Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO vstoupí do koalice proti IS. Nikdy nepřestaneme bojovat, řekl Trump

  12:39aktualizováno  22:27
Severoatlantická aliance vstoupí do mezinárodní koalice bojující proti takzvanému Islámskému státu (IS). Před schůzkou hlav států a předsedů vlád v Bruselu to oznámil šéf NATO Jens Stoltenberg. „Bude to silný politický signál, jasný signál a poselství jednoty v boji proti terorismu,“ prohlásil.

Letoun AWACS | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Aliance podle Stoltenberga zesílí svůj příspěvek k boji s terorismem. Přistoupení NATO jako celku do široké koalice v boji proti IS je pak jedním z několika prvků. Silnější zapojení NATO do boje proti terorismu potvrdili šéfové států a vlád členských zemí.

„Rozhodli jsme se rozšířit naši podporu globální koalice k porážce Islámského státu,“ uvedl Stoltenberg. Upozornil však, že to nebude znamenat, že by Aliance vyslala do Iráku či Sýrie početné jednotky, které by s islamisty přímo bojovaly.

NATO otevřelo novou centrálu v Bruselu. Přeletěly nad ní české gripeny

Do široké koalice vedené Spojenými státy jsou zapojeny prakticky všechny členské státy NATO. Aliance dosud koalici pomáhala svými radarovými letouny AWACS a nyní podle Stoltenberga podporu ještě rozšíří. Letouny mají být využívány nejen ke sledování vzdušného prostoru a podpoře úderů, ale sloužit zároveň jako centrály pro koordinaci provozu nad Sýrií a Irákem.

„Více letových hodin AWACS, větší sdílení informací a více možností pro tankování za letu,“ konstatoval. Spojenci chtějí formálním vstupem do koalice především zlepšit koordinaci i posílit podporu bojových operací. Díky většímu počtu létajících tankerů pro doplňování paliva za letu budou moci letouny AWACS podnikat delší a častější mise.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové jde o významný důkaz odhodlání. „Všichni členové se znovu ujistí, že NATO zůstává hlavním bodem naší společné bezpečnosti,“ uvedla německá kancléřka.

K zintenzivnění boje proti terorismu vyzvala i britská premiérka Theresa Mayová a to především v souvislosti s pondělním útokem v Manchesteru.

Teroristé musí být poraženi

Americký prezident Donald Trump uvedl, že Spojené státy nikdy nepřestanou proti terorismu bojovat. Útok v Manchesteru označil za „krutý a barbarský“. „Nikdy se nezřekneme odhodlání porazit terorismus a dosáhnout trvalé bezpečnosti, prosperity a míru,“ prohlásil Trump poté, co odhalil památník útoků na New York a Washington z 11. září 2001.

Severoatlantická aliance se podle něj v budoucnu musí soustředit ve stejné míře na terorismus a ilegální migraci, stejně jako na hrozby z Ruska a ohrožení na svých východních a jižních hranicích. „Terorismus musí být zastaven, jinak hrůza, kterou jste viděli v Manchesteru a na tolika dalších místech nikdy neskončí,“ dodal Trump.

Trump tlačil na spojence. Ti jasné "všichni za jednoho" neslyšeli

Americký prezident se ale zároveň ostře ohradil proti těm spojencům z NATO, kteří na obranu nedávají tolik, kolik se zavázali. Jde o 23 z 28 členských zemí a patří mezi ně i Česká republika. „Neplatí, co by měli platit na svou obranu. To není spravedlivé vůči lidem a daňovým poplatníkům v USA,“ řekl s tím, že mnoho těchto zemí podle něj „dluží obrovské peníze z minulých let“ a Spojené státy v minulých letech dávaly na obranu více než všechny ostatní spojenecké země dohromady.

Aliance zřídí zpravodajské centrum

Souhlasná slova při příchodu do nové centrály NATO volil i český prezident Miloš Zeman. „Je potřeba bojovat proti Islámskému státu, to za prvé. A je třeba zvýšit rozpočet armády, jako byl za mne, když jsem byl premiérem,“ řekl. Česká republika dává na obranu jen zhruba procento HDP. Dohoda napříč politickým spektrem počítá s tím, že do roku 2020 by to mělo být 1,4 procenta.

Stoltenberg oznámil, že v centrále NATO zároveň vznikne nová „fúzní zpravodajská buňka“ pro sdílení informací, které se bude zabývat problematikou terorismu včetně takzvaných zahraničních bojovníků, kteří se z boje vracejí do Evropy. „Jmenujeme také zvláštního koordinátora NATO pro boj s terorismem,“ dodal.

Šéf NATO připomněl, že zhruba 13 tisíc vojáků NATO pomáhá cvičit afghánské bezpečnostní síly proti Talibanu a dalším skupinám v Afghánistánu. Spojenci nyní zvažují, že by výcvikovou a poradní misi posílili. „Nebudeme se vracet zpět k bojové operaci. Naším cílem je vycvičit afghánské síly, které umožní zvýšit jejich vlastní úsilí na stabilizaci země, v boji proti Talibanu, ale také v boji proti různým teroristickým skupinám včetně IS,“ uvedl.

Aliance také podel Stoltenberga v nejbližších týdnech vyhodnotí, jakým způsobem o několik tisíc vojáků misi rozšířit. Někteří ze spojenců dnes podle něj nabídli konkrétní příspěvky k navýšení jejich počtu.

Černá Hora poprvé na schůzce spojenců, členem bude v červnu

Podobně také v Iráku nebo v Jordánsku cvičí specialisté NATO tamější bezpečnostní složky pro boj s islamisty. „Výcvik místních sil je jednou z nejúčinnějších zbraní, kterou máme v boji s terorismem,“ řekl Stoltenberg.

Na silnějším zapojení NATO do boje s terorismem trvá nová americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa. „Myslím, že spojenci podpoří zapojení NATO a jeho formální členství,“ citovaly šéfa americké diplomacie Rexe Tillersona americká média.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Najdete na iDNES.cz