Ministerstvo opět zvažuje, že omezí používání kontroverzního Roundupu

  16:10aktualizováno  16:10
Původně byl určen k hubení plevele. Dnes se běžně používá na poli k vysoušení semen před sklizní. Totální herbicid s účinnou látkou glyfosát, známý třeba jako Roundup, se stříká na obilí, řepku či slunečnici. Část odborníků však soudí, že glyfosát je nebezpečný, a ministerstvo zemědělství plánuje jeho používání omezit.

Roundup je dnes nejpoužívanějším totálním herbicidem. | foto: Roudup

Zemědělci odůvodňují používání Roundupu i tím, že rostliny lépe uschnou, jednodušeji se sklízejí a šetří se za dosušování. „Pomáhá to snížit celkové náklady na pěstování plodin, kdy používání těchto přípravků nahradilo klasickou kultivaci polí,“ říká Jan Vopravil z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy.

Aktuálně k tématu:

Americký soud rozhodl, že herbicid Roundup „značně“ přispěl k rakovině Dewaynea Johnsona, školníka, který s látkou přicházel často do kontaktu. Soud rozhodl, že firma Monsanto, výrobce herbicidu, musí muži vyplatit v přepočtu 6,5 miliardy korun. Více o případu čtěte zde.

Dewayne Johnson před soudem v San Francisku, který posuzuje jeho spor s firmou...

Část odborníku však soudí, že glyfosát je nebezpečný. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny ho před třemi lety označila za pravděpodobně karcinogenní a zařadila do skupiny 2A s odůvodněním, že může způsobovat nádory lymfatických uzlin. Evropský úřad pro bezpečnost potravin má opačný názor. 

Ministerstvo zemědělství teď plánuje, že použití glyfosátu omezí. „V jednání je několik možností, například omezení plošných a předsklizňových aplikací,“ uvedl pro MF DNES mluvčí resortu Václav Tampír s tím, že zhodnocení se právě dokončuje.

Jed se aplikuje bez omezení

Není to přitom poprvé, co se o této možnosti mluví. Podobné návrhy už připravoval loni v listopadu exministr zemědělství Marián Jurečka, když Česko spolu s osmnácti dalšími státy pro prodloužení licence látky v EU hlasovalo. Od té doby se nic nezměnilo a glyfosát se aplikuje bez omezení dál.

Pokud ani současné vedení resortu zemědělství záměr omezení neuvede do praxe, „konec“ roundupu teoreticky nastane až v roce 2022. „Chceme postupný ukončovací proces. V rezoluci je napsáno, že bude do pěti let. Budeme trvat na tom, aby se po roce 2022 glyfosát přestal používat v takové míře,“ řekla MF DNES členka Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu Kateřina Konečná.

Boláky, léze, rakovina. Umírající muž svědčil proti herbicidu Roundup

Již léta se mezi odborníky řeší otázka vlivu glyfosátu na lidské zdraví a existují v tom značné rozpory. Zatímco ministerstvo zemědělství se odvolává na vyjádření Evropského úřadu pro bezpečnost potravin a Evropskou chemickou agenturu, pro jiné jde o velmi podezřelou látku. „Četné studie ukazují, že z používání Roundupu ve vysoké míře vyplývají různá zdravotní rizika,“ říká Jarmila Čechmánková z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy. Riziko podle ní hrozí hlavně tehdy, je-li člověk vystaven herbicidu nad akceptovatelnou denní dávku. „Testování bylo provedeno na potkanech a králíkovi a zjištěno bylo například poškození jater. Další studie ukazuje vliv na střevní mikroflóru,“ doplňuje Čechmánková.

„Glyfosát považuji za velmi nebezpečný,“ říká vedoucí oddělení biogeochemických a hydrologických cyklů Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd Jakub Hruška. Ve své nedávné práci, při níž měřil množství glyfosátu v moči zajíce polního, poukázal na výsledky svých zahraničních kolegů.

Co je glyfosát

  • Jedná se o širokospektrální herbicid k hubení plevele. Známý je například pod názvem Roundup. Po aplikaci je rostlina kompletně zničená včetně kořenů.
  • V zemědělství se postřiky s glyfosátem používají také jako desikanty, které fungují jako „vysoušeče“ rostlin. Plodiny se pak snadněji sklízejí.
  • Od roku 1973, kdy byl uveden na trh, patří celosvětově k nejpoužívanějším herbicidům. Běžně se aplikuje ve městech, k údržbě zahrad, železničních tratí či u silnic a dálnic. Do potravního řetězce se dostává i přes vodní prostředí, když se jím likvidují třeba rákosiny. Pro vodní organismy je toxický. Lze ho i vdechnout, prostupuje kůží. Loni se ho v ČR spotřebovalo 750 tisíc litrů.

„Uvádějí, že podle nepublikovaných studií provedených americkou agenturou Environmental Protection Agency je dostatek důkazů, že glyfosát způsobuje u myší zvýšení výskytu vzácných tumorů ledvin, hemangiosarkomu, tumorů kůže a nezhoubných nádorů slinivky břišní,“ říká Hruška a zmiňuje další výzkum. Podle čtyři roky staré evropské studie, jíž se účastnili i dobrovolníci z Čech, má v moči glyfosát kromě zajíců i více než 60 procent obyvatel měst.

„Sama přítomnost glyfosátu, který by měl být poměrně rychle odbouratelný, je však u koncových uživatelů potravin více než znepokojující,“ doplňuje Hruška.

Lesy ČR ho loni spotřebovaly 44 tisíc litrů, letošní odhad je zhruba poloviční. Správa železniční a dopravní cesty, která glyfosát aplikuje na koleje asi dvakrát ročně v rozsahu asi dvou a půl až tří metrů na obě strany kolejí, letos plánuje využití asi padesáti tisíc litrů. „Ve srovnání s přípravky na bázi jiné účinné látky jsou přípravky na bázi glyfosátu hodnoceny z hlediska vlivu na člověka jako nejméně škodlivé a totéž platí i pro savce či ptáky,“ říká mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

Glyfosát se u nás v objemu statisíců litrů ročně používá nejen k dosušení zrna, ale i k hubení plevelů na železničních tratích, u silnic, při údržbě zahrad, městských chodníků nebo k přípravě ploch před výsadbou nových lesů.

Podle údajů ministerstva zemědělství se u nás loni spotřebovalo asi 750 tisíc litrů glyfosátu, oproti roku 2013 je spotřeba asi o 163 tisíc litrů nižší. Od používání Roundupu už ustupují i některá velká města. Úplně ho omezilo Brno či České Budějovice, Plzeň se na to chystá. O změně uvažují i Karlovy Vary a Olomouc.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Český voják zemřel při útoku v afghánském Herátu, dva byli zraněni

Základna Bagrám v Afghánistánu

Při pondělním útoku na vozidlo na základně Šindánd v afghánské provincii Herát byl zabit jeden z českých vojáků. Další...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Neutíká se, když začne být horko, tvrdí o misi v Afghánistánu zástupci armády

Armádní generál Jiří Šedivý (vlevo) a bezpečnostní analytik Generálního štábu...

Další český voják padl v Afghánistánu a veřejnost si klade otázky, zda se tolik zhoršuje situace na místě a není na...

Zeman podpoří vládu při rozpočtu, komunisté taky, ale mají podmínky

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Prezident Miloš Zeman přijde do Sněmovny podpořit vládu při jednání o státním rozpočtu na příští rok. Opoziční TOP...

VIDEO: „Don Pablo“ Blažek bavil Sněmovnu. Recitoval, co chce mít na hrobu

Pavel Blažek, předseda poslanecké vyšetřovací komise, která řeší reformu...

Jako showman se ve Sněmovně ukázal exministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS. Utahoval si z přezdívky „Don Pablo“,...

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?
Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní rodinný dům se zahradou. Sen si mohla splnit, když si jeho manželka našla po mateřské dobře placenou práci, a finanční rozpočet rodiny se tak zvýšil. Stavba rodinného domu na klíč mohla začít.Najdete na iDNES.cz