Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na rodičovskou budou muset povinně i muži, zvažuje ČSSD

  • 1724
Sociální demokraté pokračují v přípravě volebních témat. Předložili návrhy na zlepšení rodinného života. Mezi nimi je i povinnost školek přijmout dítě nad tři roky věku, možnost péče certifikovaných chův či povinné střídání matky a otce na rodičovské dovolené. Koaliční poslankyně Helena Langšádlová míní, že jde o sociální inženýrství.

"Navrhujeme uzákonit povinné dělení rodičovské dovolené mezi otce a matku. Zaměstnavatelé si musí zvyknout, že nejen žena je 'nespolehlivou' zaměstnankyní s 'rizikem' rodičovství," stojí v tiskové zprávě ČSSD.

Nápad zaskočil poslankyni TOP 09 Helenu Langšádlovou. "Myšlenka, že přikážeme rodičům, aby se povinně střídali na rodičovské dovolené, je pro mě naprosto nepředstavitelná. Rodina je suverén a rodiče se sami musí rozhodnout, v jaké podobě budou společně pečovat o děti. Rozhodně to nesmí být stát, který bude tímto způsobem do jejich práv zasahovat," řekla iDNES.cz předsedkyně stálé komise pro rodinu ve Sněmovně a místopředsedkyně TOP 09.

Desatero návrhů, jak podporovat rodiny s dětmi, zpracovalo pro ČSSD devět žen z občanského sdružení Oranžový klub. To je navázáno na sociální demokracii. Jeho členkou a jednou z autorek návrhu je Michaela Marksová-Tominová, sociálnědemokratická stínová mluvčí pro lidská práva a rodinu.

"Dosavadní výsledky Nečasovy vlády v oblasti rodinné politiky a rovného postavení mezi oběma pohlavími jsou nedostatečné. Dokládá to aktuální zpráva Evropské komise – ve vytváření podmínek pro kombinaci péče o děti a placené práce je Česká republika na chvostu evropských zemí," uvedla Marksová-Tominová.

ČSSD se vrací k zálohovému výživnému

Mezi návrhy je například ten, aby školky povinně přijímaly všechny děti nad tři roky věku. Nyní tuto povinnost mají jen u předškoláků. "Mateřské školy musí fungovat všechny pracovní dny v týdnu alespoň od 7.00 hod. do 18. hod., tak aby rodiče byli schopni absolvovat osmihodinovou pracovní dobu, zákonem stanovenou přestávku na oběd a cestu do a z práce," uvádí Oranžový klub.

Ženský klub navrhuje i to, aby vznikl institut certifikovaných chův. S osvědčením od státu by hlídaly děti do tří let. Rodiče s chůvou by nepřišli o nárok na příspěvek od státu. Odměny chův by zastropoval zákon.

Desatero také říká, že firmy, jež by umožňovaly zkrácené úvazky, by dostaly daňové úlevy. A měly by povinnost držet pracovní místo a pozici i pro toho, kdo sice nepečuje o dítě, ale osobně se stará třeba o nemohoucí rodiče.

Oranžový klub opět oprášil nápad, aby se ministerstvo práce a sociálních věcí vložilo do situací, kdy jeden z rodičů neplatí na dítě výživné. V takovém případě by peníze rodiči dával až jeden rok stát a sám by je zpětně vymáhal po neplatícím. Návrh už dříve ČSSD v parlamentu neprosadila.

Autorky návrhů chtějí posílit postavení žen tím, že by přidaly do hodnotících zpráv připravovaných zákonů povinnou kapitolu Genderové dopady. Ministerstva a politici by tak museli povinně zvažovat dopady zákona na vytváření rozdílů mezi muži a ženami. "Vzorem pro toto může být kapitola 'na státní rozpočet'.  Při vytváření rozpočtu na všech úrovních je třeba brát v potaz zájmy žen i mužů (fotbalová hřiště versus mateřské školy)," uvádí Oranžový klub (všechny varianty a jejich zdůvodnění najdete zde).

Je to sociální inženýrství, míní politička vládní strany

Cílem je pomoci rodinám skloubit výchovu dětí a pracovní uplatnění. Oranžový klub také chce zabránit tomu, aby rodiče a ženy byly diskriminovány na trhu práce.

Kolik by jednotlivá opatření stála a zda na ně stát má, klub neříká. Strana sama naznačuje, že si myšlenky neosvojí automaticky. "Návrhy budou dále diskutovány s odbornou i širokou veřejností v rámci přípravy zelené knihy o rodinné politice," stojí v tiskové zprávě ČSSD.

"Prorodinnou politiku sociální demokraté považují za jednu ze svých klíčových programových priorit. Proto připravujeme změny, které se zaměří právě na rodiny s dětmi a pomohou jim v jejich nelehké situaci, zhoršené reformami pravicové vlády Petra Nečase a Miroslava Kalouska," míní předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Langšádlová označuje návrhy za populismus a nastolování sociálního inženýrství. "Nemyslím si, že mohou vést ke skutečné pomoci skloubit práci a rodičovské role. Některé kroky jsou opravdu klasickými projekty sociálního inženýrství," domnívá se poslankyně.

Podle ní je správnou cestou vytváření dětských skupin, které tvoří alternativu k mateřským školám (více o nich čtěte zde). "Je to flexibilní forma, která bude reagovat na demokratický vývoj i lokální potřeby. Představa, že budeme každému dítěti zajišťovat místo ve školce a to každý den od 7:00 do 18:00 je jako ze 70. let," namítá Langšádlová s tím, že zálohové výživné podporuje neodpovědné chování rodičů.

Alternativou, která už pomáhá, je podle poslankyně možnost nastavit si, jak dlouho chce rodič čerpat podporu v celkové výši 220 tisíc korun. Nově si mohou přivydělat od dvou let dítěte, aniž by přišli o rodičovskou. V praxi se nakonec může osvědčit i trestání neplatičů alimentů odebráním řidičského průkazu. Ostatně ten už si některé matky a soudci pochvalují (více o této formě trestu čtěte zde).

Podle Langšádlové je potřeba podporovat také práci z domova nebo sdílená pracovní místa. Politička také připomněla, že ve srovnání s jinými evropskými zeměmi, má Česko nejdelší rodičovskou dovolenou. Naopak podle ní už není možné se vracet ke společnému zdanění manželů, které s oblibou rodiny využívaly v minulosti.

Líbí se vám návrhy ČSSD?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 2. června 2013. Anketa je uzavřena.

NE
NE 10418
ANO
ANO 1105

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video