Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nechte mě zabít se. Důstojnou smrtí má být hlavně asistovaná sebevražda

  10:31aktualizováno  10:31
Důstojná smrt, ale za přísných podmínek. Zákon navržený skupinou poslanců zavádí nejen eutanazii, ale i asistovanou sebevraždu. Rozdíl je jen v tom, kdo akt vedoucí k ukončení života vykoná: zda lékař, nebo sám pacient. Pro oba případy norma stanovuje přísné podmínky. Určuje i to, kdo má provedené zákroky kontrolovat.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

Návrh zákona definuje hned v úvodu pomoc k důstojné smrti (asistovaná sebevražda) a její aktivní vyvolání (eutanazii). „Základní variantou je přitom pomoc k důstojné smrti samotným pacientem, teprve a pouze pokud není možné využít tento postup, přichází na řadu vyvolání důstojné smrti jinou osobou,“ uvádějí předkladatelé (více o návrhu na zavedení eutanazie zde).

POLEMIKA: Eutanazie by rozhodně měla být povolena

V dalším kroku zákon stanovuje, že obě varianty vedoucí k ukončení života mohou být vykonány jen a pouze lékařem či za jeho přítomnosti. K úkonu jej přitom nikdo nemůže nutit. „Je tak ponecháno vždy na konkrétní osobě, zda svoji součinnost v daném případě poskytne či nikoliv,“ vysvětlují v návrhu poslanci v čele s Jiřím Zlatuškou (ANO).

Norma rovněž připouští, aby člověk svou žádost o dobrovolné ukončení života sepsal kdykoli s předstihem. Podmínky, které musí tato žádost splnit, se mají řídit již existující úpravou v občanském zákoníku. Toto přání by se pak založilo do lékařského spisu. Samozřejmostí je možnost vzít tuto žádost kdykoli zpět, kdy zákon stanovuje, že musí být ze spisu „okamžitě vyňata a zničena“.

Jen pro nemocné v beznaději

Kdo by se snad domníval, že zakotvení eutanazie či asistované sebevraždy v zákoně může odstartovat neetický byznys se smrtí, mýlil by se. Norma jasně stanovuje, jaké podmínky musí pacient splnit. Jednou z nich je, že se nachází „v situaci, kdy jeho zdravotní stav je beznadějný, a kdy je ve stavu trvalého utrpení fyzického nebo psychického, které je výsledkem nahodilé nebo dlouhodobé závažné a nevyléčitelné nemoci“.

Asistovaná sebevražda

Asistovaná sebevražda je sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby. Asistence může mít různé podoby, obvykle se tím míní obstarání a příprava jedu či jiného vybavení a zdravotnický dohled nad sebevraždou, může ale zahrnovat i další úkony.

Rozdíl mezi asistovanou sebevraždou a eutanazií je v tom, že při eutanazii vykonává akt usmrcení napomáhající osoba, zatímco při asistované sebevraždě sebevrah sám - asistující například připraví sebevrahovi jedovatý nápoj a je sebevraždě přítomen, zajistí prostory a postará se o tělo, nápoj ale vypije sebevrah sám.

V naprosté většině států světa je asistovaná sebevražda stejně jako eutanazie ilegální, dovoluje ji například Švýcarsko, Nizozemí, Německo.

Zdroj: Wikipedia.org

Norma současně výslovně zakazuje nápomoc u lidí, kteří jsou jen staří či bezmocní. „Konečně zákon pamatuje i na to, že vzhledem ke stanoveným procedurám je nutný určitý čas, a proto určuje, že k důstojné smrti nelze dopomoci nebo ji vyvolat dříve než čtyři týdny od vyhotovení žádosti,“ definuje dále návrh normy dobu, která by měla odstranit neuvážená rozhodnutí.

To, že pacient nejedná jen z aktuálních pohnutek, má ostatně ověřit i postup lékaře před samotným úkonem. Ten musí v první řadě pacienta podrobně seznámit s jeho zdravotním stavem, předpokládanou délkou jeho života, či s možnými postupy či utišující léčbou.

Žádost s pacientem také musí podrobně probrat a nabýt přesvědčení, že neexistuje jiné rozumné řešení. Vůli pacienta si má ověřit třemi rozhovory, které mají být „časově přiměřeně oddělené“.

Sporné případy má řešit státní zástupce

Zabránit omylům či ̈potvrdit správnost rozhodnutí mají také vzájemné konzultace lékařů, aby „bylo zabezpečeno co možná nejobjektivnější posouzení konkrétní situace“. Tento lékař musí být nezávislý, nesmí tedy pracovat na témže místě a k pacientovi nemá mít žádný vztah. V případě, že některý z konzultovaných lékařů vyjádří pochyby, zákon stanovuje oslovení dalšího nezávislého lékaře. V případě pochybností tedy úkon nenastane.

Umírání v Česku

Umírání v Česku

Stáří a umírání se dříve či později bude týkat každého z nás. Přesto je toto téma ve veřejném prostoru opomíjené, ne-li přímo tabuizované. Redakce iDNES.cz vám proto přinesla sérii několika článků věnujících se praktickým otázkám souvisejícím se stářím a umíráním v Česku.

Každou asistovanou sebevraždu či eutanazii by navíc museli lékaři evidovat, a to na příslušném formuláři, který vytvoří ministerstvo zdravotnictví. Tato část zákona má zajistit přezkum každého úkonu, kdy resort ustanoví kontrolní komisi.

„Na základě údajů uvedených ve formuláři rozhodne, zda při pomoci k důstojné smrti nebo jejím vyvolání v konkrétním případě byly či nebyly splněny podmínky tohoto zákona,“ nastiňují roli komise navrhovatelé.

Komise by měla být složena z lékařů, právníků a odborníků na oblast důstojné smrti, tedy například psychologů. Fungovat by podle předlohy měla v rámci úřadu veřejného ochránce práv. O každém případu musí rozhodnout do dvou měsíců, formulář od lékařů má dostávat nejpozději tři dny po úkonu.

V případě, že komise nalezne pochybení, zákon určuje, aby se obrátila na příslušného státního zástupce. Ten by měl sám dále konat. „Jedná se o odlišení pomoci (vyvolání) důstojné smrti za podmínek stanovených návrhem zákona, které je vyjmuto z působnosti trestních předpisů, od potenciálního spáchání trestného činu při nedodržení podmínek zákona,“ uvádí návrh.

Jste za jasně stanovených podmínek pro zavedení eutanazie?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. března 2017. Anketa je uzavřena.

ANO 8634
NE 1671
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...Najdete na iDNES.cz