Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Pan Kakao“ je zpátky. ČSSD chce, aby Kraus vyjednával o krajské koalici

  8:06aktualizováno  8:06
Návrat do vyšších pater politiky po sérii kontroverzních kauz? Liberecký exposlanec za ČSSD Michal Kraus, mediálně známý hlavně jako "kakaový král", pomáhá hnutí poslance a exministra školství Josefa Dobeše. A sociální demokraté ze Semil požadují, aby se bývalý poslanec podílel na vyjednávání krajské koalice.

Michal Kraus (vlevo) s odstupujícím hejtmanem Stanislavem Eichlerem na čtvrteční konferenci o sportu v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dobešovo Hnutí pro sport zatím sbírá podpisy nutné k zaregistrování. V kostce požaduje, aby peníze z hazardu šly beze zbytku do sportovních organizací, které se po krachu Sazky potýkají s nedostatkem peněz. A podle něj živoří.

Se svojí vizí objíždí všechny kraje a sbírá tisícovku podpisů nutných k zaregistrování. Ve čtvrtek měl dostaveníčko i v Liberci.

Michal Kraus panelovou diskusi moderoval. Byli na ní přítomni vrcholoví sportovci, zástupci tělovýchovných jednot a třeba i Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR a šéf jabloneckého fotbalového klubu.

V krajské politice nebyl moc vidět, každý ho spojuje s Ghanou

"Pan Kraus není v nejužším přípravném výboru. Ale je to člověk, který se v tom velmi angažuje. Což neznamená, že ve výboru ještě nemůže být. Ale záleží na jeho rozhodnutí," uvedl Josef Dobeš.

Michal Kraus

Absolvent několika vysokých škol. Od roku 1986 byl poslancem České národní rady. V letech 1992-2006 zasedal v Poslanecké sněmovně, kde se soustředil na finanční problematiku. Působil mimo jiné jako místopředseda rozpočtového výboru nebo člen dozorčí rady Fondu národního majetku ČR. Pak vstoupil do ČSSD, v roce 2006 rezignoval na poslanecký mandát v souvislosti s "kakaovou aférou". Nyní je předsedou Okresního výkonného výboru ČSSD v Semilech.

Michal Kraus na tiskové konferenci ČSSD. (27. dubna 2010)

Michal Kraus

"Michal Kraus je člověk, který rozumí sportu a v něčem se pro sport i obětoval a pro mě je dobrý spojenec. Já se spojím se všemi, kteří budou 'kopat' ve prospěch sportu, tedy pro dobrou věc," naznačil Dobeš.

Michal Kraus je člen představenstva FK Baumit Jablonec. Dnes říká, že jeho ambicí je vrátit podporu sportu na úroveň kolem přelomu tisíciletí.

"Ve sportu se pohybuji skoro padesát let a ve všech veřejných funkcích jsem jej podporoval. Financování sportovního hnutí se dostalo do krize. Logicky mám zájem na tom, aby sport začal být i politickým tématem," uvedl Kraus.

Jedním z nejznámějších případů spojených s Krausovým jménem je ten, ve kterém společně s podnikatelem Františkem Rigem zakoupil podnik na zpracování kakaových bobů v africké Ghaně. Podnikatel později pykal za podvody. A Krause aféra stála poslanecké křeslo. Nebyl totiž schopen vysvětlit, kde sehnal dva miliony na zálohu za továrnu. V krajské politice o něm nebylo slyšet.

Kraus: Vyjednávat o koalici bych uměl

Zůstal ale v čele ČSSD v Semilech. A právě ta žádá, aby došlo ke změně týmu, který vyjednává o budoucí krajské koalici. Měl by prý být "tvořen dostatečně kompetentními a zkušenými vyjednavači", uvádějí jednomyslně členové okresního výboru ČSSD v Semilech.

Za takového schopného vyjednavače požadují Michala Krause, "který vedl úspěšně vyjednávání o krajské koalici ve všech předchozích případech", píše se v textu schváleném všemi členy semilské ČSSD. Zároveň souhlasí s požadavkem Starostů, aby ČSSD v krajském zastupitelstvu nezastupovali Martin Sepp a Zdeněk Bursa, který je obviněn z porušování zákona.

O tom, zda by mu role vyjednavače seděla, si kdysi vlivný politik myslí následující: "Myslím, že to je věc, se kterou bych uměl naložit. Muselo by to ale chtít krajské vedení sociální demokracie. A tam, kde není poptávka, nemůže existovat ani samotná skutečnost," řekl Kraus.

Půtovi je jedno, kdo bude ve vyjednávacím týmu

Podle něj jsou navíc kauzy ghanské továrny na zpracování kakaa i peněz pro neziskové sportovní centrum v Harrachově, které šly do výstavby luxusního hotelu a o nichž jako předseda rozpočtového výboru Sněmovny rozhodoval, lživé a mediálně vykonstruované.

"Jsem dalek toho, radit našim partnerům v krajském zastupitelstvu, koho zvolit do vyjednávacího týmu. Je to jejich věc," komentoval požadavek semilské ČSSD vítěz voleb, lídr Starostů Martin Půta.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz