Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neblahý kontrakt

  0:01aktualizováno  0:01
Vláda by měla okamžitě přestat váhat s tím, zda zrušit smlouvu o stavbě dálnice do Ostravy. K vypovězení kontraktu měly již dávno stačit "čistě ekonomické důvody". Podle propočtu odborníků je stavba dálnice firmou Housing & Construction mnohonásobně předražena, jde o desítky miliard korun. Vláda přitom již delší dobu hledá, kde má v rozpočtu ušetřit.

Dnes tu kromě ekonomických důvodů přicházejí na řadu argumenty, které se týkají bezpečnosti státu.

Jak zjistila MF DNES, protagonisté firmy mají v Rusku potíže se zákonem, ruské státní dráhy měli před pár lety připravit o třiadvacet milionů dolarů.

Ruské úřady mají prý dokonce doklady o tom, že spřízněná firma Shiran pere v Česku a na Slovensku špinavé peníze. Představitelé Shiranu byli dokonce v Česku v této souvislosti vyslýcháni.

Horší je však to, že informace o těchto obviněních měla k dispozici česká vláda v době, kdy o kontraktu na dálnici rozhodla, tedy v červnu letošního roku.

Například Stanislav Gross dnes tvrdí, že on sám hlasoval v červnu proti právě na základě materiálů z bezpečnostních zdrojů. Pochlubil se až teď.

Taková informace je další smutnou výpovědí o tom, kam až se dostala Zemanova vláda ke konci svého funkčního období.

Schválila ruský dluh, gripeny a nakonec ještě přiklepla dálnici izraelské firmě bez veřejné soutěže, a to přesto, že byla obeznámena s bezpečnostními riziky.

Vrhá to nové světlo i na prezidentské ambice Miloše Zemana, protože především on je jako předseda vlády za zpackaný a nebezpečný kontrakt odpovědný.

Dnes se stylizuje do role zemitého strýce s fajfkou a v bačkorách, ale nenechme se mýlit.

On i jeho slavní poradci dobře vědí, o čem je tady řeč. Přitom právě kandidát Zeman dnes napadá Otakara Motejla za pětadvacet let starou autonehodu.

Nějaký ruský dluh nebo D47, to jsou proti tomu zřejmě maličkosti. Nejde jen o to, že hlava státu by jaksi měla mít čistý štít.

Prezident má také na starosti právě řadu bezpečnostních a obranných věcí: je vrchním velitelem ozbrojených sil, jmenuje generály, posílá do světa velvyslance, úkoluje tajné služby...

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš požádá o vydání ke stíhání. Děláte ze mě lidskou zrůdu, řekl

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Premiér Andrej Babiš (ANO) i předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek požádají o vydání k trestnímu stíhání v kauze Čapí...

Ministr vnitra exdetektiva Komárka mlčenlivosti kvůli Čapímu hnízdu nezbaví

Jiří Komárek

Ministr vnitra Lubomír Metnar nezbaví bývalého detektiva Jiřího Komárka mlčenlivosti v souvislosti s úterním zasedáním...

Po Novém roce přibylo obětí domácího násilí. Spouštěčem je stres i alkohol

(Ilustrační snímek)

Do poraden pro týrané ženy po Novém roce telefonuje a přichází víc klientek než kdy jindy. Už během Vánoc zaznamenaly...

Najdete na iDNES.cz