České volby možná čeká velká obměna. Hlasy ve Sněmovně ale návrh ústavního zákona nemá jisté. Ilustrační snímek

České volby možná čeká velká obměna. Hlasy ve Sněmovně ale návrh ústavního zákona nemá jisté. Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Chcete volit, nebo stokorunu? Strany chtějí obrnit volby před populisty

  • 464
Češi by mohli už na podzim 2017 volit poslance systémem, který dává větší váhu voličům cenícím si svého hlasu více než - v přepočtu - čtyř piv. Do Sněmovny totiž míří návrh na velkou změnu volebního systému. Podle něj by měli všichni lidé, kteří se ve volební místnosti zřeknou hlasu, nárok na stokorunovou odměnu.

Podle informací iDNES.cz návrh vznikl ve společné dílně vyjednavačů ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a ODS. Tedy dvou vládních a dvou opozičních stran, které se vzájemně pokládají za „systémové“.

Jak by v praxi vypadala jedna z nejrevolučnějších změn volebního systému v dějinách českého volebního práva?

Lidé by po příchodu do volební místnosti mohli požádat buď o hlasovací lístek, nebo o zvláštní stokorunovou „stravenku“. Tím by se vzdali práva hlasovat v daných volbách - člen volební komise by proškrtl řádek s jejich jménem. Poukázku by šlo utratit za cokoliv včetně drogerie, alkoholu či cigaret. Počítá se s tím, že by možnost lákala právě hlavně voliče populistických stran.

Ústavní návrh potřebuje 120 hlasů poslanců

Není zatím zřejmé, jak by mohl návrh parlamentem projít. Jako ústavní zákon potřebuje získat třípětinovou podporu, tedy hlasy 120 poslanců. Čtyři strany, které na něm pracují, ale mají jen 105 hlasů.

„Budeme potřebovat nějaké hlasy například od ANO,“ připustil pro iDNES.cz mimo záznam jeden z poslanců ODS s tím, že opatrné sondování už začalo.

Právě ODS a TOP 09 ale vnímají Babišovo hnutí jako protisystémové a populistické. V minulosti jejich politici kritizovali, že se voliči ANO nechají „uplatit koblihou“. Například podle poslance ODS Radima Holečka na Babišem před volbami nabízené sladké pečivo „lidé skočili a budou velmi zklamáni“ (stenozáznam zde).

„Smyslem návrhu je bez narušení volebního práva odfiltrovat ovlivnění, které při volbách způsobí důvěra lidí v nerealistické návrhy antisystémových populistických spolků. Doba sociálních sítí značně usnadnila masové šíření informací včetně čirých lží. Lidé jsou pak dezorientovaní a to je živná půda pro populisty a lháře, kteří chtějí demokratický systém zničit,“ popsal pro iDNES.cz místopředseda jedné ze zmíněných stran, jenž si nepřál být jmenován.

Dodal, že se o návrh začal zajímat „jeden česky psaný proruský konspirační web“, k němuž zřejmě informace unikly od někoho z okruhu vyjednavačů.

„Z dotazů, které mi poslali, bylo znát, že chtějí záměr skandalizovat od samého začátku. Protože ruská propaganda pracuje s prvním dojmem, s tím, jak se ten který mediální příběh na začátku zarámuje. A prakticky všechny ty skupiny, které chtějí svrhávat české politiky a strany, se lísají k Putinovi. Náhoda? Nemyslím si,“ dodal s tím, že návrh oficiálně představí během středy.

Je to na hraně ústavy, ale ne za ní, připouští právník

Technicky vzato by sice populisty mohlo účinněji omezit například to, že by různou váhu volebního hlasu měli lidé různého vzdělání, nebo že by obdobnou roli plnil krátký „test vědomostí“ na volebním lístku. To ovšem není možné.

Je toto apríl?

Nedá se nic dělat, čtenáři nás odhalili. Děkujeme za podporu všem stoupencům myšlenky a přiznáváme se.

„Princip rovného všeobecného volebního práva říká, že volit smějí všichni a váha jednoho každého hlasu je stejná. Nelze tedy omezit účast jen na voliče určitého vzdělání, společenského postavení, vědomostí či libovolné jiné kvalifikace, než dosažení 18 let věku,“ řekl iDNES.cz ústavní právník Vladislav Baláž.

U návrhu, kterým se na následující schůzi mají začít zabývat poslanci, ale uznává, že ponechává voliči svobodu rozhodnutí. „O volební právo ho nepřipravuje, byť jej lze napadnout z toho hlediska, že není opodstatněný a může deformovat politickou soutěž,“ soudí.

Podle zdroje iDNES.cz hodlají předkladatelé přijít s argumentem, že návrh je férový. „Voličský hlas v zásadě už tu hodnotu má. Strana, která získá alespoň 1,5 % hlasů, obdrží za každý hlas stokorunu z rozpočtu. Je to jako kdyby volič u voleb dostal 100 Kč, a pak je formou poukázky předal ‚své‘ straně,“ uvedl zdroj, podle kterého by návrh rovněž podvodníkům prodražil (a tedy omezil) nelegální kupčení s hlasy (přehled článků o uplácení voličů najdete zde).

Padesát milionů korun za čtyři roky

Autoři návrhu zatím nechtějí mluvit o tom, nakolik by model vyšel, portál iDNES.cz ale orientačním propočtem došel k číslu v řádu desítek milionů korun za čtyři roky. Sněmovních voleb se účastní kolem pěti milionů lidí, kdyby deset procent z nich požádalo o „volební stokorunu“ místo hlasovacího lístku - jak se předpokládá - vyšlo by to na 50 milionů.

Část těchto peněz by se státu vrátila na spotřební dani či DPH, protože není pravděpodobné, že by „aktivní nevoliči“ své peníze spořili. Vyčíslit, zda a nakolik by naopak byl úspornější a efektivnější chod zákonodárného sboru, ale prozatím není jak.

Omezí podle vás navržená změna vliv populistů v politice?

celkem hlasů: 6850

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 7. dubna 2016. Anketa je uzavřena.

NE, je to ohrožení demokracie
NE, je to ohrožení demokracie 3591
ANO
ANO 3028
Teoreticky ano, ale ČR to nepotřebuje
Teoreticky ano, ale ČR to nepotřebuje 231

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video