Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nazí jsme si rovni, i u lékaře

Ministryně zdravotnictví Marie Součková přišla na rozhovor a objednala sladký dort. Takhle to prý dělá jednou za dva měsíce, když potřebuje dobít energii. Jinak holduje zdravé stravě a nekouří.

Mluví se o vás jako o pravé ruce Vladimíra Špidly. Právem?
Říkají to o mně hlavně média, nicméně jsem velmi ráda, že s ním mohu spolupracovat. Máme podobné názory jak na politiku, tak na běžný život.

Jak jste se potkali?
Na různých akcích. Bývala jsem předsedkyní okresního výkonného výboru ČSSD v Ústí nad Labem, Vladimír Špidla tam tehdy přijel na takovou intenzivnější návštěvu. Mluvilo se o návrzích, které jsem měla v sociální oblasti - a od té doby, jak jsem postupovala ve svých pozicích, jsme se mnohokrát viděli.

Také jste si všimla, že se více než jeho předchůdci obklopuje ženami?
Myslím, že jen nerozlišuje podle toho, zda je někdo muž či žena, ale kdo a jak je schopný.

Budete vy schopna obstát v tvrdém boji mezi lékaři, šéfy nemocnic, pojišťovnami, farmaceutickými firmami?
Nenazývejme to bojem. Je třeba si sednout a jednat o problémech absolutně v klidu.

Mám na mysli situace, kdy budete obviňována, že někam nechcete přidat peníze, a tím ohrožujete lidské životy - ať už jde o transplantační jednotku, nebo třeba přístroj na ozařování nemocných rakovinou...
Takových argumentů se může objevit celá řada, ale jsou liché. To bychom pak museli začít už u toho, že život ohrožuje běžná chůze po chodníku. Ale pokud jde o ty přístroje, je třeba najít cesty, aby například nemocnice mohly splnit atomový zákon a aby obnova přístrojů byla rychlejší.

Jaké cesty to mohou být?
Každý správný manažer musí mít rezervu. Také je potřeba změnit financování nemocnic tak, aby bylo rozlišeno, zda jde o běžnou nemocnici okresního typu, nebo nemocnici specializovanější až univerzitní, která má vyšší náklady. Už dlouho se zkouší systém platby za diagnózu, myslím, že nastala doba ho vyhodnotit.

Ta doba už možná nastala před několika lety, alespoň tak dlouho se o tom mluví.
Já o tom nemíním mluvit, já to míním realizovat. Stejně tak je třeba vymezit, co je to standardní léčebná péče. I o tom se mluví mnoho let, jenže nikdo nepřišel s tím, že je třeba vše dopracovat a zadat termíny. K tomu samozřejmě potřebujeme podporu napříč politickým spektrem.

Se 101 hlasem v parlamentu?
Nejde přece jen o politiku, ale o odpovědnost všech coby potenciálních pacientů ke zdraví jako takovému. Pokud všichni přijmou moji nabídku k jednání, budu ráda. Už při sestavování vlády se ukázalo, že kompromis není minus, ale přínos.

Přicházíte jako lékařka z praxe. Na které problémy se chcete vrhnout v první řadě?
Lékař při jednáních s pojišťovnami nemá stále rovnoprávné postavení. Chybí závazně stanovená síť, kolik lékařů je potřeba. Za druhé bych chtěla prosadit, aby struktura Všeobecné zdravotní pojišťovny odpovídala krajskému uspořádání.

Dnes má přes sedmdesát poboček, a když se jejich zástupci sjedou do Prahy, je to obrovské těleso, kde se nemůže absolutně nic vyřešit. Velké množství poboček znamená velké množství nemovitostí, část prostor by mohla pojišťovna pronajímat a tím získat nějaké peníze na zdravotní péči.

Chystáte ještě další kroky, které nemusí být pro některé skupiny lidí ve vašem resortu populární?
Chci, aby zdravotní pojišťovny poskytovaly stejné preventivní programy. Aby se nestávalo, že lékař má zájem převést pacienta k jiné pojišťovně proto, že mu víc platí, a pacient pak zjistí, že pojišťovna mu na rozdíl třeba od VZP nezaplatí pobyt u moře pro alergické dítě.

Proč ta nivelizace, čím se pak budou pojišťovny lišit?
Určitým způsobem je to, jak říkáte, znivelizování, ale ono už to tak je trochu i teď - bývalo 27 pojišťoven, teď jich máme kolem devíti. A já myslím, že by mohly být do budoucna třeba jenom tři nebo čtyři. I pro lékaře a jejich účtování a dohledávání toho, u které je vlastně pacient pojišťovny, by to bylo jednodušší.

Abyste nebyla podezírána, že chystáte jen kroky ve prospěch lékařů co uděláte pro pacienty?
Vycházím z toho, že pacient musí mít dostupné kvalitní služby v širokém spektru, a tak samozřejmě není možné hovořit o poplatcích za výkony, které jsou plně hrazeny. Pacient musí mít také určité postavení, a tedy i přístup k informacím.

Smím tomu rozumět tak, že lidé se konečně dozvědí, jak která nemocnice léčí, tedy jak vysokou má úmrtnost po operacích?
Je otázkou, nakolik laická veřejnost pochopí, že výsledky mohou být zavádějící podle toho, jak komplikované operace nemocnice provedla. Ale v principu se tomu nebráním, lze o tom diskutovat.

Mluvíte o zajištění dostupné péče na nejvyšší možné úrovni všem potřebným. Co si máme pod tím představit? To zní jako komunistický ideál.
To není v tomto duchu. Tvrdím jen, že v Evině rouše jsme si všichni rovni, a tak bychom si měli být rovni i v přístupu ke zdravotní péči.

Víte mimochodem, jak dlouho se čeká například v Praze na operaci kyčle?
Neřeknu vám, kolik se čeká v Praze, ale řeknu vám, kolik se čeká v Ústí nad Labem: devět až dvanáct měsíců.

To je hodně.
Ano.

A víte, že v Praze se dá rychlejší termín koupit?
To není legální a není to ani podle lékařské etiky. Termín operace přece určuje zdravotní stav, nikoliv peněženka.

Jenže taková je realita a sotva ji změníte jen tím, že budete mluvit o rovném přístupu.
Myslím, že určité řešení by bylo v závazných takzvaných waiting-listech. Podle počtu pacientů v pořadnících by si nemocnice nasmlouvala platby od zdravotních pojišťoven, aby nebyla jako dnes limitována penězi, kolik operací provede. Tím by se jistě zkrátily čekací doby.

A pokud by i tak chtěl někdo operaci hned (mluvím samozřejmě o plánovaných, nikoli akutních), nechť využije plně soukromých zařízení a zaplatí si celou operaci sám. Ale upozorňuji, že tato částka se třeba u kyčelního kloubu pohybuje kolem milionu korun.

Jiný příklad - za asistenci porodníka u porodu, kterého si žena sama zvolí, se v Praze neoficiálně platí kolem deseti tisíc korun. Je to pro vás přijatelné, když jde svým způsobem o nadstandardní službu?
Dnes je to mimo rámec zákona, protože nebylo dosud řečeno, co je a co není standard. Až to bude řečeno, umím si do budoucna něco takového představit. Mohlo by se to třeba týkat i výběru ve stravování.

Byla jste proti plánu stranického kolegy Zdeňka Škromacha, aby lidé starší 70 let měli léky zdarma. Máte jiný plán?
Chci, aby praktický lékař mohl třeba vlastním rozhodnutím odpustit pacientovi doplatek u léku, za který se normálně připlácí, pokud jej nemocný potřebuje a jiný brát nemůže. Dnes je třeba žádat souhlas revizního lékaře, což je mnohdy komplikované a ne vždy se té možnosti využívá. Revizní lékař by měl hlídat, aby se této možnosti nezneužívalo.

Kolik to bude pojišťovny stát navíc?
Odhaduji něco kolem dvou miliard korun.

Chcete přisypávat do zdravotnictví další peníze ze státního rozpočtu, nebo budete hledat i úspory uvnitř?
Zdravotnictví dnes dostává 7,1 7,3 procenta hrubého domácí produktu, což představuje zhruba 140 miliard. Výběr pojistného dnes dosahuje 96 procent, to už je dobré, ale protože každé procento znamená obrovské množství peněz, je třeba výběr nadále zlepšovat.

Další cestou jsou platby státu za státní pojištěnce. Myslím, že tak, jak jdou důchody ruku v ruce s inflací, mělo by se počítat i s pravidelným zvyšováním těchto plateb. A další peníze by bylo možné najít v zefektivnění sítě nemocnic.

V okruhu třiceti kilometrů je dnes několik nemocnic stejného typu, naopak nám chybějí lůžka pro chronicky nemocné a rehabilitaci. Ostatně včasná rehabilitace by pustila mnohé lidi dříve do práce a to by se projevilo zpětně v příjmech zdravotního pojištění.

Myslíte i na úniky peněz kvůli neřízeným investicím v nemocnicích?
Ano, nemocnice je třeba rozdělit na jednotlivé kategorie trojího typu a v nich pak musí být závazně dáno, co musí daná nemocnice splňovat například v přístrojovém vybavení. Není samozřejmě dobré mít tři počítačové tomografy v jednom okrese a na jednom pracovat dvě až tři hodiny denně. To už se mi přece jako manažerovi vyplatí vzít pacienta a odvézt ho třicet či padesát kilometrů, kde bude přístroj plně vytížený než přístroj mít, ale nevytížit ho.

Příjmy soukromých lékařů jsou u nás tabu, ale řekněte mi: jako majitelka soukromé ordinace v oboru ortopedie a rehabilitace si vstupem na ministerský post pohoršíte, nebo polepšíte?
Polepším. Ale kvůli penězům to určitě nedělám.

Víte, že křeslo ministra zdravotnictví je hodně nejisté?
Říká se mu katapultážní, vím.

Uchováváte si ordinaci pro případ, že by bylo katapultážní i pro vás?
Ne. Po deseti letech nastala konečná. Oznámila jsem ukončení praxe na okresním úřadě, snad ji odkoupí kolega. Návratu pro mě určitě není. Je mi to líto. Ale tohle pro mne byla obrovská výzva.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Lidé po celém Česku si mohli užít polární záři, nejsilnější za dvě desetiletí

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  11.5

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce je v posledních dnech v Česku vidět polární záři –...

Téma klimatických změn už tolik netáhne, voliči v Evropě se víc bojí migrace

11. května 2024

Premium Za čtyři týdny budou evropští voliči vybírat 720 poslanců nového europarlamentu a už nyní je...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...