Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nebe nad Homsem křižují holubi, se vzkazy rebelů létají mezi šrapnely

  10:14aktualizováno  11:58
Povstalci ze syrského Homsu se nespoléhají na Twitter, Facebook ani mobilní sítě. Ve městě, které čelí intenzivnímu ostřelování, se vrátili ke komunikačním zvyklostem předků. Vzkazy mezi čtvrtěmi doručují poštovní holubi.

"Ať je Bůh s tebou, ať tě vede do Bábá Amru," volá Umar a vyhazuje holuba do vzduchu. Bojovník ze čtvrti Bábá Sbáa před několika minutami připevnil provázkem na holubovu nožku vzkaz a doufá, že opeřenec ho doručí obyvatelům ostřelované čtvrti Bábá Amr.

Referendum o ústavě

Syrský prezident Bašár Asad vyhlásil na 26. února referendum o návrhu nové ústavy. Snaží se tak oslabit masové protesty, kterým čelí od loňského března. Referendum by se mělo konat začátkem března. Návrh ústavy omezuje prezidentský mandát na dvě sedmiletá volební období. Státní tisk ovšem neupřesnil, zda se to bude vztahovat již na Asada, jehož druhý mandát vyprší v roce 2014. Oficiální média ujišťují, že ústava zaručí pluralismus a již nehovoří o přednostním postavení dosud vládnoucí strany Baas.

"Bojovníci z Bábá Amru, dejte nám, prosím, vědět, zda potřebujete potraviny a léky," stojí na útržku papíru. Třetí největší syrské město zasypávají už jedenáct dní vládní vojáci dělostřeleckou palbou.

Jsou přerušeny dodávky vody, elektřiny a nefungují ani telefony. Ulice v mnoha čtvrtích zejí prázdnotou a hlídají je tanky. "Bašáre, děkujeme, že jsi nás dostal do středověku," komentuje Umar obklopený kolegy represe režimu prezidenta Bašára Asada.

Odboj v hlavním městě syrské revoluce se začal organizovat s pomocí internetových sociálních sítí, teď mu však nezbývá než se vrátit k tradici. Poštovním holubům se Syřané věnují po staletí.

Potřebujeme jídlo, léky

"Obyvatelé Bábá Amru nás tak informují o masakrech a o tom, jakými cestami k nim máme odpravit pomoc," vysvětluje Umar, jehož každou chvíli přehluší hřmění palby. O holubí komunikaci natočil video, které poslal prostřednictvím satelitní techniky na internet.

Fotogalerie

"Udělali z Homsu velkou věznici. Lidé se neodvažují vycházet, nemohou nic dělat, provládní milice šabíha jsou všude. Pekaři mají zavřeno, viděl jsem rodiče živit děti chlebem máčeným ve vodě. Naskakuje z toho husí kůže," tvrdí Umar.

Ještě téhož dne holub přilétá zpět za nadšeného volání těch, kdo na něj čekají stále na téže střeše, z níž jej Umar vypustil. "Bůh je veliký, holub přinesl vzkaz," volají.

Když odmotají z nožky provázek, rozbalí papír a čtou: "Bojovníci z Bábá Amru bojovníkům ve starém Homsu: Potřebujeme lékařskou pomoc a potraviny. Váš vzkaz jsme dostali. Ať žije Sýrie! Pryč s Bašárem Asadem!"

Boje ve městě pokračovaly i ve středu. Na okraji čtvrti Babá Amr ráno vybuchl ropovod. Podle místních aktivistů ropovod bombardovala dvě vojenská letadla. . Ropovod byl bombardován již po třetí, v předchozích případech se na něj zaměřilo dělostřelectvo. Režim z explozí ropovodů obviňuje "skupiny teroristů".

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Najdete na iDNES.cz