Švýcarské letouny F-5 nad sjezdovkou ve Wengenu

Švýcarské letouny F-5 nad sjezdovkou ve Wengenu | foto: Profimedia.cz

Neberte nám stíhačky, i když jsou hlučné, řekli Švýcaři v referendu

  • 47
Piloti švýcarských stíhaček mohou nadále trénovat nad turistickými lokalitami země Helvétského kříže. Vyjádřili se pro to Švýcaři v národním referendu. Pro omezení výcviku letectva nebyl žádný kanton, v některých hlasovalo podle serveru NZZ Online proti až 68 procent obyvatel.

Švýcarsko se těší pověsti země s přímou demokracií, která umožňuje občanům hlasovat o věcech jinde nevídaných. Neméně překvapivé než vypsaná hlasování jsou ale také jejich výsledky.

Tak třeba ten poslední: Milovníci horského ticha neuspěli v referendu o zákazu přeletů švýcarských stíhaček nad místy, která hojně navštěvují turisté. "Referendum přitom bylo stoprocentně závazné," zdůraznil jeho vážnost český chargé d'affaires ve Švýcarsku Radoslav Klepáč.

Odpůrci stíhaček vedení ekologem Franzem Weberem argumentovali tím, že rachot leteckých motorů neprospívá životnímu prostředí, místní ekonomice ani turistice. Letoun F/A-18, kterých švýcarské letectvo vlastní třiatřicet, vyvine při startu hluk až 124 decibelů.

"Jsou dny, kdy to je hrozné. Ozvěna hřmí údolím, někdy je to ohlušující," řekl podle serveru Swissinfo.org Vincent Vultagio, který žije nedaleko vojenského letiště Sion.

Ministerstvo obrany si oddechlo, piloti mají kde cvičit
Švýcarské letectvo ovšem bylo vždy hrdé na to, jak se jeho piloti umějí proplétat alpskými údolími, připomíná server BBC News. A švýcarští piloti mají i trvalou podporu velké části veřejnosti. Vždyť i samotný nákup stíhaček F/A-18 v roce 1993 si Švýcaři v referendu odhlasovali.

Vzhledem k tomu, že ve Švýcarsku je turistických lokalit plno, byl současný plebiscit v podstatě i hlasováním o budoucnosti stíhacího letectva země. "Pokud by naši piloti neuměli operovat nad vlastním územím, k čemu by nám letectvo vůbec bylo?" ptalo se ministerstvo obrany.

A Švýcaři dali tomuto argumentu za pravdu. Odpůrci nadzvukových strojů získali převahu jen v hlukem nejvíce zasažených obcích, což jim v celkovém součtu nestačilo. Částečnou náplastí jim ale může být to, že letectvo už snížilo počet základen z patnácti na tři a i na nich plánuje snížení provozu.

Pro sedm a půl milionu Švýcarů jsou referenda poměrně častá záležitost, na celostátní úrovni stačí k jejich vypsání 50 tisíc podpisů. O překvapivé výsledky plebiscitů není nouze ani v místních referendech v kantonech. Ženevané například podle serveru Swissinfo.org minulý týden hlasovali, zda chtějí hromadnou dopravu zdarma. Rozhodli se, že ne.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video