Nový ministr spravedlnosti Robert Pelikán

Nový ministr spravedlnosti Robert Pelikán | foto: Petr Topič, MAFRA

Reforma státních zastupitelství? Na vládu půjde v létě, věří Pelikán

  • 4
Návrh zákona o státním zastupitelství by měl jít v srpnu do vlády. Na páteční tiskové konferenci to řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Předloha má za sebou „úřednickou“ část vyjednávání, s premiérem Bohuslavem Sobotkou se ministr dohodl, že v červenci budou jednat o zákonu na politické úrovni.

Zákon prošel podle Pelikána širokou diskuzí mimo jiné i představiteli státního zastupitelství. Návrh začala připravovat už bývalá šéfka resortu Helena Válková. Zákon má umožnit účinnější boj proti korupci, ke kterému se zavázala vláda.

Podle Pelikána má chystaný zákon posílit nezávislost státních zástupců, racionalizovat strukturu státních zastupitelství a zavést nové speciální zastupitelství pro řešení velkých hospodářských a korupčních kauz. „Měl by sdružovat elitu státních zástupců a odborníků,“ přestavuje si současný ministr a zdůraznil, že speciál by byl zcela nezávislý.

O tom, co speciál právě vyšetřuje, by nevědělo ani ministerstvo. Na rozdíl od ostatních státních zastupitelství by totiž směl o své činnosti resort informovat až ve fázi, kdy by podával obžalobu, tedy až po konci vyšetřování. Do té chvíle by pracoval v podstatě bez dozoru. Právě tento bod se setkal s kritikou.

„Trochu mě překvapuje, jak je tato myšlenka obtížně přijímaná. Chci-li nezávislost, chci, aby tam nebyl dozor, a ne, aby tam byl,“ zdůraznil Pelikán. Činnost speciálu bude podle něj ostatně pod kontrolou soudů. Naopak jednu ze zvažovaných variant, a sice dvou speciálů, kdy jeden hlídá druhý, ministerstvo ve finále zavrhlo.

Šéf speciálu se může ucházet o funkci opakovaně

Podle Rady vlády pro boj s korupcí, kterou vede ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, by měl resort spravedlnosti ještě přehodnotit pozici šéfa speciálu. Současný návrh totiž počítá s tím, že vedoucí státní zástupce nebude moci obhajovat znovu svůj post po uplynutí sedmiletého mandátu, zatímco šéf speciálu se bude moci po skončení funkčního období znovu přihlásit do výběrového řízení. 

„Neopakovatelný by měl být výkon funkce vedoucího státního zástupce na takzvaném speciálu,“ uvedl Dienstbier (více zde). Pelikán se však domnívá, že nezávislost šéfa speciálu dostatečně zaručí už to, že pro další zvolení bude muset projít výběrovým řízením, stejně jako ostatní kandidáti.

„Varianta opakovatelnosti znamená, že když najdeme někoho odborně výborného, tak mu potom nebudeme říkat, že už na té funkci nemůže být,“ řekl Pelikán a dodal, že takový postup by byl plýtvání lidskými zdroji. Zároveň se prý ale změně navržené Radou nebude bránit. „Určitě jsme ochotni o tom přemýšlet. Varianta neopakovatelnosti posiluje nezávislost, a pokud k ní bude celková vůle, nemáme s tím problém,“ sdělil ministr.

Návrh zákona čeká ještě v první polovině léta diskuze v koalici. „Dohodli jsme se s premiérem, že si necháme červenec na politickou diskuzi a na začátku srpna by měl být návrh připravený do vlády,“ uvedl Pelikán. Zákon by měl začít platit od ledna 2017. Ministerstvo doufá, že některé jeho části by mohly vstoupit v platnost již dříve. Změna by znamenala mimo jiné zrušení Vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue