Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO schválilo vojenské priority

  18:06aktualizováno  18:06
Praha - Atlantická aliance na svém pražském summitu vytyčila úkoly, na jejichž plnění závisí, zda si NATO uchová pozici nejfunkčnější mezinárodní vojenské organizace na světě. "Musíme modernizovat alianci," prohlásil generální tajemník NATO George Robertson. Důvěryhodnost aliance podle něj závisí na vojenských schopnostech, jež se musí přizpůsobit novým bezpečnostním hrozbám v dnešním světě.

NATO věnuje zvláštní pozornost boji proti terorismu a obraně před zbraněmi hromadného ničení (jadernými, biologickými i chemickými).

NATO hodlá vytvořit síly rychlé reakce, které by měly být schopny během týdne rozmístit pět tisíc vojáků v jakékoliv části světa. (Celkově by měly mít 21 tisíc mužů).
Tyto síly také mohou počítat s leteckou a námořní podporou. Skeptici sice namítali, že síly rychlé reakce jsou pouhým způsobem, jak podřídit evropské elitní jednotky americkému velení, nicméně na pražském summitu se všichni shodli, že bez podobné síly by aliance nedosáhla potřebné mobility.

Aliance se dále zavázala, že bude reformovat své vojenské velitelské struktury tak, aby dosáhla maximální efektivnosti řízení. Klíčovou součástí balíku vojenských opatření  je ovšem vytyčení priorit, na něž se mají armády členských zemí zaměřit.

Členské státy se budou věnovat nejen obraně před zbraněmi hromadného ničení, ale také zdokonalení svých schopností v oblastech, jakými jsou rozvědka, průzkum, velení, spojení a informační systémy. NATO by mělo v budoucnu disponovat větším množstvím přesně naváděné munice, létajícími tankery a mobilními jednotkami, jež budou schopny po dlouhou dobu působit v krizové oblasti.

Robertson označil vrcholnou schůzku v Praze za historickou mez pro Severoaltantickou alianci. "Společně jsme posílili alianci a vojenské schopnosti. Vzniká nové a modernizované NATO. Taková organizace je lepším pojistným elementem pro členské státy a silnějším partnerem pro ostatní země," prohlásil Robertson.

Další důvěra v posílenou roli aliance v 21. století podle něj pochopitelně závisí na vojenských schopnostech členských států. Zároveň upozornil, že opatření přijatá v Praze jsou skutečnými závazky, nikoli jen deklaracemi.

Autor:


ROZSTŘEL: Chřipku vyléčíte za tři dny. Lékař radí jakHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...Najdete na iDNES.cz