrační snímek

Některé kultury chápeme, jiné ne. Proč? Naše civilizace není dostatečně tolerantní. Ani jedinec není schopen pochopit...Najdete na iDNES.cz