Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO vyzkoušelo elitní jednotky

  9:34aktualizováno  9:34
Severoatlantická aliance poprvé vyzkoušela nové speciální síly rychlé reakce, které mají v budoucnu zasahovat v ohniscích konfliktů kdekoliv na světě do pěti dnů. Do prvních rozsáhlých manévrů na tureckém pobřeží se zapojili i čeští chemici.

Cvičení sil rychlé reakce poblíž tureckého města Doganbey přichází jen měsíc po jejich oficiálním představení.

"Je to důkaz toho, že si aliance plně uvědomuje dramatické změny v mezinárodním bezpečnostním prostředí," řekl vrchní velitel sil NATO v Evropě, americký generál James Jones.

Na vybudování nových sil rychlé reakce NRF (NATO Response Forces) se členské země aliance dohodly před rokem při listopadovém summitu NATO v Praze. Po roce už disponuje aliance jádrem nových sil, které čítá na 9 tisíc vojáků ze 14 zemí. V případě nasazení musí být schopny zasáhnout kdekoliv na světě do pěti dnů.

Cvičení v Turecku má prověřit schopnosti nových sil rychlé reakce čelit takzvaným novým hrozbám. V rámci scénáře manévrů mají elitní výsadkáři, námořníci a piloti ochránit pracovníky OSN a civilisty před teroristy, kteří pobřeží Turecka ohrožují.

Do Turecka odcestovalo podle sdělení tiskové služby Ministerstva obrany České republiky i 16 českých vojáků protichemické obrany z Liberce. Cvičných misí se však nezúčastní, mají za úkol pouze prezentovat jednotku protichemické a protibiologické obrany, která bude připravena v rámci nových sil rychlé reakce NATO od letošního prosince.

Plné bojeschopnosti mají síly rychlé reakce dosáhnout v říjnu roku 2006, tehdy by měli velitelé mít k dispozici až 20 tisíc vojáků. Hlavním velitelem bude britský generál Jack Deverell.

V krizových oblastech, kam budou jednotky vysílány, musí v pozicích bez cizí pomoci vydržet měsíc.  Síly rychlé reakce NATO budou připraveny k okamžitému nasazení prakticky neustále, zdůraznil generál James Jones. Dosud podobné jednotky aliance sestavovala jen v případě potřeby.

Právě takové jednotky pro nasazení v nejrůznějších operacích, od válečných konfliktu až po katastrofy, alianci dosud chyběly.

Nové síly budou jakousi originální "skládačkou" z pozemních, vzdušných i speciálních jednotek. Nejpočetnější kontingent poskytlo Španělsko - 2200 vojáků. Francie dala k dispozici 1700 vojáků, Německo 1100, Spojené státy zatím 300, Česká republika 80 a sousední Polsko prozatím jen 20 vojáků. U Francie je poskytnutí takového kontingentu o to významnější, protože vystoupila z vojenských struktur aliance.

Pozemním silám bude velet Turecko, Španělsko pak speciálním námořním silám. Na jádro sil budou navazovat specializované síly, jako například jednotky protichemické a protibiologické ochrany.

Letectvo nových sil rychlé reakce by mělo podle posledních informací sídlit na americké základně v německém Ramsteinu. Tam by měla mít aliance k dispozici bojové, transportní i průzkumné letouny. Vojenští plánovači aliance počítají s tím, že v době plné bojeschopnosti nových sil, by z Ramsteinu mohla aliance uskutečňovat až 200 bojových operací denně.

Během příštího roku mají jednotky dosáhnout počátečního stupně operační kapacity. Škála možných operací má sahat od nebojového nasazení při evakuaci obyvatelstva, humanitární pomoci až po operace na udržení míru a boj s terorismem.

Česká republika zatím vyčlenila pro síly rychlé reakce dvě čety chemické ochrany z Liberce, jednu četu pro chemický průzkum a dekontaminační skupinu - celkem 80 vojáků. Příští rok by se měl kontingent rozrůst na celý prapor. Stejně jako ostatní součástí sil rychlé reakce musí být čeští chemici připraveni vyrazit do mise během pěti dnů.

Na zapojení se do struktur nových sil se připravovali čeští vojáci už od loňska. Česko totiž nabídlo své jednotky do nových sil takřka jako první. Při bojových operacích by měli čeští vojáci být součástí turecké nebo francouzské brigády.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....Najdete na iDNES.cz