Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Čárky a velká písmena straší skoro každého. Speciál shrnuje chytáky

  • 84
Máte problémy s čárkami ve větách nebo s psaním velkých písmen ve složitých názvech či jménech ulic? Nejste sami, tyto pravopisné jevy dělají lidem největší problémy.

Někdy je skutečně těžké na první pohled poznat, co je správně - věděli jste například, že zatímco slovo indián se píše malým počátečním i, Eskymák má nárok na písmeno velké? Protože zatímco původní obyvatelé Ameriky jsou na tom stejně jako běloši nebo černoši, Eskymáci jsou samostatným národem. Indiáni nárok na velké písmeno získávají teprve, když dojde na Apače, Siouxe nebo Komanče.

Průvodce češtinouČtěte v pátek, 14. 3.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Jasně daná jsou také pravidla, která určují, jak se píší názvy ulic - správně je například U Panského dvora, ale také K Novému Spořilovu, protože zatímco dvůr je jen obecné pojmenování, Spořilov je místní čtvrtí, která se vždy píše s velkým písmenem. Více možností zápisu není.

To s čárkami ve větách je to někdy složitější. Určit v souvětí, že mezi dvě věty vedlejší patří čárka, moc těžké není. Větším chytákem bývají věty jednoduché s různými doplňky a přístavky. Naštěstí jsou tu pravidla trochu benevolentní. A i když použití či nepoužití čárky může rozhodovat o mírném významovém posunu, ani v jednom případě nemusí jít o chybu.

Bojíte se, že se znemožníte, protože napíšete text plný chyb v čárkách nebo velkých písmenech? Nemusíte, protože jsme pro vás připravili další speciální přílohu deníku MF DNES nazvanou Nová čeština. Najdete v ní padesátku chytáků, v nichž se často chybuje - kromě čárek a velkých písmen jsme se zaměřili také na shodu přísudku s podmětem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video