Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ne jeden, ale dva Rathové „šéfují“ Středočeskému kraji

  18:17aktualizováno  18:17
Kdo si zadá na webovém portálu středočeského krajského úřadu do kolonky telefonní seznam příjmení Rath, bude možná překvapen. Systém mu totiž nenajde jen kontakt na hejtmana Davida Ratha, ale i na dalšího "zaměstnance" kraje. Michala Ratha, staršího hejtmanova bratra. Na úřadě působil již za vedení Petra Bendla, nyní povýšil.

David Rath na tiskové konferenci k soudnímu zákazu proplácení poplatků (10. dubna 2009) | foto: Jan TřeštíkČTK

Pro střední Čechy však překvapivě nezačal pracovat až poté, co David Rath usedl v listopadu do hejtmanského křesla. Jako referent oddělení integrované prevence tu pracoval už pro minulé vedení kraje. Teprve teď se však z referentského místa posunul do vedoucí pozice.

Michal Rath odmítá, že by jeho povýšení souviselo s tím, že kraji šéfuje jeho mladší bratr David Rath. Připouští však, že kdyby se po krajských volbách nezměnilo politické vedení, výběrové řízení, které ho do funkce šéfa oddělení integrované prevence vyneslo, by se asi nekonalo.

"Výběrové řízení by asi nebylo, nedošlo by ke změnám ne postech vedoucích odborů. Spousty lidí změnilo místo v souvislosti s volbami, hodně míst se uvolnilo," řekl.

Jak však přiznal, s nástupem jeho mladšího bratra do hejtmanské pozice se mu trochu zkomplikovala situace. "Radost jsem z toho neměl, ale co jsem mohl dělat," řekl ČTK Michal Rath.

Mluvčí: Hejtman Rath to nebude komentovat

Vyjádření hejtmana Ratha se MF DNES nepodařilo sehnat. Podle krajské mluvčí Berill Maschekové se do výběrového řízení na šéfa oddělení přihlásili celkem tři lidé. A Michal Rath byl podle ní nejlepší. "Měl nejlepší test a odpovídající vzdělání a praxi," tvrdí Mascheková.

Agentuře ČTK Mascheková řekla, že David Rath nebude kariérní postup svého bratra komentovat. "Hejtman se k tomu vyjadřovat nebude, protože to je věc státní správy a on jako zástupce samosprávy tu věc nemá šanci jakkoliv ovlivnit," uvedla.

Komise, která vítěze výběrových řízení vybírá, však bývá zpravidla složena z lidí hejtmanovi blízkých. Zasedá v ní většinou ředitel krajského úřadu, zástupce personálního oddělení či vedoucí odboru, pod které oddělení spadá. A právě tyto úředníky hejtman David Rath po svém nástupu do čela kraje vyměnil a dosadil za ně "své" lidi.

Výměny na vyšších úřednických postech zdůvodnil tím, že předchozí šéfové byli příliš úzce spjati s Občanskou demokratickou stranou, která Středočeský kraj vedla v minulých osmi letech.

"V oboru se pohybuji dlouhou dobu, vystudoval jsem to. Do výběrového řízení se přihlásilo více lidí a v podstatě ta činnost je natolik specializovaná a komplikovaná, že kdo to nějakou dobu nedělá v praxi, nemůže to dělat," argumentuje Michal Rath.

Přihlásili se i další zájemci, neměli však zkušenosti

Doplňuje, že když na podobné místo krajský úřad vypíše výběrové řízení, obtížně hledá použitelné lidi. "Přihlásili se i další lidé a ukázalo se, že nemají zkušenosti. Zůstal jsem jen já, kolegové z krajského úřadu se nehlásili," říká Rath starší. Je zároveň místostarostou obce Zbuzany u Prahy, není však členem ČSSD.

"Nejsem členem žádné strany a ani nechci být," podotýká Michal Rath. Ve vedoucí funkci si platově polepší. Podle mluvčí Maschekové asi o čtyři tisíce korun měsíčně.

Michal Rath se mohl do výběrového řízení na post šéfa oddělení integrované prevence přihlásit díky tomu, že bývalá vedoucí přešla do jiného oddělení. Před časem totiž došlo k organizační změně krajského úřadu.

Jedno oddělení odboru životního prostředí bylo zrušeno, jiné rozděleno na dvě části s dvěma vedoucími. Právě jedno z těchto nově vzniklých oddělní teď vede bývalá vedoucí Michala Ratha.

Tím, že přešla jinam se její místo uvolnilo. Jmenování a odvolávání vedoucích oddělení je totiž upraveno zákonem o úřednících samosprávných územních celků. Smyslem tohoto zákona je mimo jiné omezit možnost personálních změn na postech úředníků, kteří vykonávají přenesený výkon státní správy. Do této přenesené působnosti nelze samosprávě zasahovat a odvolat vedoucího úředníka z funkce jde jen z určitých důvodů.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz