Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Návrh na korunního svědka neprošel. Byl by to beztrestný práskač, říká Benda

  • 80
Sněmovna zamítla hlasy koalice a KSČM návrh sociálních demokratů na zavedení institutu korunního svědka. Kritici se obávali možného zneužívání. Vláda chystá vlastní úpravu. Nepůjde o korunního svědka, ale o zpřesnění institutu spolupracujícího obviněného.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) vláda vlastní návrh hodlá předložit na jaře.

Návrh na zamítnutí podal Marek Benda (ODS). "To, co je nám předkládáno, není korunní svědek, ale beztrestný práskač," řekl. Pro zamítnutí hlasovalo 110 poslanců, proti jich bylo 42.

Institut korunního svědka měl zavést možnost beztrestnosti pro pachatele, který by pomohl rozbít zločineckou strukturu, byť se na její činnosti podílel. O přerušení stíhání měl podle předlohy rozhodovat státní zástupce s písemným souhlasem nejvyššího státního zástupce. Podmínkou by bylo to, že korunní svědek by objasnil zločin s nejnižší sazbou osm let vězení. Podle Martina Peciny (ČSSD) by institut měl odstrašující význam pro mafiánské skupiny.

"Institut nelze zatratit, problémem je konkrétní legislativní podoba," řekl Pospíšil, který se obává jeho zneužívání. Vláda podle něho počítá se zpřesněním institutu spolupracujícího obviněného. Spolupachatel, který by přispěl k objasnění trestné činnosti, by byl beztrestný, nebo by dostal nízkou sazbu.

"O vyloučení z trestu nemůže rozhodovat nejvyšší státní zástupce, ale pouze soud. Musí být vždy vyslovena vina dotyčného," zdůraznil Pospíšil. V opačném případě by podle něho měla oběť trestného činu ztíženou možnost vymáhat materiální i nemateriální škodu.

Institut korunního svědka byl součástí balíčku, který připravil Pecina ještě jako ministr úřednické vlády Jana Fischera. Sněmovna před volbami návrh podpořila, v Senátu ale neuspěl.


Video