NATO se chrání, Praha je v klidu

  • 40
Brusel - Přestože bruselské sídlo NATO kvůli informacím o možném teroristickém útoku posílilo ochranu, Praha je zatím v klidu. "Spojenci mají stejné informace jako my," řekl během zasedání Bezpečnostní rady státu ministr vnitra Stanislav Gross. "Rozvědky vyhodnocují obrovské množství informací. Zatím se žádná nepotvrdila. Nemáme konkrétní informace, že by tam a tam měl proběhnout teroristický útok," dodal ministr.

Na summitu budou i cizí rozvědky
Ministr vnitra přesto zopakoval, že větší obavy než z demonstrací v ulicích během summitu NATO, má právě z možných teroristických útoků.

Ministr řekl, že české bezpečnostní složky jsou ve stálém kontaktu se zahraničními partnery.

"České struktury se rozšíří i o zástupce některých zahraničních zpravodajských služeb," řekl Gross.

"Nepůjde jen o členy americké rozvědky, jako tomu bylo před dvěma lety. Se svými delegacemi přijedou i zástupci dalších zpravodajských služeb," dodal.

Šéfové parlamentu přípravy pochválili
Na Grossovi byla na brífinku patrná únava, přesto před novináře vystoupil v dobré náladě. Přípravy bezpečnosti summitu, které leží na bedrech jeho resortu, byly totiž hned dvakrát pochváleny.

Ministr bral příklady z hospod

Zřejmě pocit dobře odvedené práce před summitem NATO přiměl ministra Grosse, aby novinářům při vysvětlování bezpečnostních opatření používal jako příkladu hospody.
"Když někdo například napíše v hospodě dopis a rozvědka zjistí, že data vůbec neodpovídají skutečnosti, je tato informace vyřešena okamžitě," odpověděl na otázku iDNES, jak rychle rozvědky dokážou informace vyhodnotit.
"Pokud bude chtít například někdo z prezidentů nebo ministrů jít například do hospody U Fleků, a není na tom nic špatného, že někdo chce takto poznat Prahu, musíme tomu bezpečnostní opatření přizpůsobit," odpovídal ministr na otázku, co je ještě pro bezpečnost summitu potřeba doladit.
"Vše probíhá podle harmonogramu," řekl po jednání Bezpečnostní rady předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Oceňuji především koordinaci mezi jednotlivývmi resorty i mezi složkami ministerstva vnitra," doplnil.

"K tomu nemám v podstatě co dodat," reagoval na Zaorálkova slova šéf horní komory Petr Pithart. "Spolupráce resortů je výjimečně dobrá včetně práce zpravodajských služeb," doplnil. 

Brusel zpřísnil bezpečnost
Generální tajemník Severoatlantické alinace George Robertson upozornil, že výzvědné služby mají zprávy o možných útocích na cíle v Evropě.

Aliance zpřísnila bezpečnostní opatření v Bruselu. Okolí centrály střeží nepřetržitě ozbrojenci, všechny vjezdy jsou zahrazeny betonovými zátarasy s ostnatým drátem, pro vstup do objektu je třeba řada povolení.

Zvláštní bezpečnostní pravidla přitom platila v okolí bruselské centrály Aliance od loňských teroristických útoků na New York a Washington.

"Nemáme žádné konkrétní informace, zvýšení bezpečnostních opatření je preventivní záležitostí," uklidňuje šéf NATO. Kolik ozbrojených mužů centrálu brání, ale blíže nekomentoval.

V celém areálu se například nesmí fotografovat, nad bezpečností bdí kromě ozbrojených mužů rovněž všudypřítomné kamerové systémy.

"I když nemáme žádné jasné poznatky, existují informace o teroristické hrozbě vůči NATO. Musíme být bdělí," prohlásil George Robertson....více čtete ZDE.

Summit bude natáčet
i Al-Džazíra

Pražský summit NATO chce podle informací ČTK sledovat nejméně 1600 novinářů, tři čtvrtiny z nich jsou z členských zemí Severoatlantické aliance. O akreditaci zažádala i satelitní katarská televize Al-Džazíra, známá zveřejňováním videonahrávek s Usámou bin Ládinem.

Opatření nejsou příliš viditelná
Podle zpravodaje MF DNES v Bruselu se opatření života ve městě nijak nedotýkají.

Za betonovými zábranami a překážkami z ostnatého drátu, které kolem budovy vyrostly po loňském 11. září, jsou nyní více vidět muži s puškami a v neprůstřelných vestách, informuje zpravodaj.

Jak se zdá, ostraha sídla aliance již není jen věcí několika strážných, dodává.

Také příchozí si aliance nyní důkladněji kontroluje – novináři, kteří dříve procházeli jen na průkaz, musí projít stejnou kontrolou, jaká je obvyklá jen při ministerských zasedáních a vrcholných schůzkách.

"V posledních dnech se objevila řada varování. Bereme je vážně a přijali jsme opatření: lehce jsme posílili ostrahu," řekl MF DNES vysoký činitel NATO, který nechtěl být jmenován.

Podle něj však alianci zatím nehrozí přímé nebezpečí. "Není tu přímá hrozba pro NATO," uvedl a dodal, že aliance nemá zprávy ani o nějaké teroristické hrozbě pro summit v Praze.

,

Nejlepší videa na Revue