Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NÁZOR: V české politice se nic neděje, ale hodně se chystá

  14:30aktualizováno  14:30
Co se děje ve světě české politiky a státních zakázek? Nic moc, ale hodně se chystá, všímá si ve svém sloupku spisovatel Benjamin Kuras.
Zdaní se prostituce?

Zdaní se prostituce? | foto: Karel PešekMF DNES

Vůbec nic se v ní neděje, sdělil mně nedávno anglický kamarád, který v České republice už dvacet lež žije a podniká. "Teda pokud nepočítáš to," řekl po chvilce přemýšlení, "že úplatky na státní zakázky dostoupily výše sedmdesáti procent celkové transakční hodnoty." V Saddámově Iráku to prý bývalo tři až čtyři, "jen aby se transakce naolejovala".

Moc se toho vážně neděje, zato se toho hodně navrhuje, plánuje a chystá.

Zdaní se prostituce. Nikoli těch sedmdesát procent úplatků. Ta opravdická, poctivá. Jak? Snadno. Na kontrolu, kolik si která holka vydělá, komu dává za kolik a komu zadarmo, a na vybrání jejich daní se zaměstná několik tisíc náruživých inspektorů. Ideální práce pro propuštěné učitele, kterých údajně nakonec určitě nebude sedmnáct tisíc, ale nanejvýš šestnáct tisíc, ujišťuje nejlepší český ministr školství v živé paměti.

Nově zdaňované odvětví s chronickým nedostatkem pracovních sil určitě nabídne vhodné pracovní příležitosti i propuštěným učitelkám. Které jiné ministerstvo by se tím taky mělo zabývat, je to přece tělovýchova.

Komunistická strana se po tolika letech konečně zakáže. Jejímu třináctiprocentnímu voličstvu nezbude než volit sociální demokracii, která se tím navždy stane nedostižně nejsilnější stranou a už nikdo nikdy nebude muset sestavovat trapné koalice. A hlavně si nikdo nevšimne, že se tím na české politice něco změnilo. Kmotříci změní stranickou příslušnost a úplatky se snad už moc zvedat nemohou. Nebo mohou?

Po prozření, že z politiky se stalo povolání ostudné a nedůstojné a nezbývá zde nikdo, s kým by se dala nezbabrat pravicová politika, a že navíc se Evropská unie už hroutí sama od sebe a nepotřebuje další požďuchování, bestsellerový spisovatel Václav Klaus, aby držel tempo se svým předchůdcem Václavem Havlem, povýší na knihovníka a ředitele studijního ústavu.

Snad mu konečně zbude čas pustit se do dokumentárního díla, které nám zůstal Václav Havel dlužen: jak spolu zbavili komunisty moci a předali ji komunistům. I film se z toho třeba udělá. A cenu dostane.

Ale možná to už nebude zapotřebí, lidu je to lhostejné, paměť má krátkou a daleko největší preference z prezidentských kandidátů dává bývalému komunistovi. Je to, pravda, komunista, který se zastyděl a omluvil a vyslovil pokání, za což ho chválí a oceňují i samotné oběti komunismu. Ale už to, že ho po tichém a pohodlném uklizení do Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Londýně vůbec může prezidentská kandidatura napadnout, svědčí, ne-li o neupřímnosti pokání, tak přinejmenším o absenci soudnosti.

Jenže soudnost nepatřila nikdy mezi silné stránky českých prezidentů.

S úlevou, že už se nebudou muset nikdy obtěžovat volit, protože vážně není koho, sledují momentálně čeští občané televizní seriál, v němž sebemrskačský poslanec Jaroslav Škárka touží za každou cenu do vězení, zatímco se ho obětavý kamarád Vít Bárta snaží zachránit ujištěním, že vážně nešlo o úplatek, nýbrž o půjčku, a že půl milionu je pro něho něco jako pětistovka. Jako by to s náhle oživlým dávným dramatickým talentem psal sám Radek John.

Nejnapínavější bude rozuzlení soudcova dilematu: jestliže neodsoudí neformálního šéfa Věcí veřejných Víta Bártu, nebude muset obžalovat poslankyni Kristýnu Kočí z křivého nařčení a klamání soudu? A zdalipak to ta chudinka vůbec tuší?

Jen se divím, jak může mít v České republice při takové zábavě ještě vůbec někdo blbou náladu?

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Najdete na iDNES.cz