Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NÁZOR: Michal David, génius Paroubek a uštknutá ČSSD

  10:31aktualizováno  10:31
Zatímco z každé věty Jiřího Paroubka se line neochvějné přesvědčení o vlastní genialitě, sociální demokraté zkoumají, proč strana pod vedením tohoto génia vyšla z voleb (fakticky) poražena. A zjišťuje se, že jedním z viníků je hned po Paroubkovi i zpěvák Michal David...

Jasně, teď opravdu překrucuji a sociální demokracii se posmívám příliš. Přesto se jistá míra ironie nabízí a není zcela od věci.

Věcně vzato experti dali předákům sociální demokracie doporučení, co dělat s obrazem strany ve veřejnosti. A vedení strany o těchto radách přemýšlí.

Už žádný Michal David

A některé lidi ukliďte, poradili experti ČSSD

Socialistům se určitě nelze smát, že řeší otázku, co s Paroubkem a jakou odpovědnost jeho osoba za volební výsledek nese.

Sleduji pravidelně Paroubkovy poslední výtvory na internetu a bavím se jimi: jsou to projevy muže, jehož nesmírná velikost zatím nebyla pochopena jen shodou dějinných okolností, jemuž však, jak si myslí, tytéž dějiny nakonec dají plně za pravdu.

Ovšem chápu – sociální demokraté se mojí (přiznávám poněkud úchylné) zábavě nemohou věnovat se stejným nadhledem, projevy jejich bývalého šéfa se jich týkají více, logicky je dráždí a rozleptávají.

Rozumím i úvahám, že sociální demokracie by se měla odstřihnout od hvězd typu Michala Davida: já ho mám též spojeného s osmdesátými lety husákovského komunismu, tudíž mě jeho účinkování ve volební kampani nějaké strany určitě nepřivede k myšlence ji volit. Ale právě v tomto bodě už se ukazuje důvod, proč je jistá, řekněme předběžná, ironie namístě.

Socialisté totiž vážně nezískají nové voliče jen tím, že se odstřihnou od starého režimu, od Michala Davida.

Z jejich úvah probleskuje klasická nemoc české politické třídy, jíž ostatně trpěl i Paroubek a jeho lidé: všechno stojí především na práci s veřejností a na image, stačí drobná změna parametrů a bude líp.

Nyní odstraníme Paroubkův nabubřelý styl, Rathovo hulvátství a trapné účinkování Michala Davida – sociální demokracie povstane z popela.

Ne že by zmíněné kroky uškodily, existují ovšem i další nezbytné věci, v nichž už jde o program a o politiku jako takovou, nikoli o image. A zde se nápadů mezi Paroubkovými pohrobky objevuje podstatně méně.

Třeba jak dosáhnout opravdu potřebných výrazných úspor ve veřejných rozpočtech při zachování tradičních hodnot sociální demokracie. Nebo ukázka z praktické politiky: nechápu, proč socialisté mnohem více nekritizují problematické personální kroky nové koalice.

Například jmenování Davida Vodrážky, jehož znalosti zahraniční politiky jsou – mírně řečeno – sporné, do čela zahraničního sněmovního výboru je dost děsné a zavání prostým přidělením trafiky pro muže poraženého na kongresu ODS.

Socialisté však k události skoro mlčí. Jako by byli uštknutí, nemohoucí.

Abych si z Paroubka nedělal jen legraci – když říká, že sociální demokracie je nyní velice nevýrazná, má pravdu. Akorát on byl výrazný zase až moc.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz