Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko pomocí dronů krade vojákům NATO z telefonů citlivá data

  16:00aktualizováno  16:00
Rusové podle západních zpravodajců otevřeli novou frontu v informační válce. Zaměřují se na alianční vojáky a data z jejich chytrých telefonů. Zajímají je operační informace či síla jednotek rozmístěných při hranicích s ruskou federací.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: DVIDS

Zástupci NATO považují tyto snahy za koordinované akce ruských státních orgánů. Podle nich Moskva používá sofistikované drony vybavené zařízením na monitorování elektronických zařízení, jež běžní lidé nemají k dispozici, píše web The Wall Street Journal.

Hlavním cílem ruských zpravodajců má být kontingent čtyř tisíc vojáků NATO rozmístěných v Pobaltí a Polsku.

Jedním z postižených byl například podplukovník Christopher L’Heureux, který převzal v červenci velení nad základnou v Polsku. Voják zjistil, že se neznámý hacker snažil získat data z jeho osobního iPhonu. Díky IP adrese bylo zjištěno, že stopy vedou do Ruska.

Ruský vir v mobilní aplikaci umožnil zaměřovat ukrajinské dělostřelectvo

L’Heureux, který má na starosti rozmístění jednotek k odražení potenciálního útoku vedeného z Ruska, tvrdí, že byl také sledován.

Podle něj byly chytré telefony či facebookové účty „hacknuty“ minimálně dalším šesti vojákům pod jeho velením. Myslí si, že Rusové možná chtějí vojáky jen zastrašit: že jsou sledováni a že může být prolomeno jejich heslo.

Zástupci NATO odmítli poskytnout technické detaily bezpečnostních opatření k těmto případům, ale tvrdí, že vojáci jsou trénováni, aby rizikům kybernetických útoků odolali.

Vojenští experti na kyberšpionáž soudí, že přelety dronů a shromažďování dat z chytrých telefonů naznačují, že se Rusové snaží monitorovat alianční jednotky na nových základnách, aby zjistili, jestli počet vojáků odpovídá veřejně deklarovanému.

Experti přikládají incidentům různou váhu

Část expertů vojenskou důležitost takových akcí snižuje s tím, že způsobí malou či žádnou škodu a často jde jen o získání informací, které jsou veřejně přístupné.

Někteří ale tvrdí, že v krizi by mohly shromážděné informace a nabourané smartphony zpomalit reakci NATO při ruských vojenských akcích. Například kdyby byl telefon některého z důstojníků použit k rozesílání falešných rozkazů. Ač je taková komunikace v rámci armády zakázaná, přesto by mohla do řad vojáků vnést zmatek. Pokud by nabouraný telefon někdo z vojáků přinesl do prostor se zvýšenými bezpečnostními opatřeními, mohl by být podle odborníků použit ke sběru citlivých informací.

Vojáci sloužící poblíž estonsko-ruských hranic si v lednu stěžovali na „divné věci“, které se dějí s jejích telefony na základně v Tapě v době, kdy na základnu měly přijet nové francouzské a britské jednotky.

Vyšetřování ukázalo, že Rusové zřejmě použili přenosné zařízení, aby získali přístup do smartphonů v oblasti. Zařízení zachytávalo data poslaná skrze tyto telefony a odstraňovalo na nich kontakty. Od incidentu v Tapě museli vojáci odstranit SIM karty z telefonů a internet mohou používat pouze v zabezpečených zónách. Využívání aplikací na určení polohy je také zakázáno.

Rusy zajímaly i osobní informace vojáků

Někdy je cílem vojáky pouze kompromitovat jejich osobními informacemi zjištěnými ze sociálních sítí. V Litvě například neznámý člověk americkému vojákovi sdělil informace o něm a jeho rodině, podobný incident se stal ve vlaku v Polsku. Podle zpravodajců byli tito lidé ruští agenti.

„Rusko se vždy snažilo cílit na zaměstnance NATO kvůli zpravodajským informacím. Ale takové obtěžování a zastrašování je za poslední dobu bezprecedentní,“ myslí si Keir Giles z mezinárodního institutu Chatham House, který se zabývá vztahy s Ruskem.

Podle něj je jasné, že v oblastí Pobaltí a Polska, které jsou v dosahu ruských antén a dronů, probíhá informační válka. Estonsko, Litva i Lotyšsko už zažily kybernetické útoky na celonárodní sítě, ze kterých viní Rusko.

„Jsme v nevyhlášené nekonvenční kybernetické válce. Víme, v jakém sousedství žijeme,“ řekla už dříve litevská prezidentka Dalia Grybauskaité. Bývalý estonský prezident Toomas Hendrik Ilves zase prohlásil, že během jeho mandátu, který skončil loni, bylo zpozorováno několik podezřelých dronů.

Christopher L’Heureux mluví o snaze o nabourání se do jeho telefonu:

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...Najdete na iDNES.cz