Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ne soudce, zákon je vinen!

  3:47aktualizováno  3:47
Naše media zaplňují už dlouhé dny zprávy o cause desetileté Terezky, která je kvůli sporu svých rodičů zavřená na psychiatrii. Až na výjimky se celá mediální štvanice soustřeďuje na hon na soudce Miloslava Sládka.
Předpokládám, že toto rozhodnutí znovu povede k lití potoků špíny na pana soudce.

Předpokládám, že toto rozhodnutí znovu povede k lití potoků špíny na pana soudce. | foto: David VotrubaiDNES.cz

Konopná oprátka JXD

Ten Terezku nejdříve do psychiatrické léčebny, a nyní do Olivovy léčebny poslal.

Ve čtvrtek soud opět v cause rozhodl, znovu v tom smyslu, že Terezka nemá být svěřena do péče matky a nemá jet nyní o prázdninách na dětský tábor, ale zůstane v Říčanech v Olivově léčebně.

"Smyslem rozhodnutí je vyloučit dívku z kontaktu rodičů, aby mohly být provedeny znalecké posudky," uvedl mluvčí soudu Martin Slováček.

Soudce se řídil zákonem
Předpokládám, že toto rozhodnutí znovu povede k lití potoků špíny na pana soudce, a tak chci podotknout jen několik slov na okraj celého problému.

V podobných případech, kdy se rodiče nemůžou, jak by správně dospělí lidé ve sporu o dítě měli, dohodnout, je právě kvůli ochraně práv dítěte nařízeno omezení styku, aby se otupilo negativní ovlivňování rodiči - takzvané vyřizování si účtů přes dítě.

Trestní řád dokonce výslovně uvádí, že dítě má jít v takovém případě do psychiatrické léčebny, a když pan soudce Sládek rozhodl, že tam Terezka skutečně půjde, tak se jen řídil zákonem.

Vůle dítěte
Jemu osobně nelze nic vyčítat a celou causu, i když z ní čiší nespravedlnost na sto honů, nelze chápat jako selhání justice. Jde v úplnosti o selhání zákonodárce.

Neumějí-li se dva dospělí dohodnout o dítě, je to trestuhodné selhání základní odpovědnosti. Nelze však za trestuhodné chování trestat někoho, kdo je nezavinil - tedy dítě.

V podobných případech však bývá ovlivňování dítěte rodičem, štvaní proti druhému partnerovi, velmi závažné a skutečně brání nějakému rozumnému rozhodování - nelze totiž věrohodně posoudit vůli dítěte.

Rodiče by se dohodli
Je tedy v jeho zájmu jej na nějakou dobu izolovat od rodičů, po nějakém čase je už jejich manipulace pozapomenutá a dítě je schopné nezaujatě rozhodnout, se kterým z nich chce žít.

Bylo by proto zcela logické, aby v případě nedohody o dítě šli oba nebo jeden z rodičů na vazbu a dítě by bylo ponecháno v péči příbuzných. Teprve kdyby žádní nebyli, musel by stát zajistit pro dítě náhradní ubytování, ale rozhodně ne na psychiatrii.

Jeho rodiče by ve vazební věznici jistě rychle k dohodě dospěli, zavřený není nikdo rád, takže by šlo jen o krátkou dobu.

Vrchol ledovce
Nedošlo by, jako dochází nyní, de facto k trestání nevinných dětí, a celá nedohoda dospělých by se řešila mezi dospělými, ne jako nyní přes děti.

Podobný postup však naše zákonná úprava neupravuje a nemám informace, že by o takové novele kdokoliv uvažoval. Přestože je nasnadě, zákon preferuje trestání nevinných obětí.

Causa Terezky a postupu soudce Sládka je jen vrcholem ledovce, pod kterým je schovaná masa nelogických a nespravedlivých zákonů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...Najdete na iDNES.cz