Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO testuje expediční jednotky u Baltu

  8:50aktualizováno  8:50
NATO testuje své expediční jednotky, takzvané Síly rychlé reakce, které mají být schopné zasáhnout prakticky okamžitě kdekoliv na světě. Do rozsáhlých dvoutýdenních manévrů u Baltu se zapojí námořní, pozemní a vzdušné síly.

Síly rychlé reakce NATO. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Manévry probíhají na území Německa, Polska, Dánska a Švédska a v Severním moři a Baltském moři.

Scénář cvičení, složeného ze tří samostatných částí pod názvy Noble Mariner, Noble Award a Kindred Sword, má simulovat zásah expedičních jednotek NATO ve fiktivní válkou rozdělené zemi.

Na jednotky čekají cvičné operace včetně vylodění a úderů proti teroristům, hlídkování na moři, dohled nad spravovaným území, řešení ozbrojených sporů o ropná naleziště, zásahy proti pašerákům zbraní, obrana před chemickými zbraněmi nebo zajištění bezpečnosti etnických menšin před čistkami.

Do cvičných misí se zapojí námořní, pozemní i vzdušné síly Aliance. "Abychom byli schopni splnit kompletní expediční mise, naše mnohonárodní síly trénují a cvičí spolu pravidelně, aby neustále zdokonalovaly plánování, koordinaci a týmové dovednosti," uvedl ke cvičení velitel námořních sil NATO v Northwoodu admirál Brunell Nugents.

Síly rychlé reakce NATO (NATO Response Force - NRF) jsou speciální mnohonárodní jednotky, které slouží Alianci v případě, když je nutné okamžitě zasáhnout kdekoli na světě. Jednotky jsou připraveny vykonávat různé druhy misí, včetně civilní ochrany, mírových operací nebo použití síly.

NRF jsou nejvýznamnější silou NATO pro řešení aktuálních krizových situací. Operačního nasazení o síle 25 tisíc vojáků jsou schopny od loňského podzimu. Na vzniku expedičních jednotek se členské státy NATO dohodly během pražského summitu v roce 2002.

Jednotky NRF už Aliance nasadila na pomoc po hurikánu Katrina ve Spojených státech nebo po zemětřesení v Pákistánu. - více zde

Loni NATO svoje jednotky otestovalo na Kapverdských ostrovech u pobřeží afrického Senegalu. - více zde

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz