Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dvojka afghánské al-Káidy je po smrti, NATO zničilo základnu povstalců

  13:03aktualizováno  14:49
Při leteckém úderu NATO v provincii Kunar na afghánsko-pákistánských hranicích byl zabit druhý nejvýše postavený muž teroristické sítě al-Káida v oblasti. Sachra al-Taifího koaliční síly dopadly v jedné z nejnebezpečnějších oblastí Afghánistánu, kde mají povstalci v nepřístupných horách dobře opevněné tábory a pašují tudy ze sousedního Pákistánu zbraně.

Americký pěšák obsluhuje raketový systém TOW na předsunuté základně v afghánské provincii Kunar. (srpen 2011) | foto: Reuters

Aliance zaútočila na povstalce v neděli v odlehlém okrese Watapur provincie Kunar. Při náletu byl zabit druhý nejvlivnější muž al-Káidy v Afghánistánu Sachr al-Taifí a ještě jeden další člen teroristické sítě, potvrdilo velitelství mezinárodních sil ISAF. Informace zveřejnili spojenci až nyní kvůli identifikaci.

Al-Taifí, původem ze Saúdské Arábie, byl známý rovněž pod jmény Musak nebo Násim, právě přes provincii Kunar pravidelně cestoval mezi Afghánistánem a Pákistánem a podle NATO plnil rozkazy přímo od nejvyššího velení al-Káidy.

Taifí velel zahraničním povstalcům v Afghánistánu a řídil atentáty na koaliční a afghánské síly. Povstaleckým skupinám dodával přes hranice zbraně a výbušniny. Po pašeráckých horských stezkách také přiváděl do Afghánistánu nové rekruty, kteří prošli v Pákistánu výcvikem a měli se zapojit do boje.

Malá provincie Kunar leží na afghánsko-pákistánské hranici a je považována za jednu z nejnebezpečnějších oblastí země. Kromě povstalců Talibanu zde totiž mají v nepřístupných horách dobře ukryté tábory právě i operativci al-Káidy. Navíc v případě jakéhokoliv nebezpečí se rychle stahují na nepřehledná kmenová území v sousedním Pákistánu.

Úder v srdci povstalců

Spojené státy avizovaly, že se chtějí nyní více na tuto oblast zaměřit. Paradoxně přitom před časem odsud své bojové jednotky stáhly, když zde během těžkých každodenních bojů přišly o více než sto vojáků.

Americký voják pozoruje rozeklané soutěsky v afghánské provincii Kunar (srpen

Americký voják pozoruje rozeklané soutěsky v afghánské provincii Kunar (srpen 2011)

Minometný tým americké armády odpovídá rázně na útok povstalců, kteří pálili po

Minometný tým americké armády odpovídá rázně na útok povstalců, kteří pálili po základně Michigan v provincii Kunar. (7. srpna 2009)

Americký vrtulník Chinook startuje z předsunuté základny v afghánské provincii

Americký vrtulník Chinook startuje z předsunuté základny v afghánské provincii Kunar (srpen 2011)

Kvůli neproniknutelnému terénu, kde se lze pohybovat prakticky jen pěšky, sítě jeskynních systémů a blízkosti pákistánské hranice je celá oblast považována za jakousi "pevnost" povstaleckých skupin. V období od ledna 2006 do března 2010 bylo více než 65 procent všech útoků povstalců provedeno právě v Kunaru.

Teroristická síť zde má z minulosti velmi úzké vztahy s místními kmeny. Právě tady se měl kdysi krátce ukrývat i Usáma bin Ládin. Jednotlivé buňky teroristů se nyní relativně bezpečně objevují hned v osmi z patnácti okresech provincie.

Už v minulosti tady koaliční síly dopadly několik vůdců Talibanu. V prosinci 2010 komando speciálních sil zabilo Abu al-Masrsí Ichlase, Egypťana který byl šéfem operací al-Káidy. V říjnu 2010 americký letoun vybombardoval tábor al-Káidy v údolí Korengal a při náletu byl zabit Abdalláh Umar al-Kurajší, který do té doby řídil všechny aktivity arabských bojovníků v provinciích Kunar a Núristán. Rok předtím zde byl zabit šéf výcviku v jednom z táborů al-Káidy Karí Masiulláh, který "vyučoval" povstalce, jak vyrobit improvizované výbušné systémy a jak je správně "nainstalovat".

Několikrát se do hledáčku speciálních sil dostal i nejvýše postavený muž al-Káidy v oblasti a zároveň jeden z velitelů Talibanu Karí Zia Rahman. Ten, v hantýrce amerických vojáků přezdívaný jen jako QZR, během let přežil v Kunaru nejméně tři velké operace spojenců na jeho dopadení.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz