Lampion štěstí - Balónky s.r.o.

Lampion štěstí - Balónky s.r.o. | foto: Balónky s.r.o.

Tichý žhář. Létající přání prohoří střechou a založí požár shora

  • 173
I když hasiči pravidelně upozorňují na nebezpečí spojená s vypouštěním tzv. létajících přání nebo lampiónů štěstí, každý rok kvůli nim vznikne několik požárů. Hasiči po jednom z nich provedli pokus, který ukázal, že lampióny mohou prohořet skrz střechu a zapálit dům, aniž by to zaregistrovala protipožární čidla.

Prakticky na den přesně před dvěma roky na plzeňských Borských polích začal z neznámých příčin hořet sklad sportovního oblečení. Uvnitř shořelo zboží za 50 milionů, statik navíc nařídil budovu srovnat se zemí. Z vyšetřování nakonec vyplynulo, že ohnisko požáru nebylo nikde uvnitř budovy, ale na střeše (více o požáru se dočtete zde).

Nebo tento týden, v anglickém West Midlands. Papírová dekorace známá jako lampion štěstí tam zapálila továrnu na zpracování plastů. Na místě shořelo na sto tisíc tun umělých hmot, kouř stoupal do výšky 1 800 metrů, vidět byl ze vzdálenosti několika desítek kilometrů (na video se podívejte zde).

Lampion štěstí způsobil v Anglii obří požár

1. července 2013

V Česku by se počet požárů, které zavinily papírové "balonky", šel zřejmě spočítat na prstech, hasiči nicméně před létajícími pochodněmi varují. "Myslím si, že u řady požárů nemuselo být odhaleno, že příčinou bylo létající přání," podotýká vyšetřovatel Radek Kislinger, který k problematice létajících přání sepsal i poměrně obsáhlou zprávu.

Ráz na ráz

Dokumentuje to na pokusu, který hasiči po zmíněném požáru v Plzni provedli v Technickém ústavu požární ochrany v Modřanech. Vyšetřovatelům se podařilo vytvořit přesnou kopii střechy, která kryla sklad textilu. Nahoře ji tvořila asfaltová krytina, pod ní tři vrstvy polystyrenu a zcela vespod vlnitý plech.

"Když na střechu dopadlo přání, tak si na chvíli 'sedlo' a udělalo tam díru. Ve chvíli, kdy začal hořet materiál vespod a bylo tam víc tepla, tak to balonek zase nafouklo a on odletěl. To je nejhorší varianta. Vy tam pak už nic nenajdete, jen tam máte vyhořelou věc, ani díru nemusíte najít," popisuje Kislinger s tím, že vše jde velmi rychle. Může za to vlnitý plech.

Krytina prohoří velmi rychle.
Následně začne prohořívat i izolační vrstva, v tomto případě polystyren
Rozžhavený polystyren se dostane do kanálků vlnitého plechu a následně skrz
Kvůli kanálkům v plechu je oheň velmi dobře "živen" kyslíkem, vše jde proto

"Díky němu se tam dostal kyslík. Vzduch protahuje skrz kapsičky, které díky tomuto plechu vzniknou a vytvoří se tam vlastně kamínka. Začne to intenzivně hořet a dírami po šroubech to pak stéká dolů," vysvětluje vyšetřovatel hasičů. 

V případě plzeňského skladu rozžhavený polystyren stékal na textil, který začal okamžitě hořet. "Požáry, kdy oheň napadne budovu shora, jsou vždy velký problém. Počítá se s požárem, který vznikne dole a veškeré zabezpečení je tak nad ním. Jakmile je to obráceně, tak je to problém," říká Kislinger s tím, že vznikající požár protipožární čidla zaznamenají až pozdě a nepomohou ani tzv. sprinklery, tedy rozprašovače vody.

Zakázat lampiony se nepodařilo

Hasiči proto začali jednat s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Českou obchodní inspekcí o tom, aby se docílilo zákazu prodeje létajících lampionů. Nicméně neúspěšně. Podle Kislingera totiž úřady argumentují tím, že nelze zakázat prodej výrobků, pokud splňují podmínky dané zákonem.

"Domníváme se, že v tomto případě se nabízí srovnání například s povolenou pyrotechnikou, která může být také při nesprávné manipulaci vysoce nebezpečná. Pokud výrobky uváděné na trh odpovídají požadavkům na bezpečnost, není ze strany České obchodní inspekce žádný důvod k omezování vstupu takového výrobku na trh," vyjádřil se vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce, techniky a životního prostředí Milan Pražák v dopise, který je přiložen ke zprávě hasičů.

Kislinger nicméně podotýká, že návody k použití jsou mnohdy napsány tak, že se výrobce a prodejce vyvléknou z odpovědnosti. "Na druhou stranu, když si to člověk chce koupit a pustit a pokud by to ortodoxně dodržel, tak v některých místech to dodržet nejde," konstatuje.

Podle Kislingera neochota k zákazu miniaturních horkovzdušných balonů nepanuje jen u nás. Podobně liknavě se k němu odhodlávají také v dalších evropských zemích, zákaz platí pouze v Rakousku. Podle hasičů by dalším požárům alespoň částečně mohly zamezit obce skrze vyhlášky, které by pouštění létajících přání omezily.

Zakázali byste takzvané lampiony štěstí?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 20. července 2013. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 12577
Ne
Ne 810
,

Video