Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Drahoš odmítá megakanál, po němž touží Zeman, i evropský superstát

  13:32
Jiří Drahoš se nechce v boji o Hrad prezentovat jako „Antizeman“, ale v knize rozhovorů Věda života se ostře vyhraňuje proti jednomu ze zásadních nápadů současného prezidenta Miloše Zeman, kanálu Dunaj - Odra - Labe. Prozradil o sobě také, že není zastáncem evropského superstátu, ale unie národních států. Zeman je dlouhodobě příznivcem federalizace EU.

Bývalý předseda Akademie věd ČR a kandidát na Hrad Jiří Drahoš | foto: ČTK

„Kanál Dunaj - Odra - Labe považuji za megalomanskou stavbu, navíc argument, že by se projektu účastnili stavitelé čínských Tří soutěsek, je spíš varovný,“ říká Drahoš v knize rozhovorů, které s ním pořídil Jiří Padevět a která je nahlédnutím do názorů i soukromého života zájemce o prezidentskou kandidaturu. Drahoš minulý týden ve slezském Jablunkově, kde strávil mládí, oznámil, že bude kandidovat na Hrad a bude pro to shánět potřebných 50 tisíc podpisů občanů (více zde).

Knihu rozhovorů s prof. Jiřím Drahošem nazvaná Věda života vydalo nakladatelství Academia.

Lidstvo sice podle Drahoše přetváří svět k obrazu svému a v knize ocenil celou řadu staveb, Velkou čínskou zdí počínaje a Panamským či Suezským průplavem konče, na straně druhé jsou podle něj také menší stavby, které do národního měřítka vůbec nezapadají ani nemají valný smysl.

„Myslím, že přesně takovou stavbou je kanál Dunaj - Odra - Labe. Když slyším argumenty, že Baťa tehdy kanál naplánoval, a dokonce část postavil, silně přemýšlím o tom, zda to někdo může jako argument myslet vážně,“ uvedl.

Aniž by tak vyslovil jméno svého soupeře v boji o Hrad, současného prezidenta Zemana, jasně se proti němu vymezil.

Loni při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku bylo podepsáno 30 obchodních dohod a jedna z nich se týká i analytické spolupráce na přípravách zmíněného kanálu. Dlouhodobý propagátor tohoto díla Zeman tehdy řekl, že i politici mají své sny a tím jeho je vybudování právě tohoto kanálu (více o tom zde).

Pročínské sklony Miloše Zemana kritizoval Drahoš už minulý týden v prvním rozhovoru po oznámení kandidatury pro časopis Reflex. „Je pro mě nepřijatelné, aby český prezident říkal v Číně, že se tam jezdí učit, jak stabilizovat společnost,“ prohlásil Drahoš (více zde).

Proti Islámskému státu se mají spojit USA a Rusko

Jako muž, který chce stanout v čele státu, nechává v knize rozhovorů nahlédnout i do svých názorů na řadu klíčových problémů zahraniční politiky.

„Jsem jednoznačným zastáncem Evropské unie, ale ve formě unie národních států, nikoli evropského superstátu. Nezbytným předpokladem pro další rozvoj Evropy je posílení kompetencí národních států v určitých záležitostech,“ říká bývalý šéf Akademie věd, osmašedesátiletý profesor Drahoš. Minulý týden při setkání s novináři mluvil o tom, že nemá vyhraněný názor na euro.

Řešení migrace je podle něj nutné hledat na celoevropské úrovni, a v boji proti teroristům z takzvaného Islámského státu se musí spojit Američané s Rusy i Araby. „Máme-li situaci řešit, je to možné pouze v úzké spolupráci nejen obou světových velmocí, ale i dalších států, s arabskými zeměmi,“ uvedl. A to přesto, že zahraniční politiku Ruska podle něj v zásadě určuje jediný člověk, bez jakékoli možnosti demokratické korekce.

Vysídlení Němců po válce? Vše má příčinu a následek

Na rozdíl od bývalého ministra zahraničí a dřívějšího šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga se nechce nechat Drahoš vtáhnout v kampani o Hrad do interpretačního souboje o poválečný transfer Němců z Československa, což ovlivnilo druhé kolo voleb duelu Zeman - Schwarzenberg v roce 2013.

V řetězci událostí má totiž podle Drahoše všechno svoji příčinu a následek. „Je nesporné, že Němci v určitou chvíli většinově propadli kouzlu Adolfa Hitlera, což se týkalo také sudetoněmecké menšiny v Československu. Ta nadšeně souhlasila s anexí pohraničí, s rozbitím republiky i s dalšími událostmi, které vedly ke světové válce. Poválečný odsun sudetských Němců byl tedy především důsledek něčeho, co se stalo v předchozích šesti letech,“ hodnotí události roku 1945 po druhé světové válce.

Drahoš také v knize Věda života říká, že je přesvědčen o tom, že hlavní problémy dneška nejsou pravicové ani levicové a měly by je řešit vlády bez jakékoli politické orientace. Za klíčový problém dneška považuje přílišné rozevírání nůžek ekonomické nerovnosti, což se podle něj týká nejen sociálně nejslabších, ale stále častěji i středních vrstev. To podle Drahoše v důsledku generuje extremistická hnutí na obou stranách politického spektra.

Šéfovské sklony má od mládí, nabídku jít do KSČ odmítl

Odpověď na otázku, kde se v něm vzala touha být prezidentem, mimoděk přiznává už v kapitole, v níž mluví o svém mládí v rodném Slezsku. „Já jsem měl určité šéfovské sklony už od mládí,“ prozradil na sebe a v knize o svém rodném kraji říká, že jsou tam lidé přece jen trochu tvrdší a že si myslí, že člověk si musí vybojovat své postavení, své místo na slunci.

Drahoš nebyl za minulého režimu členem KSČ. „Mou odpovědí bylo, že také dělám vědu a jde to i bez členství ve straně,“ odvracel výzvy kolegů. Nepochopitelné pro něj je, jak někdo do komunistické strany mohl vstoupit po okupaci Československa v roce 1968. „Docela jsem chápal, že někdo vstoupil do strany v polovině šedesátých let, kdy si mohl myslet, že je reformovatelná zevnitř. Ale proč to někdo udělal v osmdesátých letech, dokonce ve druhé polovině osmdesátých let, to mi dodnes nejde na rozum,“ říká Drahoš v knize. Po listopadu 1989 nechtěl, aby byl místo Gustáva Husáka prezidentem představitel „pražského jara“ Alexandr Dubček, který tu ambici měl, než byl zvolen hlavou demokratického státu Václav Havel.

O svém vztahu k víře Drahoš v knize Věda života říká, že je křtěný, ale nepraktikující katolík. „Nemám potřebu chodit do kostela, nikdy jsem nebyl u zpovědi, nebyl jsem ani biřmován a svůj vztah k víře beru jako něco velmi intimního. Jako vědec souhlasím s výrokem, že víra začíná tam, kde končí věda,“ pouští čtenáře nejvíce do svého soukromí.

A koho zajímá jeho rodinný život, dočte se třeba, že svou manželku nenalákal na sbírku motýlů, ale poté, co ji poznal na plese Střední knihovnické školy, ji pozval na výstavu obrazů holandských mistrů 16. a 17. století. Vše si dopředu nastudoval, aby jí imponoval. A říká, že teď, po téměř 43 letech manželství, je jejich společnou vášní Divadlo Járy Cimrmana.

Jiří Drahoš oznámil záměr kandidovat minulý týden v Jablunkově:

28. března 2017

Výsledky pro vaši obec

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

Češi s kradenými věcmi v Rakousku při honičce s policií proráželi zábrany

7. května 2024

Rakouská policie dnes v okrese Freistadt zatkla dvojici Čechů s kradenými věcmi vysoké hodnoty....

Kreslíř přežil útok na Bataclan, teď traumatizovaný spáchal sebevraždu

7. května 2024  21:05

Francouzský kreslíř Fred Dewilde, který přežil teroristický útok na hudební klub Bataclan, spáchal...

Izraelská armáda drží palestinskou stranu Rafáhu, v Káhiře se jedná o příměří

7. května 2024  7:44,  aktualizováno  20:54

Izraelská armáda v úterž zahájila operace na východě Rafáhu, který leží na jihu Pásma Gazy a kde...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Bagárová zrušila „vysněný“ koncert v O2 areně. Kvůli ztrátě radosti, tvrdí

Plánovaný zářijový koncert Moniky Bagárové v pražské O2 areně se neuskuteční. Zpěvačka se jej rozhodla zrušit. Jako...

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...