Žadatelé o azyl v táboře v ostrovním státě Nauru na archivní fotce z roku 2001.

Žadatelé o azyl v táboře v ostrovním státě Nauru na archivní fotce z roku 2001. | foto: AP

Uprchlíci na Nauru zažívají bití i zneužívání, v bezmoci si sešívají rty

  • 244
Více než dva tisíce případů napadení, pohlavního zneužívání, obtěžování a sebepoškozování bylo zaznamenáno v letech 2013 až 2015 v australském detenčním táboře pro uprchlíky v tichomořském ostrovním státě Nauru. Nejčastěji byly oběťmi děti. Ukazují to dokumenty zveřejněné webem The Guardian.

Z celkem 2 116 incidentů figurovaly děti v 1 086. V táboře přitom ve sledovaném období tvořily děti sotva 18 procent. Reportéři britského deníku Guardian nalezli v dokumentech z tábora různé stížnosti. Například na hlídače, který údajně zkroutil jednomu chlapci ruku za záda, přitiskl ho na stěnu a hrozil mu, že ho zabije. Nebo na jiného strážce, jenž prý zfackoval malého chlapce, který si hrál s jeho rádiem.

Uprchlická krize

Žadatelé o azyl opakovaně hlásili i sexuální obtěžování nebo znásilnění. V roce 2014 oznámila dívka, která pomáhala ve škole, že jí hlídač dělal neslušné návrhy. Dívka žádala, aby se směla sprchovat čtyři minuty místo dvou. Hlídač jí na to údajně řekl, že její žádost schválí, pokud se bude smět dívat. Dívka, která při hlášení incidentu plakala, neřekla, jestli mu vyhověla, nebo ne.

V dokumentech jsou zaznamenány také mnohé případy sebepoškozování. Například jedna dívka si v září 2014 sešila rty, ale strážce se jí prý jen vysmál. Další z děvčat si zapsalo do deníku, že je unavené, nenávidí tábor a chce zemřít. „Sebepoškozování jako sešívání rtů jsou protestem, který je běžný mezi vězni. Je to demonstrace stavu, kdy se cítí bezmocní a bez hlasu,“ řekl lékař Peter Young.

Případy se prošetřují, brání se ministerstvo

„Z těchto dokumentů i z našeho vlastního vyšetřování je patrné, že mnozí lidé v táboře byli kvůli špatnému zacházení na Nauru dohnáni na hranici fyzického a duševního zhroucení,“ napsala představitelka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International Anna Neistatová.

Živoření a myšlenky na sebevraždu. Ostrov Nauru je noční můrou uprchlíků

Podle australského ministerstva pro imigraci a ochranu hranic zveřejněné dokumenty jen dokazují, že se veškeré incidenty v táboře podrobně zaznamenávají. Nyní se však snaží ověřit, zda všechny nahlášené případy policie na Nauru skutečně řešila. „Je ale třeba zdůraznit, že mnohé z těchto zpráv jsou nepotvrzená obvinění,“ poznamenalo ministerstvo v prohlášení.

Největší stín podezření padá na pracovníky tábora - strážce, učitele či zdravotníky, kteří se měli o žadatele o azyl starat. Oběti také obviňují pracovníky společnosti Wilton Security, která byla najatá k hlídání detenčního tábora.

Austrálie uplatňuje přísnou azylovou politiku a běžence, kteří doplují k jejím břehům, zadržuje a posílá do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Canberra těmto zemím za provozování táborů platí. Australská vláda prohlašuje, že tímto způsobem bojuje s převaděčstvím a nelegální migrací. Kritici ale poukazují právě na špatné životní podmínky v detenčních zařízeních.

Ostrovní stát Nauru v Tichomoří

Ostrovní stát Nauru v Tichomoří

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video