Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Návrh malých okresů se nebude líbit všude

  17:50aktualizováno  17:50
J i h l a v s k ý k r a j - Mapou snů nazývají úředníci Ministerstva vnitra druhý návrh rozdělení obcí do tzv. malých okresů. Právě teď jej dostávají na stůl starostové obcí a měst v kraji. Úředníci v něm částečně vyhověli požadavkům obcí na začlenění do jednotlivých správních obvodů a městům, která usilovala o to, aby jako pověřená města třetího stupně převzala kompetence po zanikajících okresních úřadech. Představitelé kraje jsou nicméně přesto přesvědčeni, že se ministerstvo neubírá tou nejlepší cestou.

"Mapu jsme zpracovali na základě požadavků a přání obcí. Některé požadavky jsou jasné a neměnitelné. Stanovili jsme například zásadní a nezměnitelné kritérium velikosti správního obvodu, který by měl mít minimálně patnáct tisíc obyvatel," řekl Jiří Marek , ředitel odboru pro reformu veřejné správy Ministerstva vnitra. Podle něj by totiž úředníci v menších obvodech rozhodovali ve stejných záležitostech méně často, a naopak by měli na starosti více věcí, což by bylo na úkor kvality. V návrhu tak na budoucí pověřený úřad neprošly například města Telč, Pacov, či Náměšť nad Oslavou, ani Ledeč nad Sázavou. "Nebylo možné vyhovět všem. Hranici velikosti obvodu podle počtu obyvatel jsme stanovili striktně a byli bychom neradi, kdyby docházelo k výjimkám. Konečné řešení však bude mít v rukou parlament," dodal Marek.

FORMA SE NELÍBÍ
Přestože nynější druhé návrhy, jak by mělo rozčlenění země na malé okresy vypadat, budou ještě podléhat připomínkování jednotlivých měst a obcí, hejtman Jihlavského kraje František Dohnal je přesvědčen, že jde pouze o velmi špatnou podobu demokratické diskuse se zastupitelstvy. "Mám dojem, že bychom se byli schopni v krajích s jednotlivými starosty domluvit podstatně rychleji a bez emocí, aby byly kompetence předány těm obcím, které je jsou schopny vykonávat," řekl Dohnal. "Nevím, proč si ministerstvo vnitra myslí, že jen ono je povoláno rozhodnout, která část kompetence státní správy se má vykonávat v Chotěboři a která třeba v Havlíčkově Brodě."

MĚSTA SE NEVZDÁVAJÍ
Starostové měst, jimž přání ministerští úředníci nesplnili, se nevzdávají a jsou odhodláni bojovat za vytvoření malého okresu dál. V jihlavském okrese například vyhovělo kritériím minimální velikosti správních obvodů pouze město Jihlava. "Samozřejmě doufám, že budeme pověřenou obcí třetího stupně, budeme se o to dál snažit. Kdyby se nedejbože stalo, že bychom přece jen vypadli, museli bychom na to nějak reagovat, ale nevím už pak jak," řekl tajemník Městského úřadu v Telči, která ministerskému kritériu minimální velikosti správního obvodu nevyhověla. "Budeme argumentovat tím, že na našem území je menší hustota obyvatel, než jinde," naznačil další postup tajemník.

Také v Kamenici nad Lipou se nevzdávají. Město se pravděpodobně bude snažit přesvědčit některé další obce, aby je přijaly za svůj správní okres. "S kolegy se k tomu neprodleně sejdeme a domluvíme se na dalším postupu, protože čas v tomto případě poběží velice rychle. Náš zájem samozřejmě trvá," řekl starosta města Jan Sadílek.

ZMĚNA HRANIC?
Vytváření malých okresů komplikují také snahy některých okrajových částí kraje o přičlenění k jinému. Několik obcí z okresu Žďár nad Sázavou tak například usiluje o připojení k Brněnskému kraji, a tak k možnému malému okresu k Tišnovsku. Díky tomu však Tišnov neví, kolika obyvatelům bude jeho spádové území sloužit. "Jde o obce Dolní a Horní Loučky, Skyje, Újezd, Žďárec, Kuřimské Jestřebí, Nová Ves, Borač, Doubravník, Nedvědice a další celkem s přibližně sedmi tisíci lidmi. Bude však záležet na krajských zastupitelstvech, zda vyprodukují zákonnou iniciativu ke změně hranic," řekl starosta Tišnova Petr Fruhwirt.

Změna hranic by se dotkla také Dukovan, které by zřejmě chtěly spadat pod malý okres Moravský Krumlov, ale nyní jsou v Jihlavském kraji. "Změny hranic krajů však ministerstvo řešit nemůže, to je v kompetenci nového zákona přijatého parlamentem. My navrhneme u sporných obcí variantní řešení, tedy kam by spadaly v jednom kraji a kam ve druhém," doplnil Marek z ministerstva vnitra.

ČAS BĚŽÍ RYCHLE
S dokumentem seznamujícím obce s (v pořadí druhým) návrhem rozčlenění na malé okresy by se měly obce a města v kraji seznámit během následujících dnů, kdy jim jej budou distribuovat příslušné okresní úřady. Nejpozději do 29. března by se obce k návrhu měly po projednání v zastupitelstvech vyjádřit v přiloženém dotazníku. "Své reakce mohou podat buď přímo Ministerstvu vnitra, nebo skrze okresní úřady. Pak se bude zpracovávat další vyhotovení mapy. Na podzim by se o její podobě mělo už diskutovat finálně," řekl Jan Souček, vládní zmocněnec pro Jihlavský kraj.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz