Herní „špioni“ jsou doma. Velkou oslavu neplánují, moc nespali

  • 221
Ivan Buchta a Martin Pezlar, dva počítačoví vývojáři, kteří byli kvůli podezření ze špionáže od září v řeckém vězení, jsou zpátky v Česku. Domů přiletěli ve čtvrtek, čtvrt hodiny před jedenáctou hodinou dopoledne, přímou linkou z Atén.

Na pražském letišti na Ivana Buchtu a Martina Pezlara čekali rodiče, přátelé, ale i právnička Dagmar Raupachová, která rodinám pomáhala v Česku. Dvojice mužů vyšla po odbavení v 11:12 do letištní haly. Následoval potlesk. Rodiče se rozbrečeli a vydali se je přivítat.

"Teprve teď tomu skutečně věřím," řekl Martin Pezlar po přivítání s rodinou. Přiznal, že nemají moc naspáno, proto neplánuje na večer nic velkého. "Budu hlavně s rodinou, blízkými," řekl iDNES.cz. Ivan Buchta prý zajde s otcem na pivo.

Podobné pocity jako oba muži prožívali i jejich příbuzní. "Myslím, že jsem něco volala. Nejdřív jsem volala Martine, pak jsem ho mačkala, ale moc si z toho nepamatuju," neskrývala dojetí matka Martina Pezlara.

Vývojáře držel nad vodou kontakt s rodinou

"Strašně nás podporovala rodina i lidi z komunity. Obrovská energie šla skrze dopisy, telefonáty. To, že lidé venku o nás vědí a stojí při nás, pro nás bylo strašně důležité a nabíjelo nás to energií," popisoval Pezlar, co jim pomáhalo při pobytu za mřížemi.

"Všechny tyhle věci nás doslova nabíjely," dodal bezprostředně po příletu Buchta. V řecké vazbě měl totiž podle něj člověk tendence podlehnout pocitu, že za mřížemi bude ještě velice dlouho.

Oba propuštění programátoři se chtějí v dohledné době vrátit ke své práci. "Až se otřepu. Za týden, možná za měsíc, nevím," řekl novinářům v příletové hale Pezlar. O tom, že by na základě vlastní zkušenosti navrhl hru z vězeňského prostředí, však neuvažuje. "Vězení už nechci ani vidět,"prohlásil.

Na Ivana Buchtu a Martina Pezlara čekaly na letišti netrpělivě jejich matky

Ve vězení strávili čtyři měsíce

Anabáze obou vývojářů začala loni v září. Programátory řecká policie zadržela během dovolené na ostrově Limnos, kde podle policie fotili a natáčeli vojenské objekty. Buchta i Pezlar pracují pro společnost Bohemia Interactive, která vyvíjí vojenské simulátory.

Strašně se nám ulevilo, říká sestra jednoho z vývojářů

Mezi příbuznými, kteří netrpělivě čekali na přílet dvou českých programátorů, byla i sestra Ivana Buchty Jana. I na ní bylo jasně patrné, že jí spadl kámen ze srdce. Své pocity popsala i iDNES.cz.

Jaké to je, vidět po takové době svého bratra?
Je to úleva, velká úleva, že to dopadlo takhle nečekaně. Kdo to nezažije, tak neví, jak se člověku uleví, že jsou kluci venku. Že i Řecko to bude posuzovat tak, že šlo v podstatě o omyl.

Jak v rodině vypadaly poslední řekněme tři, čtyři dny?
V neděli jsme se všichni cítili nejhůř za celou dobu, včetně Ivana. A teď to bylo jako rána, bomba, neuvěřitelné. Nikdo to nečekal.

Jak celé čtyři měsíce prožívala jeho těhotná manželka?
Byla smutná, ale pořád se to snažila vidět pozitivně. Říkala: 'Já ještě budu těhotná, až se vrátí.' Což se sice splnilo, ale bylo vidět, že čím déle to trvalo a čím hůř to pro kluky vypadalo, tím byla smutnější. Ale nedávalo to tak najevo, snažila se držet kvůli tomu miminku, ale i kvůli nám. A když jsme se to dozvěděli, tak takhle šťastnou jsem ji dlouho neslyšela. Lence musíme strašně poděkovat, brácha má strašně dobrou ženu.

Oba programátoři celou dobu tvrdili, že si vojenskou základnu fotili za jízdy z auta a nevšimli si varovné cedule. Jak iDNES.cz řekl jejich řecký právník, na uvěznění stačilo sedm fotografií a stejný počet snímků z videa (více se dočtete zde).

Buchta s Pezlarem si po zatčení podali žádost o propuštění na kauci, tu však řecká komise koncem října zamítla. Mezitím se do jednání zapojily i politické špičky - se svými protějšky vyjednávali premiér Nečas i šéf diplomacie Karel Schwarzenberg. Prezident Klaus požádal řeckou hlavu státu, aby případ sledovala (celý Klausův dopis si můžete přečíst zde).

Další žádost o propuštění si programátoři podali v prosinci, tentokrát už úspěšně. V úterý ministerstvo zahraničí informovalo, že kauce byla stanovena na 5 000 eur na jednoho (o rozhodnutí řecké justice si více přečtěte zde). Vězení opustili ve středu poté, co právník složil kauci.

"To se nedá popsat, my jsme radši s ničím nepočítali. To je neuvěřitelné," rozvzlykala se matka Martina Pezlara poté, co se novinku dozvěděla (více o její reakci čtěte zde). Potěšení neskrýval ani právník Panajotis Elestheriou. "Podezření ze špionáže je závažná věc, vyjednat propuštění nebylo jednoduché," řekl iDNES.cz.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video