Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO uctilo památku obětí z 11. září

  0:01aktualizováno  0:01
Brusel - Kolem sídla Severoatlantické aliance v Bruselu hlídkovaly desítky ozbrojených policistů. Uplynul přesně rok od teroristických útoků na Spojené státy. Vlajky členských zemí Aliance na prostranství před centrálou vlály na půl žerdi. Představitelé NATO v čele s generálním tajemníkem Georgem Robertsonem pak minutou ticha, položením věnců a modlitbami uctili památku obětí útoků z 11. září. Celý areál byl po dobu pietního ceremoniálu neprodyšně uzavřen.

"Když den poté, 12. září, Rada NATO aktivovala článek pět Washingtonské smlouvy, náš společný závazek kolektivní obrany, 19 zemí dalo jasně najevo sílu transatlantické solidarity," prohlásil v projevu generální tajemník George Robertson před stovkami diplomatů.

Robertson připomněl, že celý svět truchlí nad oběťmi z 11. září. Právě toto datum spojilo svět proti hrozbě terorismu - prvnímu velkému problému 21. století.

"Zatím jsme však naši válku nevyhráli. Civilizovaný svět musí následovat příklad předchozích generací a vytrvat. Musíme být připraveni chránit naši novou jednotu a hodnoty moderní společnosti, které se snaží teroristé zničit," varoval Robertson.

Americký velvyslanec Nicolas Burns podotkl, že právě spojenci poskytli šokované Americe obrovskou morální sílu a podporu.

"Podpis a použití pátého článku Washingtonské smlouvy bylo první dobrou zprávou pro americký lid. Byl to velkolepý čin solidarity. Věděli jsme, že naši přátelé jsou s námi," uvedl Burns s tím, že ačkoliv teroristé zaútočili na americké půdě, odrazily se následky útoků do všech končin světa.

"Útoky změnily náš svět navždy. Jsme zde a vzpomínáme. Pamatujeme si všichni strašné události v mé zemi. Připomínáme si jména obětí, obyčejných lidí, mladých i starých. Vzpomínáme na hrdinné hasiče, záchranáře i dobrovolníky, kteří přispěchali na pomoc. Pamatujeme si pasažéry letadla, kteří se bránili únoscům," řekl Burns.

Žádný Američan pak podle něj nikdy nezapomene na zprávy solidarity a pomoc z Evropy bezprostředně po strašlivých událostech. "Právě vy jste nám pomohli uzavřít mocnou koalici k obraně demokracie. Vy jste otevřeli přístavy a přistávací plochy, posílali speciální jednotky, bojové letouny a lékaře, vy jste pomáhali střežit americká města s letouny AWACS. Za to vše vám děkujeme," dodal Burns.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz