Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO „verbuje“ španělské mezky do mise v Kosovu

  14:54aktualizováno  14:54
Mírové jednotky NATO v Kosovu si zvykají na nejnovější a trochu netradiční vybavení. Nejde o žádná supermoderní vozidla ani zbraňové systémy, ale o zvířata - obyčejné mezky.

Mezek - kříženec osla a koně. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zvlášť vybíraní mezci z jihošpanělského regionu Murcia totiž dokážou i s nemalým nákladem bez jakýchkoliv problémů zdolat i horský terén, kde nejmodernější pásová a terénní vozidla zůstávají stát.

Pro několikadenní patroly v balkánských horách tak jsou naprosto ideální.

Zřejmě nejdále je s "testováním" mezků pro vojenské operace německý Bundeswehr. Němci už nakoupili několik mezků ze Španělska loni a dalších sedm pořídili před několik dny.

"Budou využíváni pro přepravu těžkých zbraňových součástí v horských oblastech a pro mírové a humanitární mise v obtížném terénu," potvrdil britskému deníku Daily Telegraph člen regionální vlády v oblasti Murcia Angel García Lidón.

Podle britského deníku je cena za jednoho takového mezka pro vojenské účely zhruba 80 tisíc korun. Vzrůstem malá ale velmi silná a vytrvalá zvířata chtějí vojáci pro přepravu těžkých břemen. Navíc i náklady na jejich "údržbu" jsou prakticky nulové, když místo plné nádrže těmhle rekrutům stačí jen trochu zelené trávy vedle stezky.

V jihošpanělské Murcii byl mezek donedávna velmi oblíbeným hospodářským zvířetem. Farmáři tyto křížence samice osla se samcem koně dříve používali na těžkou práci. Dnes se ze španělského venkova prakticky vytratil a několik zemědělců mezky chová jen z nostalgie.

Tenhle pracant pro vojenské účely unese až 150 kilogramů a ujde bez odpočinku bezmála 30 kilometrů.

Využití nejrůznějších živočichů ve vojenství znovuobjevuje mnoho armád světa. Američané experimentují například s delfíny, kteří už pomáhali s hledáním min v iráckých přístavech.

Na druhou stranu právě v Iráku došlo i zřejmě k největšímu zneužití zvířat pro teroristické útoky. V roce 2005 vyšlo najevo, že zatímco koaliční jednotky používaly v zemi stovky psů pro hledání výbušnin, iráčtí povstalci naopak psy opásali náložemi a poslali do boje jako živé bomby, které na dálku odpalovali.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz