Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO naostro testuje protiraketový deštník, má zničit balistické střely

  17:39aktualizováno  17:39
Bude to první takřka ostrý test. Severoatlantická aliance během cvičení "Formidable Shield" u Skotska vyzkouší svůj protiraketový deštník. Tentokrát ale nepůjde o předem naplánované simulované ničení „nepřátelských“ balistických střel. Systém má zachytit a zneškodnit cvičné rakety bez předchozího varování.

Americký torpédoborec USS Ross u pobřeží Skotska odpaluje antiraketu ke zničení balistické střely | foto: U.S. NAVY

Na raketové střelnici v souostroví Hebridy západně od pobřeží Skotska odstartovalo dosud nevídané cvičení „Formidable Shield“, při kterém chce NATO otestovat schopnosti svého protiraketového deštníku.

Během následujících čtyř týdnů budou spojenecká plavidla, satelity ve vesmíru a síť senzorů na pevnině i v průzkumných letounech zkoušet zachytávat a ničit „nepřátelské“ protilodní a balistické střely. Půjde o dosud nejkomplexnější prověrku prakticky všech komponentů protiraketové obrany, které dohromady poskytují jednotlivé země Aliance.

Vůbec poprvé budou během cvičení i „neohlášeně“ vypáleny cvičné rakety, které má systém zachytit, sledovat a zneškodnit. Doposud bylo odpálení takových cvičných cílů představujících balistické střely vždy avizováno a jejich zneškodnění předem na vteřinu přesně rozplánováno. K dispozici bude tentokrát tucet takových cílů, které mají, prakticky jako v případě skutečného ohrožení, prověřit nejen samotné senzory, ale také koordinaci a řízení systému.

Reakce na KLDR? USA otestovaly antiraketu proti mezikontinentálním střelám

„Cílem je zdokonalit schopnosti naší protiraketové obrany a spolupracovat na tom, abychom demonstrovali naši společnou schopnost kooperativní bezpečnosti a kolektivní obrany,“ konstatoval velitel integrované protivzdušné a protiraketové obrany Aliance (IAMD) Shanti Sethi. S pokrokem raketových technologií musí být podle něj právě námořnictvo schopné zajistit rychlá a přesná obranná opatření. Proto při tomto cvičení hrají prim právě námořní síly.

Manévrů se účastní osm zemí: USA, Velká Británie, Kanada, Francie, Německo, Itálie, Španělsko a Nizozemsko. Do cvičení státy nasadí 14 plavidel, 10 letounů a zhruba 3 300 vojáků. Uzavřenou oblast raketové střelnice a především její široké okolí budou nepřetržitě monitorovat alianční letouny včasného varování AWACS.

„Severokorejské testy poukázaly na nebezpečí, že darebácké státy vyvíjejí střely s větším dosahem. Uspořádáním tohoto špičkového cvičení protiraketové obrany se spojeneckými námořními silami stojí Británie v čele dalšího rozvoje efektivnější obrany před touto rostoucí hrozbou,“ uvedl britský ministr obrany Michael Fallon.

Protiraketová obrana NATO

Protiraketová obrana NATO

Mezi hlavní pilíře cvičení budou patřit americké torpédoborce vyzbrojené antiraketami SM-3 určenými k ničení balistických střel a nizozemská velitelská fregata HNLMS De Ruyter. Ta bude poskytovat americkým plavidlům potřebné radarové údaje pro zneškodnění střel. 

Především díky novému speciálnímu radaru s označením SMART-L schopným detekovat cíle v exo-atmosféře na vzdálenost až dvou tisíc kilometrů. Výkonnými radary chce Nizozemsko postupně vybavit všechny čtyři své fregaty třídy De Zeven Provinciën. Podobně chtějí svá plavidla zmodernizovat také Dánsko a Německo.

Plavidla mají zaregistrovat odpálení střely a sledovat ji jako systém včasné výstrahy. Data budou přenášet do operačního velitelství protiraketové obrany NATO v německém Ramsteinu a to rozhodne o nasazení vhodných interceptorů - antiraket.

Do budování protiraketového deštníku NATO, zahrnujícího mezinárodní síť radarových stanic a senzorů, základen i lodí s antiraketami proti balistickým střelám, je zatím aktivně zapojena devítka zemí NATO.

V roce 2016 Aliance otevřela základnu protiraketové obrany s antiraketami v rumunském Deveselu. Podobnou základnu s antiraketami schopnými ničit balistické střely, budují USA ještě v Polsku. Stavba by měla být hotová do konce roku 2018. Kompletně má být deštník hotov do roku 2020. 

Tehdy by měl být schopný chránit území od Grónska po Azorské ostrovy. Kromě základen na pevnině do systému patří také americká bojová plavidla systému Aegis dislokovaná ve španělském přístavu Rota. Mezi další klíčové součásti pak patří radar včasného varování v Turecku.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...Najdete na iDNES.cz